Jakie jest prawdziwe usposobienie amerykańskiego pitbulteriera? Wyjaśniamy
Rasa podziwiana, ale omijana z daleka. Dlaczego? Pies pitbull uchodzi za agresywnego, bezwzględnego i wysoce niebezpiecznego przedstawiciela swojego gatunku. Czy to prawda? A może usposobienie amerykańskiego pitbulteriera wbrew pozorom jest łagodne? Które rodzaje umaszczenia mają tzw. red nose? Jaka jest waga tego psa? Co powinien zawierać opis ogłoszenia? Krótka charakterystyka rasy znajduje się w tym artykule.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pitbullach.
Charakter psa rasy american pit bull terrier
Usposobienie amerykańskiego pitbulteriera może być problematyczne. Z tego powodu wpisany jest na listę ras psów agresywnych. Jednak duże znaczenie ma tutaj wychowanie psa, bo to od tresury zależy bardzo wiele. Dobrze poprowadzony będzie cudownym, wesołym i przyjacielskim towarzyszem – będzie kochać całą rodzinę. Pitbull jest bardzo wrażliwy i łatwo sprawić, aby zamknął się w sobie i zaczął postrzegać w innych zwierzętach (a czasami też i w ludziach) przeciwników. Jest odważny, dlatego nie boi się zaatakować.
Amerykański pitbulterier jest inteligentny i szybko się uczy. Do tego jest bardzo sprawny fizycznie. Sprawdza się w różnych psich sportach. Polecane są dla niego: weight pulling, high jump oraz wall climbing. Pitbull potrzebuje ciągłego zajęcia, dlatego warto cały czas uczyć go nowych sztuczek. Zniecierpliwieniem, krzykiem i brutalnością można wyrządzić pitbullowi krzywdę na całe życie. Socjalizacja psów zaczyna się już w hodowli. Jeśli tam był źle traktowany, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że trudno będzie go ułożyć.
Jest to rasa psów, która słynie z dużej odporności na ból. Nawet gdy go czuje, to nie przestaje np. walczyć. Do tego dochodzi potrzeba wygranej. Ta mieszanka powoduje, że pitbull jest niebezpieczny w starciach z innymi psami. Ciężko go oderwać, gdy już jakiegoś dorwie. Może nie reagować na odciąganie czy uspokajanie, ciężko wyprowadza się ze stanu pobudzenia. Jednak wytrwałą pracą nad jego charakterem oraz odpowiednim treningiem można sprawić, że pies ten stanie się posłuszny i nie będzie postrzegał innych jako wrogów.
Jeżeli szukasz psa, który jest równie inteligentny, jak pies pitbull, może zainteresuje cię charakter owczarka australijskiego. Jest podatny na szkolenie i przywiązuje się do człowieka, ale wymaga odpowiedniej tresury. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach ani na pitbulla, ani na owczarka australijskiego, może warto rozważyć nieco łagodniejszego psa. W ten typ wpasowuje się usposobienie boksera. Jest oddany rodzinie, a do tego czuły i wierny. Trzeba jednak zachować cierpliwość podczas jego tresury, ponieważ to prawdziwy wulkan energii, który początkowo trudno okiełznać. Sprawdź także ten artykuł z opiniami na temat psa rasy pitbull.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Umaszczenie pitbulla – jak wygląda ten pies?
Ta rasa ma różne rodzaje umaszczenia. Tak naprawdę niedopuszczalne jest tylko merle. Pies pitbull może być biały, czarny, niebieski, rudy etc. Umaszczenie czekoladowe/wątrobiane charakteryzuje się tzw. red nose. Oznacza to, że pies ten nie ma czarnego nosa. Nie jest też czerwony, jak sugeruje nazwa. Tak naprawdę jest to kolor brązowy lub cielisty. Taki nos może mieć także pies o umaszczeniu płowym z nalotem czekoladowym lub posiadającym czekoladowe pręgi. Charakterystyczne są również jaśniejsze wargi, jasne obwódki wokół oczy oraz rozjaśnione tęczówki (np. bursztynowe).
Jest to pies średni. Jego waga mieści się w granicach 14-30 kg, a wysokość w kłębie powinna wynosić ok. 43-53 cm. Amerykański pitbulterier (można spotkać się również z zapisami takimi jak: pitbull terier, pitbul, american pit bull terrier, pit) ma sierść krótką, twardą, gęstą i lśniącą.
Nie sprawia problemów w pielęgnacji. Pitbulla wystarczy wyczesać raz na jakiś czas (mniej więcej raz na tydzień), a tylko w okresie linienia należy robić to częściej. Trzeba regularnie sprawdzać oczy (czy w kącikach nie tworzy się wydzielina), zęby (czy nie ma kamienia nazębnego), uszy oraz pazury.
Hodowla rasowych psów – cena, informacje
Przeważnie cena za rasowego psa mieści się w granicach 2000 – 4000 zł. Pitbull terier dostępny jest często za ok. 2500 zł. Rasa nie jest oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę, gdzie przynależy hodowla. Powinna być zrzeszona w United Kennel Club (UKC) lub American Dog Breeders Association (ADBA), bo tylko tam pitbull terier jest zaakceptowany.
Opis ogłoszenia powinien zawierać nie tylko informacje na temat hodowli, ale jeszcze dane samego psa. Jego data urodzenia, rodzice, charakter, badania etc. Choć to zdjęcia przykuwają uwagę, to nie są one najważniejsze. Zdjęcia można łatwo ustawić, zabrać psa w czyste miejsce i tam je zrobić, więc są tylko wstępną weryfikacją tego, czy pies wygląda na zadanego i zdrowego. Przekonać się o tym można dopiero podczas spotkania w hodowli.
Decydując się na pitbulla, musisz pamiętać, że usposobienie amerykańskiego pitbulteriera wymaga, aby na samym początku odpowiednio go wychować i ciągle kontynuować tę naukę. A może po głowie chodzi ci bulterier? Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pitbulla, czy będzie to bulterier – a może jednak charakter owczarka australijskiego lub usposobienie boksera cię zauroczy – nad każdym tym psem trzeba popracować i nauczyć go obowiązujących w domu zasadach. Krótka charakterystyka rasy nie zastąpi rozmowy z hodowcą, który najlepiej zna swoje psy.