Obroża dla psa - jak wybrać najlepszą

Popularne obróżki dla psa

Obróżki dla psów to jedno z tych akcesoriów, które kupujemy w pierwszej kolejności. Jest ona niezbędna dla każdego posiadacza psa. Do obróżki przyczepiamy smycz, aby psa wyprowadzić na spacer. Możemy również przyczepić do niej adresatkę z numerem telefonu opiekuna czy też nowoczesny gps dla psa pozwalający na szybkie odnalezienie zagubionego pupila. W ofercie sklepów dla zwierząt mamy do wyboru fajne, kolorowe, ładne obróżki z różnych materiałów. Dostępne są również obróżki z imieniem psa lub dowolnym napisem, który można samodzielnie zaprojektować i wykonać na zamówienie. Czym się należy kierować wybierając obroże dla psów?

Obroże dla psów - popularne rodzaje:

 • klasyczna obroża z metalową sprzączką - zaletą tej obróżki dla psów jest wytrzymałość,
 • obroża dla psa z plastikową klamrą, którą zamyka się na zatrzask - jej zaletą jest możliwość szybkiego zapinania i odpinania,
 • świecąca obroża dla psa pozwala na łatwe zlokalizowanie psa biegającego po zmroku. Obroże tego typu mają dwa tryby świecenia: ciągły i migający. Niektóre obroże tego typu nie nadają się do podpięcia smyczy, lecz stanowią element dodatkowy.
 • obroża pokryta warstwą pcv jest wytrzymała i mniej się brudzi, dlatego też sprawdza się dla psów lubiących kąpać się lub biegać po błotnistym terenie.

Obroża czy szelki

Opiekunowie psów spierają się co do tego czy lepsza dla psa będzie obroża czy szelki. Szelki sprawdzają się u aktywnych psów, które ciągną na spacerze. Szelki nie pozwalają na szarpanie za szyję. Jednak zarówno szelki jak i obrożę pies może ściągnąć, jeśli cofa się do tyłu a opiekun ciągnie go od przodu. Dla opiekunów, którzy mają problem z aktywnym psem zaleca się szelki, do których smycz zapina się z przodu. Pociągnięcie niesfornego psa odwraca go przodem do opiekuna. Takie szelki jednak nie nadają się dla małych psów, na przykład dla maltańczyków, gdyż smycz może się plątać pod nogami piesków.

Obroża, szczególnie ciasno zapięta, nie jest odpowiednia dla psów ras małych, na przykład maltańczyków. Szelki są również lepsze dla ras brachycefalicznych, na przykład mopsów czy buldogów, które mają wady anatomiczne w obrębie podniebienia, krtani i tchawicy. Ucisk na te miejsca może prowadzić do problemów z oddychaniem i poważnego niedotlenienia organizmu. Natomiast dla szczeniaków najlepsze będą szelki bezuciskowe lub typu guard.

Obroża, natomiast, pozwala lepiej kierować głową psa, a tym samym jego zachowaniem. Dlatego też obroża jest zdecydowanie lepszym wyborem dla dużych, silnych psów oraz psów reaktywnych i agresywnych. Dobrze dopasowana obroża jest również lepszym wyborem dla szczeniaków, które uczą się chodzenia na smyczy.

Jaka obroża dla psa dorosłego, suczki, małego pieska oraz dla szczeniaków

Obroża dla szczeniaków powinna być skórzana lub parciana o stałym obwodzie. Obroża powinna być miękka, szeroka i dopasowana do wielkości psa. U szczeniaków nie należy stosować obróżek typu: łańcuszek, kolczatka oraz obroży zaciskowych czy elektrycznych.

Obroża dla psa dorosłego powinna być dopasowana do wielkości psa. Obroża dla małego pieska powinna być lekka, najlepiej bez nitów i drażniących ozdób. Obroże skórzane są zazwyczaj ciężkie. Dlatego dla małych piesków, na przykład maltańczyków, lepsze będą obróżki z lekkich tworzyw sztucznych. Dla małych piesków sprawdzi się zapięcie z plastiku. Jednak wybierając obrożę warto zwrócić uwagę na jakość plastiku. Plastik gorszej jakości może się kruszyć w czasie spaceru w niskich temperaturach lub mocno zużywać pod wpływem ciągnięcia przez psa.

Dla dużych i silnych psów obroże z zapięciem plastikowym nie zawsze zdają egzamin. Za każdym razem, gdy pies mocno pociągnie, zatrzask może się poluzować. Również regulacja obroży rozciąga się pod wpływem użytkowania. Dla dużego i silnego psa najlepsza jest obroża skórzana z tradycyjną metalową klamrą.

Czy obroża dla suczki musi być inna niż obroża dla psa? Niekoniecznie. Suczki potrafią ciągnąć niemniej silnie jak psy. Jednak, szczególnie właściciele małych piesków, lubią eksponować swoje suczki kupując im ładne, ozdobne obróżki w kolorowe wzory, na przykład kwiatowe. Czerwona obróżka nabijana cyrkoniami z zawieszką w kształcie serduszka wygląda wspaniale na szyi suni maltańczyka lub shih tzu. Dużym powodzeniem cieszą się fajne, ozdobne obróżki z zawieszką lub nabijane błyszczącymi ozdobami. Designerskie obróżki dla suczki mogą mieć różne wzory i kolory. Widzimy modele z kokardkę, nabijane nitami, ozdobione łańcuszkami czy perełkami.

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Jakie znaczenie ma materiał z jakiego zrobiona jest obroża oraz zapięcie

Rodzaje obroży ze względu na materiał:

 • skórzana - jest bardzo trwała i miękka, jednak jest ciężka, dlatego też najbardziej sprawdza się dla dużych i silnych psów, natomiast mniej nadaje się dla małych piesków,
 • metalowa (łańcuszek) nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie nadaje się dla dużych psów. Może być to obroża ozdobna dla małych piesków. Metal reaguje na temperaturę, dlatego też zimą może powodować odmrożenia a latem odparzenia,
 • materiałowa najczęściej wykonana z materiału poliestrowego jest odpowiednia dla wszystkich psów. Dla psów dużych, na przykład dla labradora, powinna być szeroka. Materiał poliestrowy pozwala na ciekawą estetykę obroży, która może być nie tylko czarna, czerwona lub w innym kolorze, lecz także we wzory, w kwiaty czy inny deseń. Poliester pozwala również na nadruk na zamówienie, dlatego też możemy zamówić obrożę z dowolnym napisem, deseniem, a nawet ze zdjęciem,
 • okrągła wykonana z tworzywa sztucznego lub skóry sprawdza się u piesków długowłosych, na przykład maltańczyków, gdyż długa sierść nie plącze się pod nią. Okrągła obroża dla psa jest również odpowiednia dla szczeniaków,
 • gumowa sprawdza się raczej tylko dla spokojnego, małego pieska, który nie ciągnie na spacerze. Taka obroża nie powinna być zbyt szeroka, gdyż nie przepuszcza powietrza i może drażnić skórę. Jest jednak wodoodporna i łatwa do czyszczenia.

Najlepsza obroża dla psa o zapięciu zatrzaskowym oraz inne rodzaje obroży i duży pies
Jaka obroża dla psa sprawdza się najlepiej? Rodzaje zapieć obroży dla psa oraz skórzana obroża dla psa.

Zapięcie obroży jest bardzo istotne, gdyż od jego trwałości zależy czy pies się nie wyswobodzi i nie zgubi. Rodzaje obroży ze względu na zapięcie:

 • metalowa klamra to najbardziej klasyczne i trwałe zapięcie. Zapięcia te jednak wychodza z mody, gdyż dość trudno jest zapiąć taką obrożę na szyi kręcącego się i ruchliwego pieska, który przed spacerem wpada w entuzjazm,
 • zatrzask z tworzywa sztucznego pozwala na szybkie zapięcie i odpięcie smyczy, szczególnie w przypadku ruchliwego pieska,
 • obroża zaciskowa nakładana jest psu przez głowę i zawiera łańcuszek lub inny element łączący, który powoduje zaciskanie się obroży, gdy pies pociągnie. Specjaliści nie zalecają stosowania takich obroży. Jeśli już się na nią decydujemy, należy ją tak dopasować, aby nie dławiła psa.
 • obroża półzaciskowa ma regulowaną część zaciskową i zaciska się tylko wtedy, gdy pies ciągnie. Obróżki takie nadają się dla szczeniaków i psów, które uczą się chodzić na smyczy. Obroża o ograniczonym zacisku sprawdza się również u psów w typie bullterierów. Obroża zaciska się, gdy pies ciągnie, zaś regulowany ogranicznik nie dusi zwierzęcia.

Ładne i funkcjonalne obroże - 5 najciekawszych modeli

Cena obroży waha się od 15 zł za zwykłe obróżki do ponad 300 zł i więcej za modele designerskie. Dużą popularnością cieszą się obróżki świecące, które nadają się zarówno dla labradora jak i dla maltańczyka. Obróżki dostępne są w różnych kolorach i zapinane na plastikową klamerkę. Metalowe oczko służy do przypinania smyczy. Obróżka świecąca LED zasilana jest przez 2 baterie, które można łatwo wymienić. Kupujący może wybrać kolor obroży. Cena takich obróżek waha się od około 7 do około 100 zł w zależności od modelu i producenta.

Dużym powodzeniem cieszy się świecący wężyk. Wykonana z silikonu, okrągła obroża jest odporna na deszcz, pękanie i rozrywanie. Nie wymaga baterii, lecz jest ładowana przy pomocy kabelka usb. Po naładowaniu świeci kilka godzin i jest widoczna z odległości 500m. Obróżka ma długość 55 - 65 cm dlatego też można ją dopasować zarówno dla labradora jak i dla maltańczyka. Mierzymy szyję psa, docinamy pasek obroży do odpowiedniej długości i łączymy z zapięciem. Cena obroży wynosi około 37 - 60 zł. Obroża stanowi tylko element świecący i nie nadaje się do przypinania smyczy.

Ciekawy model, cieszący się sporym powodzeniem, to obroża skórzana z grawerem. Cena takiej obroży zależy od wielkości i waha się od około 20 do 40 zł. Możemy zamówić obrożę dla labradora z jego imieniem oraz numerem telefonu opiekuna, jak również z wytłaczaną grafiką. Obroża wykonana jest z bydlęcej skóry z filcowym podszyciem oraz metalową klamrą. Dostępna jest obroża szeroka dla dużych psów jak i wąska dla małych. Kupujący może wybrać spośród kilkunastu kolorów. Czarna obroża wygląda bardzo elegancko, lecz napis będzie mniej widoczny. Za to czerwona, niebieska czy żółta obroża pozwala na bardzo czytelny napis.

W sklepach dla zwierząt powodzeniem cieszy się czerwona obroża z aluminiowym zapięciem Hunter Vario Basic. Obroża ta świetnie nadaje się dla silnych, ruchliwych psów, na przykład dla labradora. Obroża wykonana jest z nylonu i posiada aluminiowe zapięcie, które jest lekkie i łatwe do zapinania. Cena tej obroży waha się od 30 do 35 zł w zależności od wielkości. Natomiast czarna obroża Hunter Vario Basic z zapięciem plastikowym kosztuje od 7 do 13 zł w zależności od wielkości.

Często kupowane są obroże odblaskowe. Producent przygotował ładne wzory i desenie. Dobre opinie użytkowników zbiera obroża odblaskowa Trixie szara w czarne i białe odciski psich łap. Nylonowa obroża ma regulowane zapięcie. Deseń stanowi element odblaskowy, dzięki czemu nie trzeba zakładać psu dodatkowych odblasków czy elementów świecących podczas wieczornego spaceru. Obroża kosztuje od około 10 do 13 zł w zależności od wielkości. Dobra obroża to nie wszystko, warto zaopatrzyć się również w niezbędne akcesoria dla psa, by zapewnić psu komfort i bezpieczeństwo.

ikona podziel się Przekaż dalej