Jakie jest usposobienie leonbergera? Poznaj jego prawdziwy charakter
Leonberger to pies, który znany jest ze swojej wierności i lojalności. To znakomity stróż, który doskonale sprawdzi się jako towarzysz rodziny. Usposobienie leonbergera jest bardzo łagodne, mimo olbrzymich rozmiarów psa. Jakie są opinie o rasie? Jaka jest długość życia, cena i charakterystyka psa? Oto dokładny opis charakteru leonbergera.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o leonbergerach.
Usposobienie leonbergera – opis rasy i zdjęcia
Jakie jest usposobienie leonbergera? Opinie hodowców
Leonberger znany jest jako pies bardzo czuły i oddany swojej rodzinie. Mimo, że z pozoru wygląda on na groźnego czworonoga, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Szczeniaki od małego uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem oraz całą rodziną, bo to dla psa najlepsze towarzystwo. Hodowla leonbergera wskazuje na to, że charakter rasy jest nieco podobny, jak charakter chow chow czy charakter pomeraniana – psów o wiele mniejszych, niż leonberger. Pieski, mimo że są masywne i wielkie, uwielbiają bowiem zabawę tak samo, jak mniejsze rasy. Są aktywnymi psiakami, a najchętniej lubią pływać. By pies był szczęśliwy, warto poświęcać mu uwagę i czas, wspólnie bawiąc się i aktywując psa nie tylko fizycznie, ale też zmysłowo i umysłowo.
Leonberger tylko z pozoru wygląda groźnie, co najlepiej oddadzą zdjęcia. Tak naprawdę jednak, usposobienie leonbergera jest pogodne, a pies jest pozytywnie nastawiony do ludzi. By uszczęśliwić psa, wystarczy mu jedynie towarzystwo rodziny. Czworonóg jest inteligentny i błyskawicznie uczy się nowych rzeczy. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz go szkolił pozytywnymi metodami. Czworonóg posiada niesamowity węch, więc możesz z powodzeniem wziąć z nim udział np. w konkursie z zakresu tropienia bądź poszukiwania.
Charakter leonbergera
Leonberger, jak już wspominaliśmy, ma świetny węch. To przyczynia się z kolei do dobrego instynktu tropiącego u czworonogów. Pamiętaj, że leonberger może czasami pójść za śladem dzikiej zwierzyny, trafiając na jej trop. Podczas spacerów, trzeba więc pamiętać o uważnym pilnowaniu psa i puszczaniu go ze smyczy „z głową”. Niewyszkolony piesek może czasem zerwać się ze smyczy i instynktownie pobiec za zwierzyną. Warto więc przeszkolić psa w zakresie podstawowych komend.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Wyszkolone szczeniaki będą z całą pewnością dobrymi stróżami domu. Hodowla leonbergera uważa, że psy zachowują spory dystans wobec nieznajomych osób, przez co mogą pilnować posesji. Gdy pies pozna się zaś z obcą osobą, może zacząć ją wówczas traktować przyjacielsko. Górskie molosy czasem są też niezależne. Jednak, pieski są zbyt przywiązane do rodziny i zbyt flegmatyczne, by móc być w pełni niezależne. Poza tym, leonberger źle znosi samotność. Tutaj charakter chow chow czy charakter pomeraniana jest całkiem inny. Okazuje się bowiem, że te mniejsze psy lepiej radzą sobie z samotnością, jak leonberger.
Charakterystyka leonbergera
Jak zachowuje się pies leonberger?
Leonberger najmocniej związany jest ze swoim opiekunem. Czasem jednak może uciekać swojemu właścicielowi, zwłaszcza podczas wspólnych spacerów na otwartej przestrzeni. Biorąc pod uwagę fakt, że pies jest świetnym myśliwym i ma doskonały węch, nie można spuszczać go ze smyczy zupełnie nieświadomie. Zachowuj szczególną ostrożność, spacerując z leonbergerem i pamiętaj, że mimo wierności do opiekuna, czasem instynkt łowcy może przezwyciężyć nad miłością do pana.
Pieski czasem mogą się nudzić, zwłaszcza gdy będą przez dłuższy czas pozostawione same sobie. Należy więc zapewnić czworonogom jak najwięcej aktywności. Leonbergery to psy, które mogą być dobrymi stróżami. Nie są agresywne, ani też nadmiernie pobudliwe. Będą pilnować terytorium spokojnie, a posturą mogą odstraszyć każdego nieznajomego. To odważne psy, nieatakujące bez powodu. Gdy ktoś im jednak zrobi krzywdę, z całą pewnością będą się doskonale bronić. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z charakterystyką leonbergera.
Leonberger jako pierwszy pies
Pamiętaj o tym, że leonberger niezbyt dobrze będzie się czuł w mieszkaniu. Zdecydowanie, lepszym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem, zwłaszcza że czworonóg potrzebuje się wybiegać. Pieski kochają pływać i spacerować, zatem musisz zapewnić to swojemu pupilowi. Co do życia z innymi zwierzętami, leonberger nie ma z tym większego problemu. Nie jest to pies konfliktowy, więc będzie tolerował zarówno inne psy, jak i koty. Czasami może się jednak zdarzyć, że wobec swojej rasy zachowywać się będzie agresywnie. Jednak, są to pojedyncze przypadki.
Czy leonberger nadaje się na pierwszego psa? Oczywiście, że tak! Jego wychowanie nie należy do bardzo skomplikowanych i nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z żadną inną rasą, powinna poradzić sobie z leonbergerem. Wiadomo, każda rasa wymaga odpowiedniego szkolenia, wyłącznie pozytywnymi metodami. Kupując psa trzeba jednak brać poprawkę na to, że nie każdy będzie w stanie nad nim zapanować – ze względu na gabaryty leonbergera. Pamiętaj również o tym, że długość życia leonbergera to ok. 9-12 lat, a cena za psa to średnio od 2500 do nawet 4000 zł.