Usposobienie lhasa apso

Opinie o tej rasi podkreślają, że jest to piesek wesoły, serdeczny i przyjacielski. Ogromnie przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny, lecz nie okazuje tego zbyt natarczywie. Lhasa apso, jak wiele ras ozdobnych, charakteryzuje się niezależnością i uporem. Lecz hodowla lhasa apso nie jest tak trudna jak na przykład hodowla teriera walijskiego, który wymaga doświadczonego opiekuna. Lhasa apso to pies właściwie dla każdego, kto może dać psu dużo serdeczności, opieki i czasu na zabawę i pieszczoty. Oczywiście należy brać pod uwagę konieczność starannej pielęgnacji sierści.

Wychowanie i szkolenie lhasa apso nie wymaga tyle trudu co hodowla teriera walijskiego. Lhasa apso nigdy nie będzie w pełni posłuszny, jednak od ozdobnego psa niewiele się wymaga i jego szkolenie jest minimalne.

Pogodne i spokojne usposobienie lhasa apso sprawia, że rasa ta nadaje się zarówno dla singli, dla rodzin z dziećmi jak i dla osób starszych. Ta rasa psa nie wymaga bardzo dużo ruchu. Wzmożony wysiłek fizyczny jest nawet niewskazany. Dlatego też rasa ta nie nadaje się dla sportowca. Wystarczą jej 3 zwykłe spacery dziennie.

Przeważają opinie, że rasa lhasa apso ma więcej zalet niż wad. Przywiązany do opiekuna, przyjazny, serdeczny, niehałaśliwy, idealnie przystosowuje się do różnych warunków mieszkaniowych. Lhasa apso jest idealnym pieskiem rodzinnym. Uwielbia zabawy z dziećmi. Dzieci muszą jednak umieć nie naprzykrzać się psu i nie traktować go jako długowłosej lalki.

Lhasa apso akceptuje inne zwierzęta i może nawet zaprzyjaźnić się z kotem. Dogaduje się też z innymi psami, szczególnie jeśli był odpowiednio socjalizowany od szczeniaka. Z uwagi na małe gabaryty lhasa apso należy jednak uważać przy kontaktach z dużymi psami, gdyż ten mały piesek jest bardzo śmiały i pewny siebie i bez strachu podchodzi do dużych psów.

Pies rasy lhasa apso na trawniku, a także usposobienie lhasa apso, wychowanie i cena
Jaki usposobienie ma pies rasy lhasa apso, czyli opis, usposobienie lhasa apso i hodowla
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Opis rasy i zdjęcia

Jak wygląda lhasa apso - opis i zdjęcia

Lhasa apso szczególnie zachwyca uroda swojej długiej sierści. Są to małe psy, które osiągają wysokość do 25 cm i wagę do 8 kg. Psy są nieco większe niż suki. Mimo masywnej budowy i dużej głowy, psy te są bardzo zwinne.

Umaszczenie lhasa apso może być bardzo różne. Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie rodzaje umaszczenia. Szata psa składa się z długiego włosa okrywowego i umiarkowanego podszerstka. Włos okrywowy jest prosty i twardy. Nie może być jedwabisty ani wełnisty. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach miniaturkach.

Zdrowie, pielęgnacja i fryzury lhasa apso - najciekawsze zdjęcia

Zdjęcia w sieci pokazują najciekawsze fryzury dla lhasa apso. Specjaliści zalecają strzyżenie tej rasy co 2 miesiące. Jednak pielęgnacja i strzyżenie lhasa apso zależy od tego czy pies będzie brał udział w wystawach i jak dużo czasu opiekun chce poświęcić na pielęgnację. Psy wystawowe wymagają bardziej starannej pielęgnacji. Ich fryzury zachowują długi włos, tak że na co dzień pies chodzi w papilotach. Natomiast fryzury dla zwykłych piesków, które nie muszą brać udziału w wystawach, mogą być różnej długości. Niekiedy pieski są strzyżone na sportowo lub tak, że przypominają spokrewnione z nimi shih tzu.

Lhasa apso czeszemy 3 razy w tygodniu. Warto przyzwyczajać do tego pieska już od szczeniaka. Prawidłowa i systematyczna pielęgnacja sprawi, że utrzymanie ładnej sierści nie będzie trudne. W odróżnieniu od lagotto romagnolo, sierść lhasa apso nie kołtuni się i nie filcuje.

Lhasa apso to rasa generalnie zdrowa i długowieczna. Z uwagi na krótki pysk i uwypuklone oczy, może on cierpieć na choroby oczu i kanalików łzowych. Rasa ta narażona jest na choroby genetyczne. Dlatego też ważne jest, aby kupować szczeniaki z dobrej hodowli.

Pochodzenie i hodowla lhasa apso na świecie i w Polsce

Lhasa apso zaliczany jest do psów ozdobnych, które plasują się w grupie 9 FCI i sekcji 5 psów tybetańskich. Rasa ta pochodzi z Tybetu i uchodzi za jedną z najstarszych ras na świecie. Psy te hodowano w klasztorach buddyjskich oraz na dworach arystokracji i bogatych kupców. Sprzedaż ich była zabroniona. Dlatego też psy lhasa apso dotarły do Europy dopiero w XX wieku. Rasa obecnie zyskuje największą popularność w Wielkiej Brytanii i USA.

W Polsce rasa lhasa apso nie jest zbyt popularna, choć istnieje sporo profesjonalnych hodowli. Cena szczeniaka z rodowodem wynosi około 2000 - 3000 zł. Chociaż najlepsze szczeniaki mogą kosztować około 4800 zł. Dla porównania cena szczeniaków równie rzadkiej rasy lagotto romagnolo wynosi nawet 6000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny