Charakter owczarka podhalańskiego – ważne informacje

Górski owczarek podhalański. Opis charakteru rasy

Biały owczarek podhalański to pies, który długo żyje. Średnia długość życia tych psów to bowiem ok. 12 lat. Z natury są to psy stróżujące. Owczarek podhalański to też jednak pies pasterski oraz obronny. Dawniej jego zadaniem było pilnowanie stada. Owczarek podhalański z natury jest spokojny, a także zrównoważony. Jednak to rasa, która może bez powodu zaatakować obcą osobę –w naturze pies bowiem ma „zaszczepione” traktowanie intruzów jako potencjalnego zagrożenia.  Nie każdy będzie więc w stanie zapanować nad białym psem – warto podkreślić, że owczarek podhalański jest biały, a czarny owczarek podhalański nigdy nie został oficjalnie uznany przez FCI.

Nie jest oczywiście tak, że pies od razu rzuci się na intruza. Bywa groźny, ale zazwyczaj ostrzega obcą osobę, zanim zaatakuje. Suka czy samiec są dość głośne (a już w szczególności suka, która jest bardziej szczekliwa), więc przed atakiem na pewno będą głośno szczekać, by odstraszyć potencjalne zagrożenie. Już sama waga i postura psa powinna wzbudzić strach u nieproszonych gości. Najlepiej będzie, jeżeli biały piesek zamieszka na wsi – wymiary owczarka podhalańskiego sprawiają, że w mieszkaniu w bloku nie będzie się on czuł komfortowo.

Jeżeli szukasz pierwszego psa i nie znasz dobrze charakterystyki rasy, możesz mieć problem z zapanowaniem nad zwierzakiem. Podobnie, jak usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego, ciężko jest ustabilizować charakter owczarka podhalańskiego. Nie mając doświadczenia z podobną rasą, możesz mieć problemy w wyszkoleniu i socjalizacji psa – psy bywają uparte zwłaszcza, jeżeli są źle prowadzone. Nie chodzi tu nawet o spore wymiary psa, ale o ich silny charakter i chęć dominację. Jako że owczarek podhalański jest psem pasterskim, może wykazywać tendencje dominacyjne. Sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach psów pasterskich.

Charakterystyka owczarków podhalańskich. Czym wyróżnia się górski pies?

Pies jest czuły, a także wierny swojej rodzinie. W tym przypadku podobnie wykazuje więc cechy podobne, jak usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego. Owczarek podhalański mimo, ich jego waga jest duża, lubi małe pieszczoty i zabawę – szczególnie z dziećmi. Posturą pies wydaje się groźny, jednak nie zrobi krzywdy maluchom – lubi spędzać czas z dziećmi, jednak też nie należy do specjalnie aktywnych psów. Całe szczęście, małe dzieci nie muszą się z jego strony zagrożone – jeżeli pies będzie miał dość, odejdzie. To pies duży, jednak wobec dzieci łagodny i opanowany.

Owczarek podhalański to pies inteligentny i żywiołowy. Wobec obcych pies ten jest wyjątkowo nieufny, nie okazując strachu. Oczywiście, pies jest na tyle inteligentny, że zanim zaatakuje, przeanalizuje sytuację i potencjalne zagrożenie. Wymiary i upartość psa, a także jego geny sprawiają, że owczarek jest niezależny i bez problemu sam zajmie się swoimi obowiązkami. Będzie jednak stale czuwał nad rodziną, żeby ich chronić i strzec przed zagrożeniem.

Szukasz holistycznej karmy dla psów o wysokiej zawartości mięsa?

Dowiedz się więcej na temat linii karm Brit Fresh dla psów! Każdy smak zawiera zarówno suche, jak i świeże mięso, dzięki czemu trafia w gusta wybrednych zwierząt. Brit Fresh to także bogactwo warzyw, owoców i ziół bez dodatku zbędnych składników.

Sprawdź!
Pies rasy owczarek podhalański leżący pod ścianą domu, a także charakter owczarka podhalańskiego
Informacje, jaki jest charakter owczarka podhalańskiego, czyli cechy rasy

Charakterystyka owczarka podhalańskiego. Opis psów

Polski owczarek podhalański

Jeżeli chodzi o samotność psa, nie ma on większych problemów z zostawaniem sam w domu. Kiedy będziesz w pracy, a dzieci w szkole, owczarek podhalański będzie czuwał nad domem i pilnował swojego terenu. Oczywiście, wymagać on będzie wcześniejszej socjalizacji, co nie będzie łatwym zadaniem – warto więc zdać się na dobrą hodowlę, która zapoczątkuje proces socjalizacji. Ciężko jest zmotywować owczarka podhalańskiego do współpracy bądź nauki, bo pies z natury jest dominujący. Nie zaniedbuj procesu socjalizacji psa, ponieważ niewyszkolony pies może sprawiać później niemałe problemy. Jeżeli pies pojawi się w domu, od razu rozpocznij proces socjalizacji.

Biały owczarek podhalański to pies, który długo żyje. Znasz już jego długość życia i wiesz, że czarny owczarek podhalański nigdy nie został zatwierdzony przez FCI jako wzorzec rasy. Co więc jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim zakupisz psa? Otóż, nie nadaje się on dla każdego. To rasa bardzo trudna w wyszkoleniu, ponieważ owczarek podhalański jest psem niezależnym, o silnym instynkcie stróżowania.

Charakter owczarka podhalańskiego

Mieszkasz z innymi zwierzętami? Pamiętaj więc o instynkcie psa! Jeżeli pies będzie się wychowywał od młodości z kotami, powinien się z nimi dogadać. Na obce koty na pewno będzie zaś szczekał. Jeżeli chodzi o mieszkanie z innymi psami, konieczna będzie wcześniejsza socjalizacja – wówczas piesek nauczy się, w jaki sposób porozumiewać się z nimi. Wobec innych psów owczarek podhalański jest wyrozumiały. No chyba, że wyczuje on z ich strony zagrożenie.

Pamiętaj o tym, że pies bywa uparciuchem – zwłaszcza, jeżeli będziesz go do czegoś zmuszał. Owczarek podhalański nie akceptuje przemocy, a jego reakcją może być wycofanie się z życia rodzinnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny