Jak dobrać kagańce? Sprawdzamy możliwości

Rasy psów z brachycefaliczną budową czaszki często mają problemy z oddechem. Skrócona kufa jest też dużym utrudnieniem podczas wyboru odpowiedniego kagańca. Dlatego wielu producentów oferuje produkty dedykowane pod konkretne rasy.

Kaganiec dla shih tzu nie może ograniczać możliwości swobodnego oddechu. W niektórych sklepach zoologicznych możemy kupić zwykły szmaciany kaganiec weterynaryjny. Pamiętajmy jednak, iż jest to produkt przeznaczony do różnego rodzaju zabiegów i nie może być przeznaczony na spacery. Kagańce weterynaryjne uniemożliwiają otwieranie szczęki psa, a co za tym idzie, utrudniają chłodzenie ciała i swobodne oddychanie. Dlatego znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem okaże się metalowy bądź materiałowy kaganiec fizjologiczny.

Dobre kagańce dla psów o brachycefalicznej budowie czaszki mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Możemy kupić produkt metalowy, materiałowy czy szmaciany, jednak najważniejsze okaże się dopasowanie jego budowy do kształtu pyska psa. Dzięki temu nasz brązowy czy czarny shih tzu będzie mógł swobodnie oddychać i bezpiecznie spacerować lub podróżować komunikacją publiczną. Dobrze dobrany kaganiec nie powinien być dla psa uciążliwy, zbyt ciężki ani powodujący podrażnienia.

Kaganiec metalowy, materiałowy, a może fizjologiczny?

Dobry kaganiec dla shih tzu powinien być wykonany z trwałego, a jednocześnie lekkiego materiału. W ofertach sklepów zoologicznych możemy kupić produkt metalowy. Tego rodzaju kagańce są przeważnie dedykowane dla psów większych ras. Są trwałe, odporne, ale przy okazji dość ciężkie. Co więcej, kagańce o metalowym wykończeniu mogą się silnie nagrzewać w sezonie letnim. Ze względu na dużą wagę i możliwość nagrzewania, nie są zbyt popularne w przypadku psów o niewielkich rozmiarach ciała. Dodatkowym mankamentem może okazać się wyższa cena zakupu.

Druga opcja to kagańce z materiałowym wykończeniem. Są to produkty lekkie, świetnie sprawdzające się dla psa o niespecyficznej budowie czaszki. Dobrze dobrany szmaciany kaganiec jest też dość lekki i nie stanowi obciążenia dla pupila. Możemy go kupić w każdym sklepie zoologicznym, a cena zakupu często okazuje się dość atrakcyjna. Co ciekawe, materiałowy kaganiec dla shih tzu może posiadać specjalną, przepuszczającą powietrze siateczkę. Wykonany w formie niewielkiej maski nie utrudni wentylacji psa i może być dobrym rozwiązaniem na krótkie spacery. Niestety produkt szmaciany okazuje się trudny do utrzymania w czystości, a często również mało trwały. Jeśli szukasz więcej przydatnych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bardzo małych psach.

Kolejny pomysł na kaganiec dla shih tzu to tak zwany produkt fizjologiczny. Kagańce o fizjologicznym kształcie zapewniają dużą swobodę ruchu oraz możliwość swobodnego oddychania. Świetnie sprawdzą się zarówno u dużych, jak i mniejszych psów. Dzięki swojej budowie, fizjologiczny kaganiec dla shih tzu może być wykorzystany podczas dłuższych podróży czy spacerów. Niestety cena dobrej jakości kagańców fizjologicznych okazuje się dość wysoka. Wysoki koszt zakupu to jeden z głównych mankamentów tego rozwiązania. Dodatkową wadą może okazać się trudność w doborze rozmiaru produktu dla małego shih tzu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ciekawostką są także skórzane i plastikowe kagańce dla psa. Produkt skórzany okazuje się łatwy do utrzymania w czystości, a przy okazji trwały. Niestety w ofercie sprzedaży znajdziemy niewiele produktów, które będą pasowały na psy o brachycefalicznej budowie czaszki. Z kolei kaganiec plastikowy może okazać się nieco mniej trwały. Nasz brązowy czy czarny shih tzu wymaga dobrze dopasowanego produktu, a oferta kagańców z plastiku jest nadal dość mocno ograniczona. Ich atutem jest natomiast atrakcyjna cena i łatwość utrzymania w czystości.

Pozostałe niezbędne akcesoria dla shih tzu

Wiemy już, czym powinien wyróżniać się dobry kaganiec dla shih tzu. Na spacerach musimy zadbać także o dobrej jakości smycz oraz szelki dla yorka lub shih tzu. Wśród właścicieli ras miniaturowych największą popularnością cieszą się smycze automatyczne oraz szelki bezuciskowe.

Nasz brązowy czy czarny shih tzu wymaga też odpowiedniej pielęgnacji i żywienia. Karma dla shih tzu powinna zaspokoić wszelkie potrzeby organizmu. W ofertach sprzedaży pojawiają się produkty monobiałkowe czy bezzbożowe. Dobrej jakości karma dla shih tzu nie powinna zawierać sztucznych barwników ani chemicznych dodatków. Co więcej, karma dla shih tzu musi być dobrana adekwatnie do wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej naszego pupila. W pierwszym roku życia pupila zaleca się kupić pożywienie rangi junior lub puppy. W dalszym etapie sprawdzi się już karma dla shih tzu typu adult.

Po co shih tzu kaganiec?

Psy ras miniaturowych często wyglądają jak urocze, pluszowe maskotki. Jednak w większości okazują się to żywiołowe pupile, wymagające ruchu i odpowiedniej stymulacji psychicznej. Niektóre rasy miniaturowe bywają bardzo szczekliwe, nieufne w stosunku do obcych, a czasem wręcz agresywne.

Shih tzu są dość zrównoważoną i przyjazną rasą, jednak niewłaściwa socjalizacja może doprowadzić do licznych problemów szkoleniowych. Dobrze dobrany kaganiec może w pewnym stopniu załagodzić problem z agresją naszego pupila. Co więcej, czasem będzie wymagany podczas podróżny komunikacją miejską.

Przepisy nie określają wielkości psa objętego obowiązkiem zakładania kagańca i są równe dla wszystkich czworonożnych pupili. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może czasem doprowadzić do kary grzywny. Zatem kaganiec lub transporter dla pupila jest czymś, co warto posiadać na swoim wyposażeniu. Dzięki temu nasz biały, brązowy czy czarny shih tzu będzie mógł bezproblemowo podróżować autobusem, tramwajem czy pociągiem, a właściciel uniknie nieprzyjemnych sytuacji.

ikona podziel się Przekaż dalej