Jaki jest najlepszy probiotyk dla psa? Wyjaśniamy
Coraz częściej sięgamy po probiotyki jako formę profilaktyki lub osłonę podczas stosowania antybiotyku. Czy istnieją probiotyki dla psa? Oczywiście! Warto podawać je m.in. po biegunce oraz w trakcie stosowania antybiotyków. Sprawdź, czym weterynaryjne leki różnią się od tych z apteki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Z tego artykułu dowiesz się:
Flora bakteryjna przewodu pokarmowego psa
W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosło zainteresowanie składem mikroflory jelitowej oraz możliwościami jej modyfikacji. Dostępna jest zatem coraz bardziej szczegółowa wiedza na temat specyficznej mikroflory przewodu pokarmowego u psów. Techniki, którymi dysponujemy, poprawiły identyfikację drobnoustrojów, a w ogólnym ujęciu ich liczba i różnorodność stopniowo wzrasta wzdłuż przewodu pokarmowego.
Drobnoustroje w dwunastnicy psa to:
- Firmicutes (46,4%),
- Proteobacteria (26,6%)
- Bacteroidetes (11,2%),
- Spirochaetes (10,3%)
- Fusobacteria (3,6) %) i promieniowce.
W innym badaniu oceniano florę bakteryjną w jelicie czczym zdrowych psów i zidentyfikowano tam:
- Proteobacteria (46%),
- Firmicutes (15%),
- Actinobacteria (11,2),
- Spirochaetes (14,2),
- Bacteroidetes (6,2%) i Fusobacteria (5,4%).
Zrównoważony mikrobiom ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia psa. Normalna mikroflora przewodu pokarmowego zapewnia psu m.in. prawidłowe działanie układu odpornościowego. Jedno z pierwszych badań nad immunomodulacyjnym działaniem probiotyków u szczeniąt poddanych szczepieniu przeciwko wirusowi nosówki (CDV) wykazało, że zwierzęta, które otrzymywały probiotyk zawierający E. Faecium SF68 miały wyższe miano przeciwciał przeciwko CDV niż u psów z grupy kontrolnej. Wskazuje to na stymulację immunologiczną komórek B przez probiotyki.
Probiotyki, czy prebiotyki – na czym polega różnica?
Oprócz probiotyków przewód pokarmowy psa wspierać można prebiotykami lub synbiotykami. Czym one są:
- Probiotyki - to żywe mikroorganizmy, które spożywane w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści zdrowotne gospodarzowi (WHO, 2002).
- Prebiotyki - to selektywnie dobrane składniki, które powodują określone zmiany w składzie lub aktywności mikroflory przewodu pokarmowego. Zazwyczaj są to zatem związki błonnika, jak disacharydy (laktuloza, tagatoza), oligo- lub polisacharydy [fruktooligosacharydy (FOS), mannanooligosacharydy (MOS), ksylooligosacharydy, polidekstroza, galaktooligosacharydy] lub inulina.
- Synbiotyki - preparaty łączące zarówno probiotyki, jak i prebiotyki. Koncepcja ta została po raz pierwszy wprowadzona jako „mieszaniny probiotyków i prebiotyków, które korzystnie wpływają na gospodarza (...)”.
Probiotyki dla psa
Suplementy diety i opinie o poszczególnych preparatach – co warto kupić?
Obecnie kupić można probiotyki w różnych postaciach. Na rynku dostępne są:
- przysmaki probiotyczne - miękkie smakołyki zawierające probiotyki, które są dość łatwe do podania psu,
- tabletki oraz kapsułki probiotyczne,
- proszki.
Twój pies traktuje kapsułki z probiotykiem jak inne leki? Możesz schować tabletkę w kawałku mięsa, pasztetu lub stworzyć z niej smakołyk posmarowany masłem orzechowym (tylko takim o dobrym składzie). Nie pomogło? W takiej sytuacji konieczne jest włożenie tabletki bezpośrednio do pyska czworonoga.
Weterynaryjne probiotyki dostępne na polskim rynku to:
- Dolvit Probiotic,
- Purina PVD FortiFlora Dog,
- VETFOOD - Flora Balance,
- VetExpert BIOPROTECT,
- Eurowet Probiotyk w saszetkach dla psów.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Opinie o poszczególnych lekach różnią się, ale duża ilość lekarzy weterynarii doceniła m.in. skład probiotyku FortiFlora, który używany był w opisanych badaniach naukowych przeprowadzanych u szczeniąt w okresie szczepienia na nosówkę.
Czy te preparaty różnią się od środków z apteki? Tak! Weterynaryjne produkty są dostosowane do tego, jaka jest flora bakteryjna psów oraz kotów. Ludzkie probiotyki są natomiast dopasowane do potrzeb człowieka! W probiotykach Twojego psa znajdziesz np. Bifidobacterium Animalis, Lactobacillus acidophilus, czy Lactobacillus Rhamnosus. Ludzkie probiotyki można stosować u psów (wyjątkowo) przez kilka dni, ale długotrwale lepiej sięgać po celowane preparaty przeznaczone dla psów i kotów. Sprawdź także ten artykuł z zasadami prawidłowego żywienia psa.
Czy istnieją naturalne probiotyki?
Naturalne probiotyki to niektóre rodzaje jedzenia. Dobrym źródłem „dobrych bakterii” są dla psów jogurty lub kefir. Pamiętaj jednak, że choć niektóre marki deklarują, że używają kultur bakterii do produkcji swoich jogurtów nie są to probiotyki. Dodatkowo takie produkty mogą zawierać sztuczne słodziki, które są niebezpieczne dla psów. Chcesz podawać psu tego typu produkty? Stosuj tylko jogurt naturalny bez dodatku sztucznych słodzików! Probiotyczne właściwości ma także:
- marchew,
- brokuł,
- mleko kozie,
- banany,
- jabłka oraz maślanka.
Żywność prebiotyczna to natomiast pokarm dostarczający składników odżywczych dla „dobrych” drobnoustrojów żyjącym w jelitach Twojego pupila. Naturalny prebiotyk to m.in.
- wysłodki buraczane,
- owies,
- soja oraz liście mniszka lekarskiego.
Kiedy stosować probiotyki dla psa?
Najważniejszym wskazaniem, by stosować probiotyki dla psa, jest dysbioza jelit, czyli inaczej różnica w proporcjach poszczególnych grup bakterii w porównaniu z tymi występującymi u zdrowych psów. Dysbakteriozie towarzyszyć może również zmniejszenie różnorodności gatunkowej bakterii przewodu pokarmowego czworonoga. Problem ten pojawia się w różnych (ostrych i przewlekłych) schorzeniach przewodu pokarmowego, ale można ją również wywołać poprzez stosowanie antybiotyku o szerokim spektrum działania.
Wskazaniem, by kupić i stosować probiotyk,i może być zatem:
- biegunka,
- nietolerancja pokarmowa,
- otyłość i dieta odchudzająca dla psa,
- gazy,
- wzdęcia,
- nieprzyjemny oddech.
Probiotyki mogą działanie „osłonowe” podczas stosowania antybiotyku, zmian diety, odsadzenia od matki, okresach zwiększonego stresu, a także podczas różnych infekcji, czy inwazji pasożytów.
Jeżeli zastanawiasz się: „czy mogę podawać psu karmę dla kota?” to odpowiedź brzmi nie! Ma ona zupełnie inne proporcje i może doprowadzić m.in. do choroby trzustki, a wtedy potrzebne będzie coś więcej niż osłonowe działanie probiotyków.
Pamiętaj, że w sprawie doboru preparatu probiotycznego oraz żywienia swojego pupila, zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.