Jakie jest usposobienie boksera? Poznaj prawdziwy charakter psa
Bokser jest znaną rasą psów o bogatej historii. W ciągu lat narosło wiele mitów na temat ich usposobienia. Niektórzy przeciwnicy tej rasy twierdzą, że są to psy wyjątkowo niebezpieczne i groźne dla otoczenia. Dlatego poniżej omówimy prawdziwe usposobienie boksera oraz odpowiemy, jaki jest dorosły pies owej rasy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bokserach.
Jak wyglądają rasowe boksery? Najważniejsze informacje
Opis rasy znajdziemy we wzorcu FCI numer 144. Jest to najważniejszy dokument, w którym uzyskamy istotne informacje na temat wyglądu (wzrost, waga itp.), a także dopuszczalnych cech charakteru.
Dorosły bokser wygląda dość groźnie. Posiada muskularną sylwetkę oraz charakterystyczną, bardzo masywną kufę z ciemnym znaczeniem. Sylwetka psa rasy bokser wpisuje się w kształt kwadratu, co oznacza, że jego wysokość jest zbliżona do długości. Pies wygląda dość ostro także poprzez charakterystyczny dla rasy przodozgryz.
Opis ze wzorca rasy wyszczególnia idealne proporcje dorosłego pupila. Zdjęcia z wystaw zazwyczaj prezentują psy, których waga mieści się w przedziale 27 do 32 kg. Ich wysokość w kłębie to około 57 – 63 cm. Dorosła, prawidłowo zbudowana suczka bokserka jest nieco drobniejsza. Zdjęcia z wystaw przeważnie prezentują suczki o wadze 25 do 29 kg i wysokości w kłębie 53 do 60 cm. Są to idealne proporcje, które powinny posiadać rasowe pieski.
Niekiedy możemy spotkać się z poglądem, że istnieje niemiecki bokser miniaturka. Warto tutaj podkreślić, że informacje ze wzorca rasy nie mówią nic o miniaturkach. Nie jest to oddzielna rasa ani pożądana cecha w dobrych hodowlach. Bokser miniaturka o masie poniżej 25 kg nie powinien być dopuszczany do rozrodu.
Omawiając wygląd rasy, należy także zwrócić uwagę na ich sierść. Pies rasy bokser posiada krótką, gęstą okrywę włosową. W hodowlach dopuszcza się umaszczenie o pręgowanym, białym, a także jasno żółtym umaszczeniu. Zdjęcia rasowych bokserów przedstawiają także umaszczenie typu albinos, żółto czerwone oraz brązowo, ciemno, rude. Wszystkie te typy umaszczenia są dopuszczane przez wzorzec rasy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o szczeniakach boksera.
Prawdziwe usposobienie boksera
Wiemy już jak wygląda pręgowany czy biały bokser. We wzorcu rasy odnajdziemy także opis najważniejszych dla rasy cech charakteru. Usposobienie boksera jest przedmiotem zainteresowania wielu miłośników czworonogów. Większość osób docenia nieustraszony i pewny siebie charakter tej rasy. Warto pamiętać, że nawet młoda miniaturka dorosłego bokserka zaskakuje swoim nieustraszonym zachowaniem. Pręgowany czy biały pies jest pewny siebie i nie boi się podejmowania nowych wyzwań.
Co ciekawe, rasowe boksery są także wiernymi towarzyszami człowieka. Silnie przywiązują się do właściciela i okazują im dużą lojalność. Nasz wierny i nieustraszony bokser może być idealnym towarzyszem do długich wędrówek.
Prawdziwe usposobienie niemieckiego bokserka przejawia się też w dużej potrzebie aktywności. Nasz pręgowany czy brązowy pies będzie nieustannie gotowy do zabawy, spacerów i wspólnej aktywności z człowiekiem. Z natury wierny i nieustraszony charakter sprawi, że pies będzie wyjątkowo chętny do długich pieszych wędrówek w nieznane tereny.
Charakterystyka zachowań bokserka upewnia nas w przekonaniu, że jest to pies obdarzony dużym zaufaniem. Wierny charakter przedstawicieli tej rasy sprawia, że wchodzą w głębokie relacje ze wszystkimi członkami rodziny. Co ciekawe, nasz nieustraszony i wierny towarzysz będzie bardzo łagodny oraz wyrozumiały w kontaktach z dziećmi. Charakterystyczną cechą rasy jest również pewna nieufność w stosunku do obcych.
Nieustraszony charakter boksera w kontaktach z obcymi
Odważne usposobienie boksera sprawia, że nie jest to pies, który unika konfliktów. Nasz wierny, pręgowany czy brązowy towarzysz często widzi się w roli obrońcy rodziny. Jednak odpowiednie szkolenie sprawia, że rasowe boksery same prowokują konfliktów i reagują tylko w sytuacji zagrożenia.
Nasz bokser miniaturka to pies pewny siebie, wierny i trudny do wyprowadzenia z równowagi. Jednak nie zawaha się bronić własnej rodziny bądź terytorium. Natura obdarzyła go dobrym węchem, bystrością, odwagą oraz czujnością. Są to cechy charakteru, czyniące z rasy dobrego stróża całej rodziny.
Charakterystyka rasy wskazuje także na fakt, że rasowy bokser niemiecki jest dość cichy i bardzo rzadko szczeka. Przebywając na posesji jest niemal niezauważony, bacznie obserwuje przechodniów, jednak nie odstrasza ich głośnym ujadaniem. Jak wiadomo, bokser wygląda dość groźnie i sam jego widok budzi respekt. Mimo groźnego wyglądu, młoda miniaturka boksera chętnie wchodzi w relacje z ludźmi i nieznanymi sobie osobami. Z początku może być nieco nieufna, ale odpowiednio socjalizowana szybko przyzwyczaja się do nowych gości w domu czy na posesji, nie stanowiąc dla nich zagrożenia.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Boksery - długość życia i opis możliwych problemów zdrowotnych
Przeciętna długość życia psów o średnich rozmiarach ciała wynosi do kilkunastu lat. Tak jest również w przypadku bokserów, których średnia długość życia zostaje oszacowana na 10 – 13 lat. Na żywotność pupila może wpłynąć prawidłowa waga ciała, właściwe odżywienie, a także brak chorób o podłożu genetycznym.
Rasowe boksery mogą niekiedy cierpieć na problemy z sercem. Są to dość poważne problemy zdrowotne, które zmniejszają średnią długość życia owej rasy. Dość powszechne są również alergie pokarmowe, które przejawiają się w postaci silnego świądu czy zaczerwienień skóry.
Charakterystyka najczęstszych chorób wskazuje też na możliwość wystąpienia padaczki. Dlatego właściciel zwierzęcia powinien kontrolować stan pupila i natychmiast reagować, gdy pojawią się drgawki. Na szczęście pochodzący z dobrej hodowli, młody bokser miniaturka rzadko cierpi na tego typu przypadłość.
Usposobienie boksera niemieckiego a charakterystyka hodowli
Wiemy już jak wyglądają rasowe boksery i jaka jest ich średnia długość życia. Omawiając charakter owej rasy, należy także opisać znaczenie odpowiedniej hodowli. Charakterystyka boksera ze wzorca rasy informuje nas o tym, jak wygląda prawidłowo zbudowany przedstawiciel rasy. We wzorcu znajdziemy także istotne wytyczne, dotyczące cech charakteru. To właśnie usposobienie boksera stanowi jedno z najważniejszych kryteriów doboru psa i suki hodowlanej. Dzięki prawidłowo dobranym skojarzeniom, szczeniak wygląda i zachowuje się jak wzorcowy przedstawiciel swojej rasy.
Dużym zagrożeniem dla czystości rasy jest nieprzemyślany dobór psów hodowlanych oraz miniaturyzacja. Jak wspominaliśmy wcześniej, bokser miniaturka nie jest uznawaną rasą. Co więcej, tak zwana miniaturka szczeniaka może okazać się bardzo chorowita, a jej wygląd i charakter mogą mocno odbiegać od wzorca.
Jak widać, tylko wybór odpowiedzialnej hodowli i zakup rasowego bokserka mogą sprawić, że nasz pupil będzie przejawiał charakterystyczne dla rasy cechy zachowania. Dlatego przed zakupem warto uzyskać informacje o tym, jaka jest docelowa waga szczeniąt, jak wyglądają rodzice szczeniaka, a także czy są wolne od chorób genetycznych. Jeśli w opisie ogłoszeń znajdziemy zdjęcia, na których znajduje się tak zwany bokser miniaturka, prawdopodobnie hodowla nie jest warta naszego zaufania.
Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie opinii o danej hodowli. W kontakcie osobistym możemy też dopytać, jaka jest waga rodziców szczeniąt i uzyskać informacje o predyspozycjach charakteru konkretnego szczeniaka. Warto pamiętać, że każdy szczeniak może posiadać nieco bardziej uległy czy zawzięty charakter, czego nie zobaczymy podczas przeglądania zdjęcia ogłoszeniowego. Kontakt z hodowcą pozwoli nam wybrać idealne szczeniaki boksera niemieckiego, które będą wykazywały wzorcowy temperament i staną się idealnymi towarzyszami dla całej rodziny.