Białe umaszczenie szpica miniaturowego

Opisując prawidłowe umaszczenie rasy, warto rozpocząć od osobników o białym odcieniu sierści. Niemiecki szpic miniaturowy pomeranian w kolorze białym cieszy się nieustającą popularnością.

Biały mini szpic niemiecki wygląda bardzo efektownie. Informacje ze wzorca sugerują, że kolor szaty powinien być czysto biały, bez żółtych przebarwień. W podobnym umaszczeniu występuje biały szpic mały, który cieszy się nieco mniejszą sławą.

Biały szpic miniaturowy czy biały szpic mały może okazać się nieco trudniejszy w pielęgnacji. Wyjątkowo jasna, pozbawiona przebarwień szata będzie uwidaczniała ślady zabrudzeń. Dlatego nasz mini piesek spitz pomorski wymaga częstszych kąpieli, szczególnie w okolicy łap i podbrzusza.

Wzorcowe umaszczenie szpica miniaturowego – kolor czarny

Opisując prawidłowe umaszczenie rasy, warto wyróżnić kolor czarny. Zarówno dorosły pies, jak i mały szczeniak w czarnym odcieniu szaty mocno wyróżnia się spośród innych pupili. Czysto czarne, małe pieski mogą być nieco łatwiejsze w pielęgnacji, bowiem na czarnym futrze nie widać powierzchniowych zabrudzeń.

Pies rasy szpic miniaturowy pomeranian może wyglądać bardzo efektownie. Informacje ze wzorca rasy sugerują, że czarny szpic musi posiadać czarne podszycie i skórę. Wierzchni kolor powinien być lśniąco czarny. Znaczenia w kolorze białym, pomarańczowym czy jakimkolwiek innym są niedopuszczalne.

Czarny kolor sierści wygląda bardzo efektownie, jednak obecnie nie jest to najpopularniejsze umaszczenie. Małe pupile z czysto czarnym umaszczeniem nie są najpowszechniejsze w krajowych hodowlach. Szczeniaki owej rasy najczęściej posiadają umaszczenie w odcieniu pomarańczowym, białym oraz szarym cieniowanym.

Szczeniak z umaszczeniem pomarańczowym

Opisując wzorcowe umaszczenie szpica miniaturowego, nie sposób pominąć odcieni pomarańczowego. Szczeniaki o pomarańczowym odcieniu futra cieszą się obecnie największą popularnością i są przedmiotem pożądania wielu rodzin. Pomarańczowy kolor mini spitza to często także wyższa cena zakupu. Wiąże się to z faktem, że niemiecki spitz zyskał dużą popularność dzięki pieskowi Boo. Był to mini piesek o charakterystycznej fryzurze. Piesek Boo posiadał pomarańczowy odcień szaty.

Informacje ze wzorca rasy określają, że pomarańczowy szpic pomorski powinien posiadać umaszczenie w równomiernie, średnio nasyconym kolorze. Ostrzyżony spitz wygląda jak piesek Boo z popularnych na całym świecie memów. Jednak należy pamiętać, że pieski nie wymagają strzyżenia. Rasa powinna być jedynie regularnie czesana i kąpana w razie potrzeby.

Ostrzyżony piesek może wyglądać niezwykle uroczo, jednak okrywa włosowa będzie odrastać nierównomiernie, a niekiedy może nawet na stałe stracić swoją gęstość. Dlatego doświadczeni hodowcy przekazują informacje o tym, że strzyżenie dorosłych piesków czy tym bardziej szczeniaka nie jest najlepszym pomysłem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat białego szpica miniaturowego?

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Jak wyglądają mini pieski o umaszczeniu brązowym?

Miniaturka piesków pomorskich może także występować w umaszczeniu brązowym. Jest to odcień wyróżniony przez wzorzec rasy i w pełni akceptowalny u piesków. Małe szpice w odcieniu brązowym powinny posiadać jednolicie umaszczoną szatę. Niedopuszczalne są znaczenia w kolorze szarym, białym czy żadnym innym.

Mini pieski o czysto brązowym umaszczeniu nie są obecnie najczęściej spotykane. Dorosły piesek czy niewielkich rozmiarów szczeniak wygląda dość charakterystycznie, jednak umaszczenie nie cieszy się największą popularnością.

Rasa w odcieniu brązowym może okazać się dość łatwa w pielęgnacji. Kolor brązowy przybiera zazwyczaj ciemny odcień, co jest dużym atutem dla osób, które nie chcą myć psich łap po każdym spacerze.

Brązowy szpic miniaturowy podczas spaceru, a także jakie jest umaszczenie szpica miniaturowego
Jakie jest umaszczenie szpica miniaturowego, czyli co warto wiedzieć

Szpic miniaturowy pomeranian o umaszczeniu szarym cieniowanym. Jak wygląda szpic wilczy?

Pieski o umaszczeniu szarym cieniowanym posiadają taki sam odcień futra jak niemiecki szpic wilczy. Jedyną widoczną różnicą pomiędzy obiema rasami są ich rozmiary. Zarówno szary cieniowany szpic miniaturowy pomeranian, jak i większy szpic wilczy posiadają kilka charakterystycznych cech. Ich umaszczenie powinno być szare cieniowane, czyli posiadać kolor srebrno szary z czarnymi koniuszkami włosów. Rasa miniaturowa i niemiecki szpic wilczy muszą też posiadać ciemne zabarwienie w obrębie kufy oraz uszu.

Kolor szary cieniowany występuje na całym ciele. Wokół oczu powinny znajdować się wyraźne okulary, w postaci zarysowanej, czarnej linii. Co więcej, pomorski spitz miniaturowy i szpic wilczy powinny posiadać wyraźne znaczenia i cieniowania, które tworzą charakterystyczną krótką brew.

Grzywa i pierścień na łopatkach powinny być jaśniejsze. Ogon powinien mieć czarne zabarwienie na samym końcu, z kolei przednie i tylne kończyny nie mogą mieć czarnych znaczeń poniżej łokci i kolan. Szary cieniowany szpic miniaturowy i szpic wilczy powinny też posiadać blady, srebrno szary odcień na portkach oraz spodniej części ogona.

Miniaturka szpica w innych konfiguracjach umaszczenia

Małe pieski rasy szpic miniaturowy pomeranian występują w najliczniejszych odmianach umaszczenia. Wzorzec rasy dopuszcza także umaszczenie określane jako „inne”, stąd też bardzo duża dowolność w różnych odcieniach mini pupili.

Miniaturka może posiadać umaszczenie kremowe, które cieszy się dużą popularnością. Rasie towarzyszy także umaszczenie kremowo-śniade, pomarańczowo-śniade, czarne podpalane oraz łaciate. Co ciekawe, dorosły pies o umaszczeniu łaciatym zawsze powinien posiadać szatę z dominującym kolorem białym. Miniaturka powinna też posiadać łaty rozmieszczone równomiernie na całym tułowiu.

Jak widać, szpic miniaturowy pomeranian wyróżnia się wieloma możliwościami wybarwienia futra. Rasie towarzyszą różne odcienie i mniej lub bardziej pożądane cechy wyglądu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pieski o umaszczeniu pomarańczowym przeważnie wiążą się z wyższymi cenami ich zakupu.

Cena zakupu małego szczeniaka szpic miniaturowy pomeranian

Omówiliśmy już prawidłowe umaszczenie szpica miniaturowego. Jednak wiele osób interesuje się także cenami zakupu szczeniaka. Rasie miniaturowej towarzyszy duża popularność, która sprawiła, że cena za pieski pomorskie często okazuje się dość wysoka.

Cena za małe szczeniaki z pochodzeniem FCI przeważnie rozpoczyna się od kwoty 5500 zł. Jest to minimalna stawka za małe szczeniaki z dobrym pochodzeniem. Standardowa stawka w dobrych hodowlach przeważnie utrzymuje się w granicach 6000 – 12 000 zł. Jest to cena za małe pieski na tak zwane kolanka, czyli nieprzeznaczone na wystawy.

Rasie towarzyszy duża popularność, a cena za pomorskie pieski z uprawnieniami wystawowymi przeważnie rozpoczyna się od kwoty 15 000 zł. Opisując stawki za zakup szczeniąt z dobrym pochodzeniem, ciężko jest jednoznacznie ustalić górną granicę cenową. Rasa jest dość droga, a mini piesek po wybitnych, dorosłych rodzicach będzie niekiedy wydatkiem ponad 15000 zł.

Opisując ceny zakupu, warto pamiętać, że miniaturka powinna pochodzić ze sprawdzonej hodowli. Dobry hodowca wskaże najważniejsze informacje na temat konkretnego miotu i linii hodowlanej. Podpowie w zakresie szkolenia oraz żywienia małego pupila. Co więcej, pokaże, jak wygląda dorosły pies reproduktor i matka szczeniąt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny