Prawdziwe usposobienie rottweilera – charakter popularnego obrońcy rodziny

Posłuszny towarzysz człowieka

Omawiając usposobienie rottweilera, warto rozpocząć od kwestii posłuszeństwa. Rasowe pieski tej rasy często posiadają opinie mało posłusznych i w dużym stopniu niezależnych. Jest w tym dużo prawdy, bowiem pies nie zawsze słucha komend.

Na kwestie posłuszeństwa nieodłącznie wpływa odpowiednie szkolenie. Rasowe szczenięta rottweilera wymagają konsekwentnego prowadzenia oraz nauki przynajmniej podstawowych komend posłuszeństwa. Dobrze traktowany i szkolony pies może okazać się posłuszny i wyjątkowo lojalny. Jego niezależny charakter będzie ponadto sprawiał, że pupil nie okaże się zbyt natarczywy.

Jak już wiemy, nasz rottweiler może być równie posłuszny, co owczarek pirenejski czy pies wodołaz. Opis jego charakteru będzie uzupełniony poprzez informacje o relacjach z człowiekiem. Rasa jest znana z zachowań obronnych, chętnie widzi się w roli stróża słabszych członków rodziny, jednak w odniesieniu do swoich towarzyszy wykazuje dużą łagodność oraz lojalność. Co ciekawe, szczególnie suka może postawić sobie za cel obronę młodszych członków rodziny. Będzie wobec nich bardzo opiekuńcza, a wrodzona nieufność wobec obcych sprawi, że dziecko zyska nie tylko przyjaciela, ale i samozwańczego obrońcę.

Pies na spacerze – charakter towarzysza

Nieco nieufne usposobienie rottweilera sprawia, iż pies niechętnie nawiązuje kontakty z obcymi sobie ludźmi. Mimo wszystko zaakceptuje ich obecność, o ile właściciel będzie zachowywał się wobec nich przyjaźnie. Rasa przeważnie wykazuje łagodne usposobienie, a opinie o psie mordercy są mocno przesadzone. Rasowe, dobrze szkolone rottweilery trudno wyprowadzić z równowagi. Przeważnie nie są to psy, które same prowokują konflikty. Musimy jednak pamiętać, że zaatakowany rottweiler, owczarek pirenejski czy pies wodołaz potrafią skutecznie bronić siebie i swojej rodziny. Są przy tym wyjątkowo zacięte, nieustępliwe, a często również niebezpieczne dla agresora.

Nieco nieufne usposobienie rottweilera może niekiedy sprawiać problemy w relacjach z innymi pieskami. Jednak odpowiednia socjalizacja sprawi, że szczenięta nie będą miały zbyt dużych problemów z nawiązywaniem nowych relacji i zaczną okazywać bardziej przyjazne cechy charakteru.

Co więcej, dorosły pies czy suka dobrze dogadają się ze znanymi sobie zwierzętami. Będą wobec nich łagodne i bezkonfliktowe. Jedyny problem dotyczy przedstawicieli tej samej płci. Szczególnie dorosłe psy mogą wykazywać chęć zdominowania towarzysza. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niebezpiecznych rasach psów.

Rottweiler - idealny stróż posesji

Rasa rottweilerów zasłynęła ze swojej bystrości oraz czujności. Okazuje się, że jest to idealny stróż każdej posesji. Zarówno dorosły pies, jak i suka posiadają silny instynkt terytorialny, a nieufność wobec obcych sprawia, że bacznie patrolują powierzony im teren. Warto dodać, że rasowe rottweilery posiadają charakterystyczny, nieco groźny wygląd, a ich duży rozmiar sam w sobie zniechęca potencjalnych intruzów.

Wrodzona uwaga, duży rozmiar ciała oraz niezależność i chęć strzeżenia rodziny sprawiają, iż rottweiler jest chętnie wybierany na stróża domu czy posesji. Rasa nie jest nadmiernie szczekliwa, jednak zacznie głośno ujadać w momencie przekroczenia jej terenu. Zarówno rasowe szczenięta, jak i duży, dorosły pies mogą wykazywać przy tym niemałą determinację. Dlatego warto nauczyć je podstawowych zasad i komend posłuszeństwa.

Predyspozycje do stróżowania nie oznaczają, że pies czy suka dobrze radzą sobie w oddaleniu od człowieka. Wręcz przeciwnie, przywiązanie usposobienie rottweilera sprawia, że pies najchętniej żyje u boku właścicieli. Co prawda nie jest typem pieszczocha, jednak ceni wspólne ćwiczenia i chwile spędzone u boku członków rodziny. Pozostawiony sam sobie, znudzony czy pozbawiony atrakcji może okazać się głośny i problematyczny.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Pies z ogonem kopiowanym – czemu jest coraz rzadziej spotykany?

Niegdyś rasowe rottweilery spotykaliśmy jedynie z ogonem kopiowanym. Skracanie uszu czy ogona było praktyką powszechną i sprawiało, że rasowe psy wyglądały bardziej groźnie. Pupil z ogonem kopiowanym był też często wykorzystywany w walkach psów, a skrócenie ogona zmniejszało ryzyko pogryzienia przez rywala.

W obecnej chwili psy z ogonem kopiowanym są coraz rzadziej spotykane. Szczenięta nie zostają objęte temu procesowi, bowiem jest to proces nielegalny. Aktualne zapisy polskiego prawa zakazują kopiowania uszu oraz ogona i dotyczy to wszystkich ras. Pies z ogonem kopiowanym może znajdować się w ofertach zagranicznych hodowli, jednak skracanie ogona i uszu jest już coraz rzadziej spotykaną praktyką.

W nowych, polecanych hodowlach znacznie istotniejszą kwestią jest usposobienie rottweilera, jego odwaga i typowe dla rasy cechy charakteru. Szczenięta powinny też spełniać standardy wzorca rasy (waga, umaszczenie, proporcje itp).

Rottweilery - co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem rasowego psa?

Średnia długość życia i waga rottweilera – ogólny opis rasy

Przed zakupem szczeniaka, warto zapoznać się z takimi kwestiami jak średnia długość życia czy preferowana waga w wieku dorosłym. Okazuje się, że rasowe rottweilery to psy o średnich rozmiarach ciała. Waga dorosłego, prawidłowo zbudowanego osobnika wynosi około 50 kg. Dorosła suka może być nieco drobniejsza, a jej wzorcowa waga została określona na 40 kg.

Na szczególną uwagę zasługuje także średnia długość życia. Warto pamiętać, że pies większych rozmiarów żyje krócej niż przedstawiciele ras miniaturowych. Średnia długość życia rottweilerów została oszacowana na 8 do 12 lat. Zdrowy, dobrze odżywiony osobnik żyje niekiedy nieco dłużej, jednak psy tej rasy rzadko przekraczają 14 lat życia.

Pies rasy rottweiler siedzący na trawniku, a także opis rasy i usposobienie rottweilera
Usposobienie rottweilera krok po kroku, a także jego opis i charakter psa tej rasy

Psy rasy rottweiler - opinie o rasie

Rasy takie jak rottweiler, owczarek pirenejski czy pies wodołaz często wzbudzają zróżnicowane opinie. Z pewnością są to rasy obdarzone dużym przywiązaniem do człowieka, lojalnością oraz odwagą. Ich odwaga oraz czujność sprawiają, iż zdobyły opinie dobrych stróżów i obrońców rodziny.

Mniej przychylne opinie dotyczą głównie nieco krnąbrnego zachowania niektórych osobników. Rottweiler będzie posłuszny wtedy, jeśli trafi na odpowiedzialnego i konsekwentnego właściciela. Pozostawiony w nieodpowiednich rękach może okazać się psem problematycznym.

Opisując najczęstsze opinie o rasie, warto przyjrzeć się potrzebom rasowego rottweilera. Jest to pies, który żyje aktywnie, nie znosi nudy czy braku zajęcia. Podobnie jak owczarek pirenejski czy pies wodołaz, może sprawiać problemy i niszczyć przedmioty domowe. Nie jest to jednak typowa cecha jego charakteru czy złośliwość. Problemy z zachowaniem przeważnie wynikają z niedostatecznej aktywności fizycznej i braku bodźców intelektualnych.

Dla niektórych osób pewnym mankamentem może okazać się długość życia. Niestety niemal każda rasa o większych gabarytach żyje krócej niż psy miniaturowe. Aby zapewnić psu możliwie jak najdłuższe życie, warto zadbać o odpowiednie odżywienie oraz kondycje fizyczną pupila.

Cena zakupu rottweilera i wybór dobrej hodowli

Wielu przyszłych posiadaczy interesuje nie tylko usposobienie rottweilera, ale i koszty związane z zakupem szczeniaka. Okazuje się, że cena rottweilera może być bardzo zróżnicowana.

W Polsce największą renomą cieszą się hodowle, które należą do ZKwP. Szczenięta z owych hodowli mogą okazać się nieco droższe, jednak są prawdziwymi przedstawicielami swojej rasy, a ich rodowody zostają uznane na całym świecie.

Cena rottweilera z dobrej hodowli to minimum 3000 zł. Szczenięta z ogonem kopiowanym nie znajdują się w ofercie sprzedaży sprawdzonych hodowców. Pamiętajmy też, że cena rottweilera pochodzącego z bardzo dobrego skojarzenia może okazać się znacznie wyższa. Przyjmuje się, że normalna cena rottweilera mieści się w granicach 3000 – 7000 zł.

W podobnych kwotach nabędziemy inne rasy. Dobrym przykładem jest pies wodołaz, czyli nowofundland, którego waga może wynosić do 70 kg. Młody pies wodołaz bądź suka kosztują przeważnie około 4000 – 6000 zł. Owczarek pirenejski jest jeszcze mniej znaną rasą, a jego cena okazuje się porównywalna. Pochodzący z dobrej hodowli owczarek pirenejski zazwyczaj będzie wydatkiem rzędu 4000 zł w górę.

Pamiętajmy jednak, że cena rottweilera czy stawka za takie rasy jak owczarek pirenejski czy pies wodołaz nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru hodowli. Każda rasa posiada własny wzorcowy opis, średnią długość życia czy indywidualne cechy charakteru. Dlatego przed wyborem warto porozmawiać z hodowcą, poznać usposobienie rottweilera z danej linii hodowlanej czy zapoznać się z warunkami, w jakich żyje szczeniak. Doświadczony hodowca będzie też w stanie opisać predyspozycje konkretnych szczeniaków i wskazać, który może być najbardziej posłuszny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny