Charakter posokowca bawarskiego – opis rasy

Jakie usposobienie posiada posokowiec, czyli znany pies gończy

Rasa gończa, jaką jest posokowiec bawarski, charakteryzuje się ogromnym przywiązaniem do swojej rodziny. Czarny pies gończy na pewno nie będzie spędzał dnia na kanapie czy fotelu ze względu na to, że jest to czworonóg myśliwski. Jak więc można się domyślać, od tulenia się do właściciela pies będzie wolał wybieganie się np. na łące. Zarówno suka, jak i pies uwielbiają spędzać czas aktywnie, zatem trzeba im zapewnić jak najwięcej atrakcji – pobudzając ich węch, a także słuch. Opis właścicieli posokowców bawarskich wskazuje wyraźnie na to, że rasa chętnie się bawi, jest ciekawa świata wokół i angażuje się w różnego rodzaju psie sporty.

Można zaliczyć posokowca bawarskiego do spokojnych, jednak należy wcześniej zaspokoić wszelakie potrzeby psa. Gdy zadbasz o to, by psina się wybiegała, nie powinno być z czworonogiem większych problemów. Opinie hodowców jednogłośnie mówią o tym, że tylko spełniony pies będzie spokojny w domu. A więc, codzienny ruch jest jak najbardziej konieczny i wskazany. Pamiętaj, że pies jest inteligentny i samodzielny, a także niezależny.

Charakterystyka posokowca bawarskiego

Zastanawiasz się, jak zachowuje się posokowiec bawarski wobec nieznajomych? Otóż, najczęściej trzyma on obcych na dystans i nie ufa im. Mimo wszystko, na pewno nie będzie wobec nieznanych osób ani agresywny, ani bojaźliwy. Charakter posokowca jest łagodny, a sam pies jest odważny i zrównoważony. Jeżeli chodzi o pracę psa, jest on w niej samodzielny i niezależny. Mimo, że jest to pies gończy, najchętniej pragnie być jak najbliżej swojego opiekuna. Psy źle znoszą przez to samotność, choć jak najbardziej można przyzwyczaić do niej swojego czworonoga. Należy pamiętać jednak, by szkolenie przeprowadzić możliwie jak najwcześniej.

Co do samego szkolenia psów, nie ma z nim większego problemu. Szczeniaki są bardzo pojętne i błyskawicznie uczą się podstaw posłuszeństwa, a także nowych komend i poleceń – podobnie, jak seter irlandzki czy posokowiec hanowerski. Jednak, jeżeli chodzi o samo polowanie, szkolenie może wówczas zająć nawet kilka lat.

Charakterystyka posokowca bawarskiego

Zachowanie posokowca bawarskiego

Posokowce bawarskie nie należą do hałaśliwych psów. Czasem jednak mogą szczekać, gdy zostaną same w domu. Jednak, tylko i wyłącznie dlatego, by pozbyć się wówczas nagromadzonych negatywnych emocji. Psy z natury są myśliwymi, więc po złapaniu tropu mogą pognać za zwierzyną. By unikać takich sytuacji, nie powinno się spuszczać psów ze smyczy. Czarny pies potrzebuje wiele ruchu oraz wszelakiej maści aktywności, by dać upust swojej energii. Posokowce należą do psów, które uwielbiają zjeść więcej. Pamiętaj więc, że jeżeli chcesz dawać psu jakieś smakołyki, powinien on jak najwięcej się ruszać. Dzięki temu, czworonóg nie będzie przybierał na masie.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!
Pies rasy posokowiec bawarski w czasie spaceru w lesie, a także charakter posokowca bawarskiego
Charakter posokowca bawarskiego krok po kroku, czyli usposobienie, opis i hodowla

Szczeniaki wyrastają na dumne i bardzo piękne psy. Ich wygląd bardzo często odstrasza potencjalnych intruzów, np. kręcących się wokół posesji domu. Suka bądź pies będzie na pewno nieufnie podchodzić do obcej osoby. Nie będzie jednak atakował nieznajomego, a jedynie zaalarmuje swoich najbliższych o czyhającym zagrożeniu. Jeżeli myślisz o swoim pierwszym psie, powinieneś się mocno zastanowić. Fakt, pies jest zrównoważony. Jednak, tak samo jak posokowiec hanowerski, bawarski również posiada mocną potrzebę tropienia i polowania. Jeżeli nie będziesz w stanie zapewnić tego typu atrakcji swojemu psu, będzie nieszczęśliwy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o posokowcach.

Umaszczenie, najczęstsze choroby i cena posokowca bawarskiego

Charakter posokowca bawarskiego z całą pewnością wyróżnia psa. Jednak, elementem charakterystycznym jest również jego umaszczenie – brunatne, soczyście czerwone, żółto-czerwone albo nieco jaśniejsze. Sierść psów jest błyszcząca i niepowtarzalna. Długość życia posokowca bawarskiego to z kolei ok. 12 lat. Rasa jest dość zdrowa, jednak należy pilnować uzębienia psów, bo czasem odkłada się na nich kamień nazębny. Pracujący i polujący w trudnych warunkach pies narażony jest też np. na zapalenie spojówek czy zadrapania. To energiczny pies, który przypadkowo może zrobić sobie krzywdę. Właśnie dlatego należy go stale oglądać.

Ile kosztuje posokowiec bawarski? Otóż podobnie, co seter irlandzki. Jego cena to ok. 3000 zł, chociaż czasami jest to cena większa lub mniejsza. Cena doga argentyńskiego, posokowca czy jakiegokolwiek innego psa zależna jest głównie od wieku, płci, zbliżenia do wzorca ras FCI czy ilości szczeniaków w miocie. Cena posokowca bawarskiego, setera czy cena doga argentyńskiego ostatecznie zawsze ustalana jest jednak przez daną hodowlę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny