Top 10 ras psów do mieszkania w bloku – wybór małego psa

Shih tzu

Wybór małego psa często wydaje się najbardziej oczywisty. Niewielki pupil nie powinien sprawiać problemów, a jego obecność okaże się dla domowników bardzo przyjemna. Jednym z atutów małego psa jest też zmniejszona potrzeba odbywania długich spacerów.

Pies rasy shih tzu to dobre rozwiązanie dla całej rodziny. Mały szczeniak wymaga częstego wychodzenia na dwór o stałych porach. Jednak w wieku dorosłym wystarczą mu dwa spacery. Shih tzu są często dość łakome. Dlatego warto ustalić, ile razy dziennie podajemy pokarm, określić optymalne karmienie szczeniąt i odmierzać odpowiednie proporcje suchej karmy.

Kontrola posiłków to nie jedyne zadanie właścicieli. Shih tzu jest psem towarzyskim i bardzo lubi częsty kontakt z domownikami. Jest to pies, który powinien mieć dostatecznie łatwy kontakt ze światem zewnętrznym. Dobrze poradzi sobie na spacerach, a jego łagodne usposobienie sprawi, że świetnie sprawdzi się w relacjach z dziećmi.

Shi-tzu podczas spaceru siedzący na trawie jako mały pies do mieszkania
Rasy psów polecane do mieszkania, a także porady, jak często karmić szczeniaka

Yorkshire Terrier

Kolejna propozycja na rasę psa w bloku to yorksire. Jest to rasa łagodna i bardzo inteligentna. Dobrze radzi sobie w kontaktach z osobami dorosłymi, a także z dziećmi. Karmienie szczeniąt yorka nie jest szczególnie kłopotliwe. Wystarczy odmierzać odpowiednie porcje jedzenia i dawać jeść szczeniakowi o określonych porach. Ile razy dziennie? Na początek wystarczą trzy do czterech posiłków, w wieku dorosłym w zupełności wystarczy podawanie dwóch posiłków.

Pies rasy Yorkshire terrier jest bardzo aktywnym typem małego psa. Dobrze poradzi sobie na dłuższych spacerach, jednak może być dość nieufny w stosunku do obcych. Czasem posiada też dość nieugięty charakter, dlatego wymaga odpowiedniej socjalizacji i szkolenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o małych psach.

Yorkshiere terrier w mieszkaniu, a także porady, jak często karmić szczeniaka tej rasy
Polecane rasy małych psów polecane do bloku, a także porady, jakie porcje jedzenia podawać psu

Maltańczyk

Trzecie, coraz popularniejsza rasa psa to maltańczyk. Jest to bardzo łagodna rasa małego psa, o małych wymaganiach związanych z aktywnością. Maltańczyk dobrze czuje się w mieszkaniu, jednak wymaga krótkich spacerów o regularnych porach.

Jak często karmić szczeniaka? Małe maltańczyki karmimy do czterech razy dziennie o stałych porach. W wieku dorosłym podawanie posiłków ograniczamy do jednego, dwóch razy dziennie. Najlepiej sprawdzą się dobre gatunkowo rodzaje suchej karmy bez zbóż.

Wiemy już, jak dawać jeść szczeniakowi. Trzeba jednak pamiętać, że maltańczyk jest psem o dużych wymaganiach związanych z pielęgnacją. Podawanie posiłków jest jednym z mniej czasochłonnych zajęć. Znacznie dłużej zajmie czesanie i pielęgnacja oczu. Musimy też wybrać odpowiedni szampon dla maltańczyka, bowiem pies tej rasy wymaga systematycznych kąpieli

Mały maltańczyk w mieszkaniu w bloku, a także porady, jak często karmić szczeniaka tej rasy
Rasy psów polecane do mieszkania w bloku, a także porady, jak często karmić szczeniaka

Chihuahua i pinczer miniaturowy

Chihuahua oraz pinczer miniaturowy (potocznie ratlerek) to jedne z najmniejszych ras psów. Ze względu na swoje gabaryty, często są określane mianem psów nadających się do bloku. Obie rasy okazują się dość żywiołowe i wymagają większej ilości ruchu.

Jak często karmić szczeniaka ratlerka i chihuahua? Karmienie szczeniąt często wymaga podawanie do pięciu posiłków (równe porcje jedzenia). Dorosłemu psu możemy podawać dwa do trzech posiłków o stałych porach (najlepiej mokrej lub suchej karmy).

Ile razy dziennie wyprowadzać na spacer? Pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Dlatego warto wyprowadzać go na spacery przynajmniej trzy razy w ciągu dnia. Należy także zaznaczyć, iż rasy miniaturowe są bardzo delikatne. Dlatego nie najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach z małymi dziećmi.

Chiuhuaha leżący na łózku w sypialni oraz małe psy i porady, jak często karmić szczeniaka
Małe psy, czyli rasy psów polecane do bloku, a także porady dotyczące opieki

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jack Russel Terrier

To typ małego psa o dużej aktywności. Świetnie sprawdzi się dla osób uprawiających sporty. Jack Russel Terrier będzie chętnie towarzyszył podczas biegania, a przebycie kilku kilometrów nie stanowi dla niego żadnego problemu. Jest to jednocześnie pies bardzo towarzyski i chętny do zabaw z dziećmi.

Karmienie szczeniąt wykonujemy o stałych porach, podając odpowiednie porcje jedzenia (mokrej lub suchej karmy). Ilość posiłków w wieku dorosłym możemy już ograniczyć do jednego, dwóch razy na dobę. Niewielkie porcje jedzenia możemy przeznaczyć na smaczki, które sprawdzą się podczas zabawy i ćwiczeń.

Ile razy dziennie wyprowadzać psa na spacer? Jack Russel Terrier powinien mieć zapewnioną dużą ilość ruchu. Dlatego dobrze byłoby wyprowadzać go na spacery przynajmniej trzy razy dziennie. W czasie spacerów możemy podawać smaczki i uczyć różnych sztuczek. Są to psy, które bardzo chętnie poddają się różnego typu ćwiczeniom.

Jack Russel Terrier na łóżku w pokoku, a także porady, ile dawać jeść szczeniakowi
Rasy psów polecane do małego mieszkania, a także porady, jak często karmić szczeniaka

Top 10 ras psów do mieszkania w bloku – wybór średniego lub większego psa

Buldog francuski i buldog angielski

Buldogi to nieco większe rasy psów, które dobrze sprawdzają się do mieszkania w bloku. Z reguły są bardzo towarzyskie i chętnie spędzają czas z rodziną. Jednocześnie wykazują dużą samodzielność, dzięki czemu nie przysparzają zbyt dużych problemów podczas zostawania samemu w mieszkaniu.

Jak często karmić szczeniaka buldoga angielskiego i jak często dawać jeść szczeniakowi buldoga francuskiego? W obu przypadkach należy podawać odpowiednie porcje mokrej lub suchej karmy. Maluch powinien jeść dwa do trzech razy dziennie. Dorosłemu psu możemy podawać jeden posiłek. W tym miejscu warto zaznaczyć, że buldogi bywają bardzo łakome i posiadają tendencje do otyłości.

Mały buldog francuski na dywanie w mieszkaniu, a także porady na temat opieki nad nim
Psy do małego mieszkania w bloku, a także porady na temat karmienia i opieki

Wiemy już jak dawać jeść szczeniakowi, warto jeszcze zwrócić uwagę na aktywność fizyczną. Buldogi chętnie podejmują się krótkich spacerów, jednak nie są typami sportowców. Ich brachycefaliczna budowa czaszki utrudnia intensywną aktywność i może wywoływać trudności z pobieraniem pokarmu. Dlatego dobrym pomysłem będzie stojak na miski dla psa.

Owczarek szkocki collie i owczarek szetlandzki

Owczarki są powszechnie uznawane za jedne z najinteligentniejszych ras psów. Dobrym przykładem jest tu popularny owczarek szkocki, border colie. Psy tej rasy pracowały kiedyś przy zaganianiu bydła, dziś są typowymi pupilami domowymi. Border collie wymaga dużej dawki ruchu i zajęć, które zaangażują jego inteligencje. Z pewnością jest to rasa psów, którą możemy polecić aktywnym rodzinom, chcącym spędzać dużo czasu na kontaktach z pupilem.

Zarówno border collie, jak i owczarek szetlandzki dobrze radzą sobie w kontaktach z dziećmi. Są ufne i wyrozumiałe, a jednocześnie nie przejawiają agresji w stosunku do młodszych czy starszych domowników. Dobrze prowadzone okażą się też nie szczekliwe, co często jest dużym atutem podczas mieszkania w bloku.

Jak często karmić szczeniaka owczarka, a ile razy dziennie wyprowadzać na spacer? Karmienie szczeniąt warto rozpocząć od trzech posiłków dziennie i podawać dobrej jakości pokarm, odmierzony na równe porcje jedzenia. Owczarki lubią ruch, dlatego w miarę możliwości należy zapewniać im jak najczęstsze spacery. W wieku dorosłym możemy podawać dwa posiłki dziennie, jednak pamiętajmy o aktywności fizycznej. Odpowiednia dawka ruchu, właściwe szkolenie i socjalizacja w wieku szczenięcym sprawią, iż owczarek szkocki lub owczarek szetlandzki staną się wspaniałymi towarzyszami dla całej rodziny.

Owczarek szkocki collie na łóżku, a także porady, jak często karmić szczeniaki tej rasy
Psy polecane do mieszkania w bloku oraz porady na temat pielęgnacji i opieki

Powyżej omówiliśmy kilka popularnych ras psów, które nadają się do mieszkania w bloku i określiliśmy jak często dawać jeść szczeniakowi. Jeśli chcesz uzyskać więcej porad, np. dowiedzieć się jak zrobić zabawkę dla psa, zapoznaj się z innymi artykułami na portalu.

ikona podziel się Przekaż dalej