Jaki jest charakter chow chow? Zobacz, czym wyróżnia się usposobienie chow chow
Charakter chow chow jest szczególnie ważną kwestią w przypadku hodowli rasy. Usposobienie piesków jest łagodne, jednak rasa jest już bardzo niezależna, a pieski niezbyt wylewne w uczuciach. Dlaczego pies z niebieskim językiem wydaje się oziębły i nieczuły? Czy kremowy, błękitny, czarny lub biały chow chow zawsze jest taki… oschły? Ile kosztuje rasa? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chow chow.
Charakter chow chow – opis usposobienia psa
Jakie usposobienie mają rasowe psy chow chow?
Pies z niebieskim językiem słynie z tego, że nie afiszuje się ze swoimi uczuciami wobec właściciela bądź rodziny. Przez to, że niebieski, biały, błękitny bądź czarny krótkowłosy chow chow nie okazuje czułości, wydaje się niektórym psem oziębłym i zdystansowanym wobec ludzi. Chiński pies, którego historia jest jedną z najciekawszych wśród psich ras, nie jest z natury wesoły. Chętnie przygląda się zabawom dziecięcym, jednak nie uczestniczy w nich. „Miniaturka lwa”, jak niektórzy hodowcy nazywają chow chow, jest spokojnym i dumnym psem, będącym niezależnym. Jeżeli też preferujesz spokojny tryb życia, z całą pewnością będziesz w stanie dogadać się z tą rasą.
Informacje właścicieli chow chow wskazują na to, że piesek dawniej był stróżem i myśliwym. Jednak, jego historia już dawno się zmieniła i teraz to rasa wyłącznie wystawowa. Naturalne zdolności psa nie są już tak wykorzystywane, jak niegdyś. Mimo, że lwia miniaturka już nie poluje, pies odznacza się wyjątkowo wysokim poziomem inteligencji. A więc słucha właściciela, a także (odpowiednio wyszkolony) potrafi z nim współpracować. Ile kosztuje chow chow? Średnia cena za psa to ok. 4000-8000 zł. Rzecz jasna, ostateczna cena zależeć będzie od wielu czynników, np. umaszczenia, płci, wieku, a także ilości szczeniąt w miocie.
Opis zachowania psów z niebieskim językiem
Mimo, że pies wydaje się całkowicie zamknięty w sobie, jest to rasa wierna i bardzo opiekuńcza wobec swoich najbliższych. Przez to, bywa też nieufny wobec nieznajomych, którzy przychodzą do domu. Rasa, mimo niewierności obcym, nie jest agresywna. Pieski nie lubią czułości a, jeżeli już im się to zdarzy, wolą być głaskane przez swojego opiekuna. Unikaj jednak głaskania chow chow po głowie – nie przepadają za tą formą pieszczot.
Krótkowłosy bądź długowłosy chow chow jest niezależny. Jego wielkość nie wzbudza strachu u nieznajomych, jednak czasem przerażać może ogromne zdystansowanie psiaków do obcych. Niebieski, kremowy czy błękity piesek nie przepada za zabawą z dziećmi lub dorosłymi. Jego ulubiony sposób komunikacji to oczy. Przez to, że psy są ciche i spokojne, nie będą sprawiały większych problemów (np. kiedy zostaną same w domu).
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Zachowanie psów chow chow – ważne informacje
Co warto wiedzieć o zachowaniu chow chow?
Długość życia chow chow to średnio ok. 10 lat. Musisz liczyć się z faktem, że przez całą długość życia psa będziesz miał u swojego boku rasę preferującą własne towarzystwo, niż obecność opiekuna. Chow chow chętnie przebywa sam ze sobą, więc nieobecność domowników nie będzie sprawiała, że pies stanie się smutny i osowiały. Oczywiście, szczeniak powinien mieć zapewnione towarzystwo i opiekę, jednak już dorosły pies nie potrzebuje stale przebywać z ludźmi. Mimo niezależnego charakteru, chow chowa można wyszkolić. Nie będzie to jednak łatwe zadanie – nie ze względu np. na wzrost psa, a jego mocny temperament. Wielkość i wzrost nie stanowią problemu podobnie, jak pielęgnacja czy żywienie psa. Największym kłopotem jest obojętność chow chow wobec człowieka.
Jako że pies z niebieskim językiem należy do rasy jednej z najbardziej niezależnych, czasami może kompletnie zignorować swojego opiekuna i nie wykonywać jego poleceń. Aby uniknąć tego typu sytuacji, szczeniak powinien uczęszczać na szkolenia od najmłodszych miesięcy. Rzecz jasna, nie można być agresywnym wobec psów, bo to nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Rasowe pieski należy szkolić konsekwentnie, ale cierpliwie i wyłącznie pozytywnymi metodami. Tylko relacja z psem, oparta na zaufaniu i szacunku, ma prawo się poprawnie rozwinąć. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chińskich rasach psów.
Czy chow chow to pies dla każdego?
Charakter chow chowa bywa nieprzewidywalny. Jeżeli szukasz psa do przytulania, nie będzie on dobrym kandydatem na pupila domowego. Chow chow może mieszkać w jednoosobowym mieszkaniu, ale też w domu z ogrodem. Jeżeli zapewnisz mu spokój i jego prywatny kącik, nie będzie dochodziło do zgrzytów na linii człowiek-pies. Chow chow niemal nie szczekają i doskonale znoszą samotność – więc możesz opiekować się nim również w mieszkaniu w bloku. Najważniejsze, to jednak zapewnić pupilowi strefę komfortu.
Czy chow chow nadaje się na pierwszego psa? Niestety, nie jest to rasa odpowiednia dla każdego. Aby móc poprawnie wychowywać psa, trzeba mieć ogromną wiedzę na temat rasy i doświadczenie w wychowywaniu i opiece nad psami. Pielęgnacja chow chow nie jest trudna, jednak jego szkolenie i współpraca z psem może sprawiać problem – zwłaszcza niedoświadczonemu hodowcy. Natura psów jest niepokorna, a pies lubi postawić na swoim. Jeżeli więc nie jesteś stanowczą osobą i wolisz tulić się do czworonoga, lepiej będzie postawić na inną, bardziej ugodową rasę psa.