Jakie mięso dla psa? 3 rodzaje mięs, które może jeść pies
Pies należy do rzędu drapieżnych (carnivora), których podstawą pożywienia jest mięso innych zwierząt. Fabryczne karmy dla psów produkowane są również na bazie mięsa z różnych zwierząt. Zarówno podawanie karm gotowych, jak i karmienie psa mięsem świeżym ma swoich zwolenników. Podpowiadamy, jakie mięso dla psa jest najlepsze, jak je podawać, z jakimi dodatkami i w jakiej ilości.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Ogólne zasady żywienia psa
Czy lepsze jest karmienie psa mięsem czy gotową karmą
Producenci karm dla psów ciągle poszukują rozwiązań, które zapewniłyby coraz lepszą ich jakość. Nie jest to rzeczą łatwą, ponieważ jak dotąd technologia produkcji karm jest taka sama – ekstruzja. Różnice dotyczą jedynie składu surowcowego, proporcji składników i rodzajów ekstruderów. To ostatnie zresztą nie ma znaczenia dla właściciela psa, który zainteresowany jest przede wszystkim składem karmy.
Dobra karma dla psa zawiera głównie mięso i to ono powinno figurować na pierwszej pozycji listy składników na opakowaniu. Świeże mięso lub ryba to podstawowe źródło pełnowartościowego, lekkostrawnego białka, składników mineralnych i witamin, niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Na rynku jest wiele karm, spełniających wymogi prawidłowego żywienia psów. Są one dostępne w sklepach zoologicznych lub bezpośrednio u producentów. Wielu z nich ma własne kluby, zrzeszające hodowców, którzy korzystają ze zniżek. Oferta karm obejmuje te dla szczeniąt, psów pracujących, suk ciężarnych i karmiących, psów starszych i kastrowanych – z podziałem na rasy małe, średnie, duże i olbrzymie.
Osobną kategorię stanowią karmy specjalistyczne, sprzedawane w gabinetach weterynaryjnych. Są one przeznaczone dla zwierząt z dolegliwościami różnych narządów (wątroba, nerki, skóra, itp.). W ofercie niejednego producenta jest też karma dla alergika.
Karmy gotowe są pożywieniem zbilansowanym. Oznacza to, że posiłki nie wymagają dodatkowej suplementacji preparatami witaminowo-mineralnymi.
Karmę można podawać naprzemiennie ze świeżym mięsem, jednak nie należy mieszać ich w jednym posiłku. Można oczywiście zrezygnować z karm gotowych i żywić psa wyłącznie naturalnie. Pod tym względem świeże mięso wraz z dodatkami jest bardziej kłopotliwe w przygotowaniu, gdyż taki posiłek wymaga suplementacji, szczególnie jeżeli przygotowujemy go dla szczeniaka. Niezbędny jest dodatek preparatu witaminowego, a dla szczeniaka konieczny jest fosforan wapnia jako suplement wspomagający rozwój kośćca. Dawkę witamin i minerałów na każdym etapie rozwoju szczenięcia ustala lekarz weterynarii. Gotowe preparaty są do nabycia w sklepach zoologicznych lub w gabinetach weterynaryjnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu psa.
Jakie mięso dla psa – gotowane czy surowe
Prawidłowo zestawiony posiłek, jaki powinien otrzymać pies, składa się w 50 proc. z mięsa, 25 proc. z warzyw i 25 proc. z wypełniacza – ryżu lub makaronu. Nie podaje się kaszy, której pies nie trawi i nie przyswoi z niej składników odżywczych. Mięso skarmia się gotowane lub surowe. Wbrew przesądowi, karmienie psa mięsem surowym nie wyzwala u niego krwiożerczych zapędów. Nie każdy gatunek mięsa można podawać na surowo, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.
Coraz bardziej popularna w żywieniu psów jest dieta BARF, składająca się z surowego mięsa z dodatkiem świeżych warzyw i owoców sezonowych oraz nabiału. Produkty muszą być całkowicie świeże i pochodzić z zaufanych źródeł, zaś samo mięso przebadane w kierunku pasożytów, bakterii i wirusów. Dla bezpieczeństwa można je sparzyć wrzątkiem lub przemrozić przed podaniem.
Całkowicie bezpieczne jest karmienie psa mięsem gotowanym. Właśnie wówczas, kiedy pies je mięso gotowane, należy zwracać szczególną uwagę na suplementację. Również po ugotowaniu można podawać psu podroby, pamiętając o ich nieco odmiennym składzie niż mięso mięśniowe (np. wątroba zawiera znacznie więcej żelaza, a także cholesterolu, który znajduje się w sporych ilościach także w nerkach).
Jakie mięso dla psa – rodzaje, jak podawać
Rodzaje mięsa, które może jeść pies
Pies może jeść w zasadzie każdy rodzaj mięsa. Nie każde jednak można mu podawać na surowo. Najpierw trzy gatunki najlepszego mięsa dla psa.
Wołowina. Jest to zdecydowanie najlepsze i najbardziej uniwersalne mięso jako karma dla psa. Zawiera niewiele tłuszczu, który w połowie stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, przyjazne dla organizmu. Jest bogatym źródłem kreatyny i L-karnityny. Pierwsza z tych substancji zwiększa możliwości wysiłkowe, natomiast druga przyspiesza metabolizm i regenerację. Dlatego wołowina rekomendowana jest jako pożywienie dla psów aktywnych. Mięso to zawiera także kwas linolowy i alaninę, podtrzymującą masę mięśniową. Ponadto w wołowinie znajduje się dobrze przyswajalne żelazo i witaminy, zwłaszcza z grupy B, a także A oraz E.
Wołowinę można skarmiać zarówno gotowaną, jak i na surowo. Wielu hodowców podaje surową skrobaną wołowinę jako pierwszy posiłek, który dostaje szczeniak oprócz mleka matki
Polecane karmy dla psów w super cenie!
Dziczyzna. Mięso dzikich zwierząt jest jednym z najzdrowszych. Zwierzęta te bowiem odżywiają się tym, co same znajdą – naturalnymi roślinami. Ponadto cały czas pozostają w ruchu, co ma duże znaczenie dla jakości ich mięsa. Jest ono całkowicie wolne od antybiotyków i sztucznych „napędzaczy”, poza tym zawiera dość dużo żelaza, które wchodzi w skład hemoglobiny, zatem dziczyzna zalecana jest dla psów ze skłonnościami do anemii.
Mięso z dzikich zwierząt można podać psu po obróbce termicznej. Musi ono być też zbadane na obecność pasożytów, dlatego należy je kupować jedynie z pewnych źródeł, np. w marketach, gdzie można nabyć pakowaną dziczyznę mrożoną, rzadziej świeżą.
Drób. Mięso drobiowe jest chętnie spożywane przez psy. Każdy gatunek mięsa z drobiu odznacza się specyficznymi cechami. Kurczak i indyk mają mięso chude, o wysokiej zawartości białka. Wbrew obiegowym opiniom, w hodowlach tych ptaków stosowanie hormonów jest surowo zabronione i przestrzeganie tego zakazu jest skrupulatnie kontrolowane, zanim mięso trafi do sprzedaży. Natomiast antybiotyki podaje się jedynie w ściśle określonych, uzasadnionych sytuacjach. Zarówno kurczak, jak i indyk są dobrze trawione przez psy, a zawarte w nich składniki odżywcze są dobrze przyswajane.
Kaczka i gęś zaliczane są do tzw. tłustego drobiu, aczkolwiek ich tłuszcz zawiera sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, bardzo przyjaznych dla organizmu. NNKT regulują pracę układu nerwowego i krążenia, tłumią stany zapalne, stąd zalecane są dla rekonwalescentów i psów pracujących. Kaczka i gęś są ponadto chowane w warunkach wolnowybiegowych i żywione paszami naturalnymi – zbożami i zielonkami. Mięso drobiowe podajemy psom wyłącznie po obróbce termicznej.
Jagnięcina i cielęcina, aczkolwiek są to wysokowartościowe gatunki mięsa, podawane są psom rzadko ze względu na ich wysoką cenę. Częściej natomiast kupujemy dla psów podroby. Nie można jednak całkowicie zastąpić nimi mięsa, bowiem – jak już wspomniano – nie zawierają one wystarczającej ilości białka i innych ważnych składników odżywczych. Nie wszystkie podroby nadają się też dla psa – alergika.
Co do mięsa wieprzowego, zdania są podzielone. Jedno jest pewne: wieprzowinę można podawać psu wyłącznie po ugotowaniu lub upieczeniu, nigdy w stanie surowym. Nie należy podawać jej też zbyt często. Zawiera ona sporo tłuszczu, a w nim głównie nasycone kwasy tłuszczowe, powodujące odkładanie się „złego” cholesterolu. Dlatego jeżeli w ogóle dajemy psu wieprzowinę, to musi być ona chuda.
Mięso dla szczeniaka i dla psa dorosłego
Mały szczeniak już od 4. tygodnia życia może dostawać surową skrobaną wołowinę. Na początku odrobinę (dla małej rasy na czubku łyżeczki), po czym trzeba obserwować stolec wszystkich szczeniąt. Ważne: na czas karmienia szczeniaków zabieramy z kojca matkę. W naturze samice psowatych pożerają upolowaną zwierzynę lub padlinę, a po powrocie do gniazda zwracają i szczenięta zjadają. Suka, jeżeli zostanie ze szczeniakami, zje wszystko, ale nie jest powiedziane, że zwróci – jest to wynik udomowienia i zmian ewolucyjnych w instynkcie na tym tle.
Wszystkie pozostałe gatunki mięsa szczeniak powinien dostawać po ugotowaniu i rozdrobnieniu, najlepiej po zmieleniu w maszynce. Do mięsa z czasem zaczynamy dodawać rozgniecioną ugotowaną marchew. Nigdy nie podajemy małym szczeniakom warzyw surowych, gdyż mogą one spowodować zaczopowanie jelita i stan zagrażający życiu. Po odsadzeniu od matki do mięsa z warzywami dołączamy ugotowany i rozdrobniony ryż lub makaron oraz suplementy.
Pies dorosły może otrzymywać jeden naturalny posiłek i jedną porcję karmy gotowej dziennie, można mu też podawać samą karmę lub tylko posiłki domowe. Trzeba jednak w tym wypadku zawsze pamiętać o odpowiedniej suplementacji, stosownie do wieku i trybu życia psa.