Usposobienie dalmatyńczyka krok po kroku

Charakterny przyjaciel rodziny

Dalmatyńczyk to pies obdarzony dużą inteligencją, spostrzegawczością i chęcią do przebywania z człowiekiem. Jest to rasa, która świetnie sprawdzi się w charakterze pupila dla całej rodziny. Nasz biało brązowy czy biało czarny pies przywiązuje się do ludzi silniej niż wiele innych ras. Bardzo wysoki stopień przywiązania dotyczy wszystkich członków rodziny. Dalmatyńczyk z pewnością nie jest typem psa kochającego wyłącznie jednego pana.

Wysoki stopień przywiązania do właściciela może niekiedy rodzić trudności z zostawaniem samemu w domu. Dlatego od małego należy przyzwyczajać szczeniaka do nieobecności swojego właściciela. Brak szkolenia w tym zakresie często prowadzi do pojawienia się lęku separacyjnego.

Informacje o zachowaniu i charakterystyka rasy pozwalają stwierdzić, że pies jest bardzo łagodny w stosunku do młodszych członków rodziny. Nie przejawia agresji czy chęci do dominacji, jest chętny do zabaw i wspólnego spędzania czasu. Pamiętajmy jedynie, że rasa jest w pewnym stopniu niezależna oraz uparta. Dlatego warto nauczyć dziecko prawidłowej relacji z psem i upewnienie się, że nie jest ono zbyt natarczywe wobec pupila.

Dalmatyńczyk - pies z temperamentem

Opisując usposobienie dalmatyńczyka, nie sposób pominąć kwestii upartości. Biało brązowy czy czarno-brązowy pies tej rasy nie będzie ślepo wykonywał wszystkich komend. Ze względu na dużą upartość, niekiedy trudno jest nauczyć szczeniaka bardziej wymyślnych komend. Jednak przy odpowiednim zaangażowaniu właściciela, mały pies bez trudu opanuje przynajmniej podstawowe komendy posłuszeństwa.

Zdjęcia piesków rasy dalmatyńczyk często przedstawiają pupile w ruchu. Rasa uwielbia duże przestrzenie i aktywność fizyczną. Możemy to wykorzystać podczas szkolenia. Nieco uparty charakter psa tej rasy może nawet okazać się atutem w szkoleniu. Szczeniak będzie wytrwale dążył do wyznaczonego sobie celu.

Charakterystyka prawidłowego szkolenia obejmuje duży stopień urozmaicenia. Musimy zaciekawić psa i zadbać o to, by treningi nie okazały się dla niego monotonne. Dalmatyńczyk szybko znudzi się powtarzanymi w ten sam sposób ćwiczeniami. Jednak przy odrobinie kreatywności ze strony szkoleniowca, może z chęcią i zaangażowaniem uczestniczyć w szkoleniach posłuszeństwa.

Usposobienie dalmatyńczyka - charakterystyka kontaktów i szkolenie – przydatne informacje

Radosne i pewne siebie usposobienie dalmatyńczyka czy usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego łączą się z brakiem agresji. Jest to duża zaleta, która ułatwia kontakt psa z nieznanymi sobie ludźmi i nowo poznanymi zwierzętami. Niektóre pieski tej rasy bywają powściągliwe w pierwszym kontakcie, jednak nie stanowią żadnego zagrożenia.

Zarówno młody szczeniak, jak i dobrze socjalizowany, dorosły pies rasy dalmatyńczyk łatwo wchodzą w relacje z innymi zwierzętami. Z reguły bardzo dobrze dogadują się z pupilami domowymi, mogą być też dość łagodne w relacjach z kotami. Zdjęcia rasy często przedstawiają ją w towarzystwie innych zwierzaków.

Nasz zrównoważony pies nie będzie reagował agresywnie na nieznane sobie osoby, dopóki nie uzna ich za realne zagrożenie. Łagodne usposobienie dalmatyńczyka łączy się z odwagą i lojalnością w stosunku do rodziny. Jeśli pies lub właściciel zostaną zaatakowani, dalmatyńczyk nie będzie patrzył obojętnie, lecz stanie do obrony.

Charakter dalmatyńczyka przypomina niekiedy usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego. Obydwie rasy są wyjątkowo oddane swojej rodzinie, odważne i wytrzymałe. Przy odpowiednim szkoleniu, mogą okazać się idealnymi towarzyszami dla wszystkich domowników. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o cenach dalmatyńczyka.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Charakter psa a potrzeba ruchu – opis wymagań, charakterystyka

Opisując charakter dalmatyńczyka czy usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego, warto poruszyć kwestię najważniejszych wymagań. Zachowanie psa może być w dużym stopniu uzależnione od aktywności fizycznej.

Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies wymagają dużej dawki ruchu. Nasz biało brązowy towarzysz często okazuje się wulkanem energii. Pozostawiony sam sobie i nadmiernie znudzony szczeniak, będzie sprawiał problemy w kontaktach z ludźmi.

Żywiołowe usposobienie dalmatyńczyka i usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego wymagają rozładowania. Psy tych ras powinny mieć zapewnione długie spacery i zabawy. Świetnie sprawdzą się w roli kompanów do pieszych, ale i rowerowych wędrówek. Zdjęcia psów towarzyszących rowerzystom nie należą do rzadkości.

Pies rasy dalmatyńczyk na czerwonym tle, a także usposobienie dalmatyńczyka i informacje o rasie
Co warto wiedzieć o dalmatyńczykach, czyli charakter, opis i usposobienie dalmatyńczyka

Najważniejsze informacje o rasie – przeczytaj zanim kupisz dalmatyńczyka

Dalmatyńczyk - możliwe choroby, ogólny opis i miniaturka

Dalmatyńczyki to dość zdrowa rasa, której bardzo rzadko towarzyszą groźne choroby. Kupując szczeniaka, warto zwrócić uwagę na psy hodowlane. Rasa może być predysponowana do choroby słuchu. Niektóre osobniki całkowicie tracą ten zmysł i może mieć to podłoże genetyczne. Dlatego w dobrych hodowlach dopuszcza się do rozrodu jedynie osobniki, które przeszły pozytywnie badania audiometryczne.

Nasza miniaturka dorosłego psa przeważnie nie cierpi na żadne choroby przewlekłe. Niekiedy zdarzają się choroby takie jak zapalenie ucha czy przeziębienie, jednak rasa jest raczej odporna.

Pewnym zagrożeniem dla rasy jest jej miniaturyzacja. Wzorcowy opis wskazuje na to, że dorosły pies powinien osiągnąć wysokość w kłębie 56 - 62 cm. Suczka może być nieco drobniejsza, a jej idealny wzrost to 54 – 60 cm. Dalmatyńczyk miniaturka nie figuruje w żadnym wykazie ras. Miniaturka jest często wymysłem pseudohodowców, a opis wzorcowego wyglądu nie obejmuje nadmiernego skarłowacenia.

Ile kosztuje szczeniak dalmatyńczyka i jak wybrać dobrą hodowlę?

Cena szczeniaka będzie uzależniona od konkretnej hodowli. W naszym kraju największym uznaniem będzie cieszyć się hodowla zarejestrowana w ZKwP. Cena szczeniaka z rodowodem owego związku może być nieco wyższa, jednak w zamian zyskujemy gwarancję rasowości pupila.

Szczeniak z hodowli ZKwP kosztuje przynajmniej 4500 zł (aktualizacja ceny: czerwiec 2021). W wielu przypadkach cena za szczeniaka okazuje się jeszcze wyższa. Dalmatyńczyk nie cieszy się dużą popularnością, stąd mniej miejsc hodowlanych. Cena za szczeniaka o wybitnym wyglądzie często przekracza kwotę 6000 zł. Pies po utytułowanych rodzicach i z uprawnieniami wystawowymi niekiedy kosztuje jeszcze więcej.

Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru szczeniaka. Równie istotna okazuje się charakterystyka dobrej hodowli. Dlatego warto poświęcić czas na znalezienia godnego zaufania miejsca. Pierwsze informacje o hodowli znajdziemy na tematycznych grupach oraz stronach internetowych. Warto poczytać opinie, dowiedzieć się ile kosztuje szczeniak z danych linii hodowlanych i obejrzeć zdjęcia psów reproduktorów.

Jeśli hodowla posiada dobre opinie, warto skontaktować się z nią i omówić wszystkie szczegóły. Dobry hodowca prześle zdjęcia rodziców szczeniąt, wskaże informacje o rasie, omówi charakter dalmatyńczyka czy usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego. Co więcej, będzie w stanie podpowiedzieć w zakresie wyboru szczeniaka. Nasza miniaturka dorosłego psa powinna pochodzić od przebadanych i zdrowych rodziców. Podczas wizyty w hodowli warto zobaczyć osobiście matkę szczeniąt, podpisać umowę (z dokładnym zapisem o tym, ile kosztuje pupil), a także prześledzić dokumentację hodowlaną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny