Wybór psa dla mnie. Test własnych możliwości

1 – idealny pies dla mnie. Czy jesteś osobą aktywną?

 1. Nie, wolę wypoczynek na kanapie.
 2. Zdecydowanie tak, lubię aktywność na świeżym powietrzu.
 3. Raczej tak, lubię spacery.

2 – czy jesteś osobą zapracowaną?

 1. Nie pracuję, pracuję w domu, mogę poświęcić dużo czasu na opiekę nad psem.
 2. Jestem poza domem około 8 godzin dziennie, ale po powrocie mam dużo czasu.
 3. Jestem osobą mocno zapracowaną.

3 – Jaka rasa psa do Ciebie pasuje? Spróbuj wybrać wielkość psa.

 1. Uwielbiam małe pieski.
 2. Lubię psy średnich rozmiarów.
 3. Idealna dla mnie rasa psa musi być duża.

4 – Jak często podróżujesz?

 1. Często wyjeżdżam, chcę zabierać ze sobą pieska.
 2. Wyjeżdżam regularnie na wakacje, mogę zabierać ze sobą psa lub zostawiać go z rodziną/przyjaciółmi.
 3. Nie lubię wyjazdów, jestem typem domatora.

5 – Test znajomości psich potrzeb. Czy posiałeś/posiadałaś psa?

 1. Nie, to mój pierwszy pies.
 2. Tak, posiadałam/posiadałem psa. Mam przeciętne doświadczenie w szkoleniu.
 3. Tak, posiadałam/posiadałem psa i mam bardzo duże doświadczenie.

6 –  Gdzie mieszkasz, jak duże jest Twoje mieszkanie?

 1. Mieszkam w niewielkim mieszkaniu.
 2. Mieszkam w dużym mieszkaniu lub w niewielkim domu.
 3. Mieszkam w domu jednorodzinnym, posiadam własne podwórko.

7 – Idealny wybór dla mnie to pies, który nie wymaga długotrwałej pielęgnacji.

 1. Nie zgadzam się.
 2. Zgadzam się.
 3. Zdecydowanie się zgadzam.

8 – Wakacje z psem – czy chcesz wybrać się z pieskiem?

 1. Tak, pies który polubi podróże to idealny wybór dla mnie.
 2. Tak, co jakiś czas mogę wybierać sie na wakacje z psem.
 3. Nie wyjeżdżam, wyjeżdżam, ale pies zostanie wtedy pod opieką rodziny.

9 – Jakie fundusze możesz przeznaczyć na utrzymanie pieska?

 1. Do 300 zł miesięcznie.
 2. Do 500 zł miesięcznie.
 3. Pieniądze nie grają roli.

10 – Jaki charakter powinien mieć Twój pies?

 1. Idealny dla mnie pies powinien być przyjazny i lubiący pieszczoty. Chcę wybrać psa, który spędzi ze mną każdą wolną chwilę.
 2. Najlepszy będzie dla mnie pies aktywny, gotowy na wspólne ćwiczenia i dobrze radzący sobie z zostawaniem samemu. Chcę posiadać rasę, z którą można uprawiać agility.
 3. Idealny dla mnie wybór to pies średnio aktywny, posłuszny i lojalny. Dobrze byłoby, gdyby pies pełnił rolę obrońcy.

Jaka rasa do Ciebie pasuje? – wyniki quizu

Nasz quiz umożliwiał Ci wybór pomiędzy trzema odpowiedziami. Pozwoliło to przetestować Twoje oczekiwania, możliwości i tryb życia. Jaka rasa do Ciebie pasuje? Podsumuj punktację swoich odpowiedzi, przypisując do nich odpowiednią liczbę punktów.

 • Odpowiedź A – 3 punkty
 • Odpowiedź B – 2 punkty
 • Odpowiedź C – 1 punkt

Zdobyłeś: 22 – 30 punktów

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

To duża ilość punktów w naszym quizie. Brawo. Jaka rasa do Ciebie pasuje? Zastanów się nad wyborem małego pieska, który będzie łatwy w szkoleniu. Idealnie sprawdzą się psy z grupy ozdobnych i do towarzystwa. Małe psy o niewielkich potrzebach aktywności okazują się idealnym wyborem dla typowych kanapowiczów. Twój wybór może paść na maltańczyka, yorka, shih tzu lub chihuahua. Są to rasy, które bardzo silnie przywiązują się do człowieka. Wakacje z psem o niewielkich rozmiarach z pewnością okażą się łatwiejsze do zorganizowania niż wyprawa z pupilem rasy molosowatej.

Przyjaźń między człowiekiem a psem, a także informacje, jaka rasa psa do kogo pasuje najbardziej
Rasa psa, która idealnie pasuje do właściciela, to gwarancja wieloletniej przyjaźni

Chcąc wybrać idealną rasę, zastanów się nad swoimi możliwościami dotyczącymi pielęgnacji. Jeśli nie masz czasu na codzienne czesanie psiej szaty, zrezygnuj z ras długowłosych. Znacznie łatwiejsze w pielęgnacji okażą się psy z krótką sierścią. Twój wybór może paść na jamnika krótkowłosego, mopsa, pinczera miniaturowego, buldożka francuskiego lub jack russell terriera. Są to rasy stosunkowo łatwe w pielęgnacji, które świetnie odnajdą się w kontakcie z mało aktywnymi właścicielami. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki pies nadaje się do bloku.

Zdobyłeś: 17 – 21 punktów. Jaka jest idealna rasa dla mnie?

Jaka rasa do Ciebie pasuje? Jeśli zdobyłeś/zdobyłaś w naszym teście pomiędzy 17, a 21 punktów najprawdopodobniej posiadasz już przynajmniej podstawowe doświadczenie z psami. Jesteś osobą aktywną, która nie boi się nowych wyzwań i może pozwolić sobie na rasę o średnich wymaganiach. Jeśli szukasz psa do wspólnego sportu, możesz zdecydować się na border collie. Będzie to idealny kandydat na towarzysza dla osób aktywnych, mogących poświęcić dużo czasu na wspólną zabawę i szkolenie psa. Mniej wymagającą rasą okaże się wyjątkowo podatny na szkolenie owczarek niemiecki lub owczarek szwajcarski.

Jeśli nie boisz się pielęgnacji, dobrym rozwiązaniem może okazać się owczarek szkocki collie, śnieżnobiały samoyed lub bardziej niezależny i wymagający konsekwencji chow chow. Osoby, które wolą rasę z krótszym futrem mogą zdecydować się na bulteriera, cocker spaniela lub beagle.

Wybierając konkretną rasę pamiętaj, że każdy pies posiada nieco odmienne predyspozycje i charakter. Dlatego tak ważny jest wybór dobrej hodowli, która na podstawie Twoich preferencji, podpowie w zakresie wyboru idealnego szczeniaka z miotu.

Zdobyłeś: 10 – 16 punktów. Wybór towarzysza

Jeśli zdobyłeś w naszym quizie 10 – 16 punktów, najprawdopodobniej poszukujesz większego, zrównoważonego psa o średniej potrzebie aktywności. Być może dobrze poradzisz sobie z owczarkiem kaukaskim (o ile posiadasz duże doświadczenie szkoleniowe). A może wolisz radośnie wyglądającego shiba inu? Są to psy idealne do stróżowania, wymagające dużo uwagi i doświadczenia, ale odwdzięczające się przywiązaniem oraz lojalnością wobec domowników.

Dobrym kandydatem na rasę dla całej rodziny jest popularny labrador retriever. To pies, który idealnie odnajduje się w kontaktach ze starszymi dziećmi, chętnie przebywa z ludźmi i wykazuje się dużą łagodnością. Sierść labradorów nie jest trudna w pielęgnacji, a potrzeba aktywności pozostaje na przeciętnym poziomie.

Mniej popularny kandydat na idealnego pupila to Hovowart. Jest to duży pies z instynktem obrony terytorium. Świetnie sprawdzi się w roli stróża posesji i nie jest wymagający pod względem pielęgnacji. Nie będzie dobrym kandydatem na pierwszego psa czy pupila dla rodziny z małymi dziećmi, jednak idealnie odnajdzie się w kontakcie z osobą doświadczoną, mogącą poświęcić czas na prawidłowe szkolenie pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej