Pekińczyk - opis rasy, informacje i zdjęcia

Skąd pochodzą rasowe pekińczyki

Niektóre rasy, jak na przykład wilk czechosłowacki, zostały wyhodowane przez człowieka. Inne zaś to rasy naturalne i bardzo stare. Do takich starożytnych ras, których początki giną w pomroce dziejów, należą pekińczyki. Rasa ta została wyhodowana prawdopodobnie w Tybecie. Co ciekawe, pekińczyk i wilk czechosłowacki znacznie różnią się wyglądem i charakterem, to przodkiem obu ras był wilk.

Kariera pekińczyka zaczęła się, gdy pieski te trafiły na dwór królewski cesarza Chin, gdzie traktowane były jako największy skarb. Gdy w czasie wojny opiumowej wojska brytyjskie szturmowały pałac cesarzowej, ta nakazała uśmiercenie pekińczyków, aby te skarby nie trafiły w ręce wroga. Na szczęście nie udało się to i pieski trafiły w ręce Brytyjczyków, którzy zachwycili się nimi. Od tej pory datuje się popularność tej rasy na świecie. Do Polski ten mały piesek trafił dopiero na początku XX wieku.

Informacje o rasie

Podstawowe informacje o pekińczyku:

  • kraj pochodzenia: Chiny,
  • wzorzec: 207,
  • wzrost: do 25 cm,
  • waga: do 5 kg,
  • długość życia: do 14 lat,
  • umaszczenie: różnorodne, na przykład czarny, płowy, rudy, łaciaty i inne,
  • szata: długowłosa.

Hodowla pekińczyka jest bardzo popularna i nietrudno nabyć szczeniaki. Rasowe pieski kosztują około 4000 - 5000 zł. Pamiętaj, aby przed zakupem pieska, zdobyć jak najwięcej informacji o rasie. Dowiedz się jak pies wygląda, jaka jest waga i wzrost. Upewnij się, że szczeniaki są na pewno rasowe. Pamiętaj, że nie istnieją odmiany pekińczyka, nie ma też odmiany miniaturka, zaś określenie pekińczyk królewski to po prostu inna nazwa tej rasy. Jeśli sprzedawca coś takiego proponuje, możesz paść ofiarą oszustwa.

Jak wygląda pekińczyk - opis rasy i zdjęcia

Rasowe pekińczyki - opis i zdjęcia

Pekińczyki to bardzo małe pieski. Ich wzrost osiąga 25 cm, zaś waga od 3 do 5 kg. Nie istnieją odmiany tej rasy ani odmiana miniaturka. Pekińczyk to piesek mały, krzepki o dużej głowie i krótkich łapkach.

Królewski pekińczyk to pies długowłosy, który posiada długi i twardy włos okrywowy oraz miękki podszerstek. Dopuszczalne jest różne umaszczenie. W Polsce najczęściej spotykany jest pekińczyk rudy. Czarny widywany jest rzadko.

Pies rasy pekińczyk na trawniku, a także charakter pekińczyka, usposobienie i cena
Jakie jest charakter pekińczyka, czyli opis rasy, usposobienie i hodowla

Pielęgnacja i choroby pekińczyka

Pielęgnacja pekińczyka sprawia sporo kłopotu. Jego długa sierść lubi się brudzić i plątać. Dlatego też pekińczyka należy czesać codziennie. Ponadto należy dbać o oczy pieska. Z uwagi na krótki pysk, konieczna jest pielęgnacja nosa.

Pekińczyk jest psem dość wytrzymałym i odpornym na choroby. Średnio żyje do 14 lat, zdarzają się jednak często osobniki długowieczne. Warto pamiętać, że pies ten źle znosi zarówno upał jak i mrozy. Główne problemy ze zdrowiem, na które cierpi pekińczyk to problemy z oczami oraz z oddychaniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pekińczyku królewskim?

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Charakter pekińczyka - czy naprawdę pekińczyk to pies bardzo uparty

Pekińczyk to pies królewski, dumny i niezależny. Potrafi postawić na swoim. Utarło się stwierdzenie, że charakter pekińczyka jest wyjątkowo uparty i jest to prawda. Opiekun pekińczyka musi zaakceptować fakt, że piesek nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny. Nie jest to pies pracujący, który nie współpracuje z człowiekiem i czeka na jego polecenia. Pekińczyka wyhodowano raczej na psa kanapowego, który mógł pokazać swój charakter.

Generalnie pekińczyk ma przyjacielskie usposobienie. Jest wierny i oddany swojemu opiekunowi oraz jego rodzinie. Jednak piesek ten nie okazuje uczuć i sprawia wrażenie oziębłego i obojętnego. Nie jest zainteresowany zabawą i ignoruje dzieci. Za to idealnie nadaje się dla osób starszych, jako pies spokojny nie wymagający zbyt dużo ruchu.

Uparte i niezależne usposobienie pekińczyka nie oznacza, że jest to pies trudny. Pekińczyk nadaje się dla każdego: dla rodziny z dziećmi, dla osób starszych, dla początkującego opiekuna. Krnąbrne i niezależne usposobienie u tak małego pieska nie musi być problemem, jeśli tylko opiekun potrafi konsekwentnie szkolić pieska przy użyciu pozytywnych metod. Wrodzona inteligencja pekińczyka ukazuje się głównie w sposobach wymigiwania się od poleceń opiekuna i unikania posłuszeństwa. Niestety nawet mały piesek może stać się utrapieniem w domu, jeśli od początku pozwala mu się na dużo i nie wychowuje konsekwentnie. Pekińczyk powinien być szkolony przez profesjonalistę, aby nie nabrał złych nawyków.

Opiekunowie pekińczyków zastanawiają się czy kastracja psa może poprawić jego uparte usposobienie. Kastracja psa nie ma wielkiego wpływu na charakter psa, jednak ułatwia życie opiekunom, gdyż ucieczkom i zaginięciom psów, a co najważniejsze nie dopuszcza do niechcianego przychówku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny