Jaki jest charakter maltipoo? Poznaj usposobienie psa o wyglądzie maskotki
Szczeniaczki maltipoo zachwycają swoim unikalnym wyglądem, ale także bardzo sympatycznym usposobieniem. Z pewnością warto poznać prawdziwy charakter maltipoo, uzyskać informacje o ich zachowaniach, a także najczęstszych problemach behawioralnych. Poniżej opiszemy najczęstsze zachowania rasy i wskażemy informacje o działających w Polsce hodowlach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o maltipoo.
Maltipoo – co to właściwie za rasa psa?
Aby w pełni zrozumieć charakter maltipoo, musimy opisać informacje o samym pochodzeniu rasy. Jak się okazuje, jest to tak zwana rasa hybrydowa, stworzona ze skrzyżowania maltańczyka oraz pudla miniaturowego toy.
W Polsce pies rasy maltipoo nie jest uznany przez ZKwP, a szczeniaczki odnajdziemy jedynie w ofertach mniej znanych związków i stowarzyszeń. Podstawą w hodowlach zawsze jest maltańczyk oraz pudel. Skrzyżowanie owych osobników daje podstawę do rasy hybrydowej maltipoo. Opis charakteru będzie zatem połączeniem typowych cech maltańczyka oraz pudla.
Nasz czarny, brązowy czy biały szczeniak maltipoo należy do rasy, która nie posiada podszerstka. Dorosły pies nie wymienia futra dwa razy do roku, a dzięki temu może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które są uczulone na psią sierść. Dodatkowo pupil nie jest tak wymagający jak schipperke czy mały nieświszczuk. Jego zachowania cechuje brak tendencji do dominacji i wysoka podatność na szkolenie. Jedynym mankamentem owych piesków może okazać się czasochłonność pielęgnacji.
Charakter maltipoo – mały miłośnik rodziny
Przedstawiając informacje o charakterze piesków maltipoo, warto rozpocząć od kwestii przywiązania do rodziny. Jest to rasa psa, która wchodzi w bardzo głębokie relacje ze wszystkimi domownikami. Nie jest tak niezależna jak czarny schipperke, a jednocześnie posiada wysoki stopień uległości.
Zarówno mały szczeniak, jak i dorosły pies maltipoo jest nieustannie gotowy do zabawy i spędzania czasu z człowiekiem. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają być w centrum uwagi, lubią pieszczoty, a odpowiednio przyzwyczajane zniosą nawet długotrwałą pielęgnację. W hodowlach powinno dopuszczać się do rozrodu jedynie pieski o typowych dla maltańczyków i pudli cechach charakteru. Dzięki temu możemy uzyskać uległy i podatny na tresurę charakter maltipoo.
Opisując relacje rodzinne, warto wspomnieć także o pewnych zagrożeniach. Nasz czarny czy brązowy maltipoo nie jest typem samotnika. Duży stopień przywiązania do rodziny i towarzyski charakter maltipoo sprawiają, że jest to rasa psa o predyspozycji do pojawienia się lęku separacyjnego. Dlatego szczeniaki (podobnie jak schipperke) powinny być od małego uczone zostawania samemu w domu. Prawidłowe relacje sprawią, że przedstawiciele tej rasy nie będą manifestowały swojego niezadowolenia związanego z nieobecnością właściciela. Sprawdź także ten artykuł na temat hodowli maltipoo w Polsce.
Aktywność fizyczna piesków, informacje o potrzebie spacerów
Prawdziwy charakter maltipoo przejawia się także w chęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem dorosły pudel miniaturowy również bywa bardzo aktywny. Przedstawiciel rasy maltipoo zazwyczaj dziedziczy potrzebę ruchu po pudlach i nie jest typowym kanapowcem, jak maltańczyk.
Zarówno szczeniak, jak i dorosły pies rasy maltipoo wymaga kilku spacerów w ciągu dnia. Jeden z nich powinien być wydłużony, a jednocześnie połączony z aktywną zabawą na świeżym powietrzu. Możemy wykorzystać go też do nauki posłuszeństwa.
Szczeniak maltipoo jest równie inteligentny co czarny schipperke i z łatwością nauczymy go podstawowych komend, a także bardziej wymyślnych sztuczek. Jednocześnie warto pamiętać o prawidłowej socjalizacji oraz o fakcie, że rasa wymaga niemal tyle uwagi, co mało znany nieświszczuk.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Dorosły maltipoo i kontakt z innymi zwierzętami
Rasa maltipoo jest bardzo towarzyska. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale i innych zwierząt. Zarówno dorosły pies, jak i małe szczeniaczki zazwyczaj wykazują dużą ufność oraz zainteresowanie. Dobra socjalizacja sprawia, że pupil nie jest nadmiernie lękliwy, ani tym bardziej agresywny.
Maltipoo dobrze dogadują się z osobami dorosłymi, a także z dziećmi. Są psami delikatnymi, podatnymi na szkolenie, a jednocześnie chętnymi na wspólne zabawy. Z reguły podchodzą do dzieci z dużą delikatnością oraz zaufaniem. Mogą być idealnym towarzyszem dla młodszego członka rodziny, o ile ten będzie znał zasady obchodzenia się z czworonogami.
Przyjazny charakter maltipoo sprawia też, że jest to rasa psa, która świetnie dogaduje się z innymi pupilami domowymi. Przyuczony do innych zwierząt szczeniak może nawet dogadać się z kotem, świnką morską czy królikiem miniaturką. Wymaga to od właściciela odpowiedniego wprowadzenia nowego członka rodziny. Na szczęście maltipoo nie mają instynktu łowieckiego ani tendencji do dominacji. Dzięki temu świetnie odnajdą się w roli kolejnego pupila do domu czy do mieszkania.
Cena zakupu szczeniaka. Ile kosztuje rasa maltipoo w Polsce?
Rasa maltipoo jest mało znana w Polsce, ponadto nie została uznana przez FCI. Wiąże się to z faktem, że szczeniaki nie będą dostępne w hodowlach, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce. Nie oznacza to wcale, że cena czarnych, białych czy brązowych szczeniaczków będzie wyjątkowo niska.
Cena za szczeniaki w legalnie działających w Polsce hodowlach przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Szczeniaczki o wybitnym wyglądzie mogą być niekiedy nieco droższe, a górna cena jest trudna do jednoznacznego oszacowania. Stawka za zakup psa maltipoo może niekiedy dochodzić do kwot za schipperke z renomowanych hodowli. W tym miejscu warto dodać, że zarówno czarny schipperke, jak i gryzonie nieświszczuki są bardzo mało znanymi pupilami domowymi. Cena za nieświszczuki niejednokrotnie przekracza kwotę 1500 zł. Największym problemem okazuje się natomiast trudność w znalezieniu hodowli, która posiada dostępne na sprzedaż, młode psy schipperke czy gryzonie nieświszczuka. Rasa maltipoo również nie jest dobrze znana, jednak szczeniaczki będą łatwiejsze do nabycia. Niekiedy trzeba czekać na odbiór psa przez kilka miesięcy od dokonania rezerwacji, co jest dodatkowym utrudnieniem.
Opisując ceny szczeniaków w hodowlach, warto opisać także miejsca, które będą godne zaufania. W Polsce działa wiele związków i stowarzyszeń, a brak dobrej kontroli prowadzi do wielu nadużyć. Dlatego wybierając młode szczeniaczki, nie warto sugerować się wyłącznie cenami zakupu. Dobra hodowla pokaże miejsce, w którym żyją szczenięta, omówi kwestie związane ze szczepieniami, odrobaczeniami i warunkami rasy. Szczeniak powinien być odpowiednio socjalizowany, wyposażony w książeczkę zdrowia oraz sprzedany na podstawie umowy. Niezbędny jest także rodowód lub metryka, która potwierdza pochodzenie. Sprzedaż psów bez odpowiedniej dokumentacji jest w Polsce nielegalna.