Kiedy należy kąpać psa?

Psy trzeba myć w razie potrzeby. Tak naprawdę przy każdym psie oznacza to inną częstotliwość kąpieli. Czworonogi pozbawione sierści (łyse) powinny być kąpane raz w tygodniu, a do tego codziennie muszą być smarowane odpowiednimi kremami. Psy należy przyszykować (wykąpać, wystylizować włosy w przypadku niektórych ras) przed każdą wystawą. Yorki trzeba kąpać mniej więcej raz na 10 dni, a labradory wystarczy 2-3 razy w roku.

Zazwyczaj nie zaleca się kąpania bardzo młodych piesków, które są przed szczepieniami, a ich organizmy nie nabyły jeszcze odporności. Jednak nie trzeba czekać z pierwszą kąpielą do czasu, aż dany pies dorośnie, bo wtedy zaznajomienie go z tym zabiegiem pielęgnacyjnym może okazać się trudne. Starsze psy nie powinny być zbyt często kąpane, jeśli nie jest to naprawdę konieczne.

W czasie kąpieli należy omijać pyszczek psa, ponieważ woda i szampon nie powinny dostać się do oczu, uszu ani pyszczka czworonoga. Jeśli zależy ci na wyczyszczeniu właśnie tych części psa, warto zdecydować się na inny preparat. Nie wymaga on mycia, a jedynie przemywania. Taki płyn pozwala na usuwanie przebarwień z jedzenia lub nadmiernego łzawienia. Innym rozwiązaniem są jeszcze nawilżane chusteczki. Nadają się do czyszczenia uszu, oczu, łap, fałdek i zmarszczek psa.

Psa możesz wykąpać w:

  • szamponie nawilżającym,
  • szamponie odtłuszczającym,
  • szamponie dla szczeniąt,
  • szamponie dla psów konkretnej rasy,
  • szamponie wyciągającym kolor sierści psa,
  • szamponie odżywiającym,
  • szamponie dla psów o sierści krótkiej, długie lub szorstkiej,
  • szamponie dla psów pozbawionych podszerstka lub z podszerstkiem.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Piłka i frisbee dla psa to jedne z ulubionych zabawek czworonogów. Jednak intensywna zabawa oznacza, że po powrocie do domu pies będzie musiał zostać wykąpany. Suchy szampon dla psa występuje w formie sprayu, pianki lub pudru, ale zazwyczaj nie jest antyalergiczny. Psy ze skłonnością do alergii, wrażliwych lub z problemami skórnymi należy kąpać w specjalistycznych szamponach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze szamponu dla maltańczyka?

Szampon dla psa alergika – rodzaje preparatów dla alergików

Nie należy myć psa szamponem dla ludzi. Pies może dostać od niego uczulenie, ponieważ przeznaczony jest do stosowania na skórę o innym pH. Najczęstsze objawy takiego uczulenia to drapanie się psa tuż po kąpieli oraz łupież. Pies może rozdrapać skórę aż do krwi, jeżeli swędzenie będzie dla niego zbyt uporczywe. Preparat dla psa z problemami skórnymi powinien mieć w swoim składzie chlorheksydyne.

Dobry szampon dla psa alergika to m.in.:

Pies wykąpany w szamponie antyalergicznym, a także najlepsze produkty, najciekawsi producenci, działanie oraz zastosowanie
Szampon dla psa alergika, a także najlepsze produkty, zastosowanie, preparat, delikatna formuła, producenci, rodzaje i ceny

Istotne jest to, na co pies ma alergię. Niekiedy może być spowodowana źle dobranym szamponem, ale niektóre psy cierpią też na alergie pokarmowe. Hexoderm dobrze łagodzi stan zapalny skóry (reguluję mikroflorę i pH oraz ochroni przed wysuszeniem). Specjalistyczny szampon VetExpert pomaga przy chorobach skóry wywołanych przez grzyby lub bakterie. Z kolei antyalergiczny Dr Seidel polecany jest dla psów, które mają skórę skłonną do podrażnień oraz alergii.

Jaka jest cena za preparaty dla psów?

Leczniczy szampon Hexoderm kosztuje ok. 25 zł za 200 ml. Za hipoalergiczny Dr Seidel należy zapłacić ok. 25 zł za 220 ml. Cena za antybakteryjny i przeciwgrzybiczny szampon VetExpert wynosi ok. 30 zł za buteleczkę o pojemności 250 ml.

Płyn do niwelowania brunatnych przebarwień pod oczami Artero Pretty Eyes kosztuje ok. 46 zł za 250 ml. Niektóre rasy mają większą skłonność do nadmiernego łzawienia, ale niekiedy wywoływana jest ona dietą lub alergią. W takiej sytuacji taki preparat będzie tylko maskować prawdziwy problem. Za mokre chusteczki Savic Refresh'r Sensitive trzeba zapłacić ok. 15 zł za 15 sztuk, a za Francodex ok. 28 zł za 50 sztuk.

Piłka lub frisbee dla psa to zabawki bardzo często wykorzystywane w czasie spacerów. Jednak po intensywnej zabawie konieczna będzie kąpiel. Przeciwalergiczny szampon Dr Seidel zalecany jest przy psach, które nie tolerują innych szamponów. Nie uczula i nie powoduje podrażnień wrażliwej skóry psa, a jednocześnie dba o jej odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo ułatwia rozczesywanie sierści i zapewnia jej blask. Ten szampon dla psa alergika jest bezwonny. W stanach zapalnych skóry zalecany jest szampon Hexoderm, który łagodzi podrażnienia i chroni skórę przed nadmiernym wysuszaniem. Specjalistyczny szampon VetExpert nadaje się przy alergiach skóry wywołanych grzybami oraz bakteriami.

ikona podziel się Przekaż dalej