Jakie ostrzeżenia wysyła pies? Zobacz, jak interpretować sygnały
Psy są zwierzętami, które świetnie odnalazły się w kontaktach z ludźmi. Co prawda, nie potrafią mówić, jednak mowa ciała psa daje nam jasne sygnały. Co oznacza mowa ciała psa? Jak ją interpretować i jakie ostrzeżenia wysyła pies? Jak wyglądają sygnały ostrzegające i na jakie zachowania należy zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tresurze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie ostrzeżenia wysyła pies? Sygnały uspokajające
Pies nigdy nie atakuje bez wyraźnej przyczyny. Niestety jego zachowania mogą być źle interpretowane przez człowieka. Wielu ludzi nie widzi, że pies ostrzega i daje jasne sygnały. Ich zignorowanie może grozić ugryzieniem. Zatem co mówi mowa ciała psa? Jak wyglądają sygnały uspokajające?
Rozdrażniony, niepewny sytuacji pies wysyła sygnały uspokajające. Jak je interpretować? Mowa ciała psa daje nam do zrozumienia, że pies chciałby rozładować napiętą sytuację i daje nam znać, że dana sytuacja mu nie odpowiada. Typowe sygnały uspokajające to głośne ziewanie, oblizywanie się, odwracanie głowy, odwracanie całego ciała oraz bardzo powolne poruszanie się. Jak je interpretować? Takie zachowania wobec człowieka lub innych zwierząt stanowią pierwszą próbę rozładowania emocji. W takim przypadku warto pozostawić psa, nie drażnić i nie napierać. Jeśli pies odwraca głowę przy próbie pogłaskania, najwyraźniej nie jest na to gotowy i ostrzega, aby zachować bezpieczną odległość.
Zwierzęta wysyłają jeszcze inne sygnały uspokajające. Pies kładzie się, siada, podchodzi do nas po łuku lub mruga oczami. Są to próby rozładowania napięcia, które warto odpowiednio interpretować. Mowa ciała psa zdradza, że nasze zachowania nie są dla psa komfortowe. Jeśli nie uda się rozładować napięcia, sygnały uspokajające mogą przerodzić się w zachowania ostrzegawcze.
Jakie ostrzeżenia wysyła pies? Jak interpretować warczenie?
Jeśli nie wiemy, jak interpretować sygnały uspokajające i nie zmieniamy swojego zachowania wobec psa, możemy spotkać się z reakcją stresową. W niektórych przypadkach będzie to drżenie lub jeżenie sierści. Psy mogą ciężko dyszeć i mocno otwierać oczy. Są to jasne sygnały, które warto interpretować jako zestresowanie. Pies w dalszym ciągu ostrzega człowieka, że czuje się niekomfortowo.
Kolejnym etapem ostrzegania jest przygotowanie do akcji. Pies widzi, że sygnały ostrzegawcze nie zdały egzaminu i najprawdopodobniej będzie musiał się bronić. Zwierzęta nie atakują bez wyraźnego powodu. Najczęstszą przyczyną pogryzienia człowieka przez psa jest jego lęk i samoobrona. Dlatego warto wiedzieć, jakie ostrzeżenia wysyła pies.
Jasne sygnały ostrzegawcze to tak zwane twarde spojrzenie. Pies wpatruje się w człowieka i nie opuszcza wzroku. Następnie występują dalsze zachowania ostrzegawcze. Pies sztywnieje, nie odchodzi i zastyga w jednej pozycji. Może to oznaczać, że zwierzak przygotowuje się do obrony. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czy warczenie zawsze jest powodem do niepokoju.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Ostatnie, już bardziej czytelne dla człowieka sygnały ostrzegawcze to głośne warczenie, pokazywanie zębów i kłapanie szczęką. Niekiedy mówi się, że pies chciał kogoś ugryźć, ale nie trafił. Tak naprawdę psy mają doskonały refleks i potrafią atakować w sposób błyskawiczny. Jeśli pies jedynie kłapnął zębami w powietrzu, to tak naprawdę wcale nie chciał nas ugryźć. Był to ostatni sygnał ostrzegawczy, który miał na celu odstraszenie.
Niestety nawet bardzo czytelne, wysyłane przez zwierzęta zachowania są niekiedy bagatelizowane przez człowieka. Warcząc, pies ostrzega, a jego mowa ciała mówi wyraźnie, że nie podoba mu się zaistniała sytuacja. Jeśli zignorujemy warczenie (na siebie, inne zwierzęta), możemy doprowadzić do ostatniego etapu, czyli ugryzienia.
Co dzieje się, gdy mowa ciała psa nie pomaga? Atak w obronie
Żadne wysłane sygnały ostrzegawcze i zachowania nie zdały egzaminu. W tej sytuacji jedyną obroną okazuje się atak. Jeśli nie potrafiliśmy zinterpretować sygnałów wydawanych przez psa, musimy liczyć się z tym, że zaatakuje. Pies może nagle podskoczyć i ugryźć. Im szybciej zauważymy zamiary psa, tym większą mamy szansę na uniknięcie zdarzenia.
Jeśli zauważasz, że pies stał się wyraźnie zaniepokojony, a jego mowa ciała daje wyraźne ostrzeżenia, zwiększ dystans. Pozwoli to na uniknięcie konfrontacji. Dla psa oznacza to, że sygnały ostrzegawcze zostały zrozumiałe i nie ma konieczności ataku.
Co zrobić, jeśli dochodzi do ataku? Z pewnością nie uciekać. Pies może wtedy skoczyć nam na plecy i przewrócić. Ucieczka jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dużych, masywnych czworonogów, które bronią swojego terenu i są znacznie szybsze od nas. Znacznie lepszym pomysłem okazuje się nieokazywanie strachu i powolne oddalenie. Behawioryści zalecają, aby stawać bokiem do psa, nie patrzeć w oczy i bardzo powolnie odejść. Dobrze jest też stworzyć barierę pomiędzy sobą a atakującym psem. Może to być plecak, rower czy cokolwiek innego, co stanowi osłonę przed atakiem. Jeśli dojdzie do ugryzienia, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. Ważne będzie ustalenie, czy pies posiada aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Powyżej opisaliśmy, jakie ostrzeżenia wysyła pies. Każde spotkanie z obcym zwierzakiem może wyglądać nieco inaczej. Dlatego bardzo istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku i nieprowokowanie czworonogów. Jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek na temat psów, skorzystaj z pozostałych artykułów. Dowiesz się z nich między innymi, jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem lub sprawdzisz, czy można całować pieska.