Spis największych ras psów na świecie

Gdyby zależało ci na naprawdę dużym psie, masz do wyboru kilka ras. Niektóre psy będą łagodne, a inne już nie. Mają różne charaktery i nie każdy z nich nada się do trzymania w bloku. Ze względu na swoje rozmiary, duże psy nie są polecane dla początkujących psiarzy.

W tabeli poniżej znajduje się spis 10 ras, które są największe.

10 największych ras psów

Rasa

Wysokość

Waga

Dog niemiecki

U psa 80-90 cm. U suczki 72-84 cm.

U psa min. 54 kg do 90 kg,
u suczki min. 46 kg do 60 kg.

Mastiff angielski

Jest to ok. 70-90 cm zarówno dla suki, jak i psa.

Waga samca to ok. 85-120 kg, a suczki ok. 75-95 kg.

Wilczarz irlandzki

Samica nie może mieć w kłębie mniej niż 71 cm, a samiec mniej niż 79 cm. U psa pożądany jest wzrost od 81 do 84 cm.

Minimalna waga dla psa to 54,5 kg, a dla suczki 40,5 kg.

Nowofundland

U samca jest to zazwyczaj 71 cm, a u suczki 66 cm.

Pies może ważyć ok.70 kg, a suka ok. 55 kg.

Bernardyn

Pies 70-90 cm, suka 65-80 cm.

Od 65 do 120 kg.

Mastiff hiszpański

U suczki prawidłowa wielkość mieści się w przedziale od 72 do 88 cm, a u samca od 77 do 88 cm.

Zazwyczaj u suczki jest to kwestia od 55 do 80 kg, a u samca od 90 do 100 kg, choć niektóre osobniki mogą ważyć nawet 120 kg.

Owczarek kaukaski

U suczki jest to kwestia 67-70 cm, a u samca 72-75 cm.

Suczka waży min. 45 kg, a samiec min. 50 kg, ale niektóre psy osiągają masę 100 kg.

Mastiff tybetański

Ten pies nie może mieć mniej niż 66 cm, a suczka mniej niż 61 cm.

Waga suczki to ok. 34-55 kg, a samca ok. 45-75 kg.

Mastiff neapolitański

Jest to ok. 63–77 cm dla samca i ok. 58–70 cm dla samicy.

Samiec waży od 60 do 70 kg, a samica od 50 do 60 kg.

Kangal

Suczki mierzą od 71 do 79 cm, a psy od 74 do 85 cm.

Waga suczki to ok. 40-60 kg, a samca 50-70 kg.

Największy pies świata w historii to wymarły już Epicyon haydeni. Ten ogromny zwierzak mierzył około 1 m w kłębie i mógł osiągnąć wagę ok. 170 kg. Zamieszkiwał tereny Ameryki Północnej ponad 15 milionów lat temu. Dzisiaj wysokością dorównuje im jedna rasa, a inna prawie zbliżyła się takiej wagi, ale są to jednak pojedyncze osobniki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł 10 największych ras psów.

Jakie są psie rekordy Guinessa? Oto 5 psich gigantów!

Jako największy pies świata zapisał się dog niemiecki imieniem George. Ten pies ważył 111 kg. Miesięcznie potrafił zjeść 50 kg karmy. Wysokość w kłębie, jaką osiągnął, to 109 cm. Od nosa do końcówki ogona miał 220 cm. George zmarł, zanim skończył 8 lat.

Po nim przyszedł czas na innego doga niemieckiego. Był nim Zeus. Przebił swojego poprzednika o parę cm – w kłębie miał 112 cm i jak do tej pory jest to najwyższy pies. Jednak Zeus nie mógł pochwalić się taką samą wagą, jaką miał George. Ten pies ważył 75 kg. Odszedł na dwa miesiące przed swoimi 6 urodzinami.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!
Pies leżący na trawie rasy mastiff angielski oraz największy pies świata
Największy pies świata, czyli jakie są największe psy w historii świata

Największym żyjącym psem jest Freddy. Mieszka w Wielkiej Brytanii. Pies ten waży prawie 89 kg. Dziennie zjada ok. 1,5 kg mięsa (w tym surową wołowinę, steki, wątróbkę). Jego wysokość w kłębie to 103,5 cm. Kiedy stoi na dwóch łapach ma wtedy 228 cm wysokości. Zdjęcia psa z jego właścicielką najlepiej pokazują jego rozmiar.

Najcięższy pies na świecie osiągnął 155 kg. Był to mastiff angielski, który wabił się Zorba. Żył pod koniec ubiegłe wieku. Drugi w kolejce zapisał się Moose, był jednak już o 25 kg lżejszy. Dawniej tytuł największego psa należał do innego mastiffa angielskiego. Był nim Herkules i ważył 127 kg. Obecnie nie są spisywane nowe rekordy w kategorii najcięższych psów.

Co je największy pies świata?

Duże rasy psów jedzą to samo, co te średnie i małe. Mają po prostu większe porcje. Takim psom podaje się także odpowiednio dobrane suplementy, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie stawów. A co powinno stanowić podstawę ich diety?

Niektórzy hodowcy uważają, że najlepiej karmić psa surowym mięsem (tzw. dieta BARF). Osoba decydująca się na ten sposób musi wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Do surowego mięsa trzeba dobrać m.in. witaminy i minerały, ale złe proporcje mogą zaszkodzić psu. Innym wyjściem jest karmienie psa karmą mokrą lub suchą. Pierwsza jest bardziej polecana, bo jest mniej przetworzona i zawiera mniej sztucznych wypełniaczy. Jednak nawet mimo odpowiedniej karmy oraz regularnych badań, trzeba liczyć się z tym, że duże psy żyją dość krótko.

Posiadanie dużego psa wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Trudno jest utrzymać na smyczy psa, który waży ok. 90 kg, zwłaszcza gdy pies zaplanuje się na coś rzucić. W takiej sytuacji tak naprawdę tylko odpowiedni trening i nauka posłuszeństwa ochronią przed możliwą bójką z innymi psem lub tragedią. Zanim zdecydujesz się na psa takich gabarytów, dobrze się zastanów. Choć jeszcze żaden pies z Polski nie mógł pochwalić się rekordem Guinnessa, nie wykluczone, że któreś dnia nie będziesz musiał zajmować się olbrzymem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny