Jaki jest prawdziwy charakter pekińczyka? Oto typowe zachowanie
Mieszkanie w mieście nie sprzyja hodowli dużego psa jak dog czy wilk czechosłowacki. Wydaje się, że do małego mieszkania najlepszy będzie mały piesek albo rasa miniaturka, na przykład pekińczyk. Czy małe pieski nadają się do małego mieszkania w mieście? Czy to prawda, że małe pieski jak yorki czy pekińczyki mają uparty charakter? Czy mały pekińczyk będzie odpowiednim przyjacielem dla ciebie? Poznaj charakter pekińczyka, jego usposobienie i dowiedz się na jakie problemy łączą się z tą rasą. Czy kastracja psa jest zalecana? Opisujemy, jak wygląda pekińczyk: czy rasa ta ma odmiany i czy pekińczyk może być czarny. Wyjaśniamy także na czym polega pielęgnacja pekińczyka i jakie choroby trapią tę rasę.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pekińczykach.
Pekińczyk - opis rasy, informacje i zdjęcia
Skąd pochodzą rasowe pekińczyki
Niektóre rasy, jak na przykład wilk czechosłowacki, zostały wyhodowane przez człowieka. Inne zaś to rasy naturalne i bardzo stare. Do takich starożytnych ras, których początki giną w pomroce dziejów, należą pekińczyki. Rasa ta została wyhodowana prawdopodobnie w Tybecie. Co ciekawe, pekińczyk i wilk czechosłowacki znacznie różnią się wyglądem i charakterem, to przodkiem obu ras był wilk.
Kariera pekińczyka zaczęła się, gdy pieski te trafiły na dwór królewski cesarza Chin, gdzie traktowane były jako największy skarb. Gdy w czasie wojny opiumowej wojska brytyjskie szturmowały pałac cesarzowej, ta nakazała uśmiercenie pekińczyków, aby te skarby nie trafiły w ręce wroga. Na szczęście nie udało się to i pieski trafiły w ręce Brytyjczyków, którzy zachwycili się nimi. Od tej pory datuje się popularność tej rasy na świecie. Do Polski ten mały piesek trafił dopiero na początku XX wieku.
Informacje o rasie
Podstawowe informacje o pekińczyku:
- kraj pochodzenia: Chiny,
- wzorzec: 207,
- wzrost: do 25 cm,
- waga: do 5 kg,
- długość życia: do 14 lat,
- umaszczenie: różnorodne, na przykład czarny, płowy, rudy, łaciaty i inne,
- szata: długowłosa.
Hodowla pekińczyka jest bardzo popularna i nietrudno nabyć szczeniaki. Rasowe pieski kosztują około 4000 - 5000 zł. Pamiętaj, aby przed zakupem pieska, zdobyć jak najwięcej informacji o rasie. Dowiedz się jak pies wygląda, jaka jest waga i wzrost. Upewnij się, że szczeniaki są na pewno rasowe. Pamiętaj, że nie istnieją odmiany pekińczyka, nie ma też odmiany miniaturka, zaś określenie pekińczyk królewski to po prostu inna nazwa tej rasy. Jeśli sprzedawca coś takiego proponuje, możesz paść ofiarą oszustwa.
Jak wygląda pekińczyk - opis rasy i zdjęcia
Rasowe pekińczyki - opis i zdjęcia
Pekińczyki to bardzo małe pieski. Ich wzrost osiąga 25 cm, zaś waga od 3 do 5 kg. Nie istnieją odmiany tej rasy ani odmiana miniaturka. Pekińczyk to piesek mały, krzepki o dużej głowie i krótkich łapkach.
Królewski pekińczyk to pies długowłosy, który posiada długi i twardy włos okrywowy oraz miękki podszerstek. Dopuszczalne jest różne umaszczenie. W Polsce najczęściej spotykany jest pekińczyk rudy. Czarny widywany jest rzadko.
Pielęgnacja i choroby pekińczyka
Pielęgnacja pekińczyka sprawia sporo kłopotu. Jego długa sierść lubi się brudzić i plątać. Dlatego też pekińczyka należy czesać codziennie. Ponadto należy dbać o oczy pieska. Z uwagi na krótki pysk, konieczna jest pielęgnacja nosa.
Pekińczyk jest psem dość wytrzymałym i odpornym na choroby. Średnio żyje do 14 lat, zdarzają się jednak często osobniki długowieczne. Warto pamiętać, że pies ten źle znosi zarówno upał jak i mrozy. Główne problemy ze zdrowiem, na które cierpi pekińczyk to problemy z oczami oraz z oddychaniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pekińczyku królewskim?
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Charakter pekińczyka - czy naprawdę pekińczyk to pies bardzo uparty
Pekińczyk to pies królewski, dumny i niezależny. Potrafi postawić na swoim. Utarło się stwierdzenie, że charakter pekińczyka jest wyjątkowo uparty i jest to prawda. Opiekun pekińczyka musi zaakceptować fakt, że piesek nigdy nie będzie bezwzględnie posłuszny. Nie jest to pies pracujący, który nie współpracuje z człowiekiem i czeka na jego polecenia. Pekińczyka wyhodowano raczej na psa kanapowego, który mógł pokazać swój charakter.
Generalnie pekińczyk ma przyjacielskie usposobienie. Jest wierny i oddany swojemu opiekunowi oraz jego rodzinie. Jednak piesek ten nie okazuje uczuć i sprawia wrażenie oziębłego i obojętnego. Nie jest zainteresowany zabawą i ignoruje dzieci. Za to idealnie nadaje się dla osób starszych, jako pies spokojny nie wymagający zbyt dużo ruchu.
Uparte i niezależne usposobienie pekińczyka nie oznacza, że jest to pies trudny. Pekińczyk nadaje się dla każdego: dla rodziny z dziećmi, dla osób starszych, dla początkującego opiekuna. Krnąbrne i niezależne usposobienie u tak małego pieska nie musi być problemem, jeśli tylko opiekun potrafi konsekwentnie szkolić pieska przy użyciu pozytywnych metod. Wrodzona inteligencja pekińczyka ukazuje się głównie w sposobach wymigiwania się od poleceń opiekuna i unikania posłuszeństwa. Niestety nawet mały piesek może stać się utrapieniem w domu, jeśli od początku pozwala mu się na dużo i nie wychowuje konsekwentnie. Pekińczyk powinien być szkolony przez profesjonalistę, aby nie nabrał złych nawyków.
Opiekunowie pekińczyków zastanawiają się czy kastracja psa może poprawić jego uparte usposobienie. Kastracja psa nie ma wielkiego wpływu na charakter psa, jednak ułatwia życie opiekunom, gdyż ucieczkom i zaginięciom psów, a co najważniejsze nie dopuszcza do niechcianego przychówku.