Czy po kastracji lub sterylizacji zwierzęta tyją?

Dieta psów sterylizowanych – fakty o zapotrzebowaniu kalorycznym

Zapotrzebowanie kaloryczne zwierząt po zabiegu sterylizacji lub kastracji ulega zmianie z kilku powodów.

  1. U wykastrowanego/sterylizowanego psa spada poziom estrogenów i androgenów (hormonów płciowych), co skutkuje obniżeniem tempa metabolizmu. Wynika z tego, że potrzeby energetyczne zwierzęcia stają się mniejsze.
  2. Wykazano, że estrogen zmniejsza apetyt, dlatego jego spadek po operacji może wpływać na zwiększone łaknienie suczki.
  3. Poziom androgenów i estrogenów u zdrowych zwierząt stymuluje u nich zachowanie wędrowne związane z poszukiwaniem partnera i ogólną aktywność fizyczną. Po zabiegu aktywność przykładowego beagle spada!

Jak zapobiegać otyłości u sterylizowanego psa?

U sterylizowanych zwierząt powinno się oceniać ich stan odżywienia w skali BCS, co około 2-3 tygodnie przez około 5 miesięcy, by sprawdzić, czy utrzymują prawidłową masę ciała oraz kondycję! Rutynowe kontrole pozwolą na ustalenie właściwej dawki karmy, która zapewni psu stałą i optymalną masę ciała.

Zadbaj także o odpowiednią dawkę ruchu! Aktywność fizyczna pomaga utrzymać psa w dobrej kondycji, ale powinna być wprowadzana powoli. Zaraz po operacji konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. W ciągu pierwszych dni po zabiegu większość psów może spacerować na smyczy! Takie ograniczony ruch pozwala zagoić się ranom, a jednocześnie dostarcza zwierzęciu niezbędnej stymulacji. Nie pozwalaj na skoki i intensywne zabawy mając na uwadze założone szwy. Dwa tygodnie ograniczonej aktywności to dobra zasada, ale zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed powrotem do psich sportów, czy bardziej energicznych zabaw.

Dieta domowa u sterylizowanych zwierząt

Nie ma przeciwwskazań do stosowania diety domowej u zwierząt po sterylizacji. Jej niekwestionowaną zaletą jest to, że składa się ona ze znanych składników i pozwala na ich dostosowanie do preferencji oraz zdrowia Twojego psa.

Pamiętaj jednak, że posiłki muszą być kompletne i zbilansowane wg. nowych potrzeb czworonoga. Domowe diety nie mogą być przetestowane pod kątem adekwatności dla danej grupy zwierząt tak dokładnie, jak diety komercyjne, dlatego duże znaczenie ma konsultacja z lekarzem weterynarii specjalizującym się w żywieniu. Pomoże Ci on wprowadzić modyfikacje w dotychczasowej diecie oraz dobierze właściwe porcje pokarmu. Decydując się na dietę domową u sterylizowanego yorka lub beagle należy uwzględnić głównie zmianę zapotrzebowania energetycznego!

Żywiąc czworonoga dietą domową, wykonuj mu minimum dwa razy w roku badania krwi. Częstotliwość testów należy zwiększyć w przypadku zwierząt z określonymi przewlekłymi schorzeniami. Dzięki takiemu podejściu dowiesz się, czy zapewniasz swojemu czworonogowi wszystko, czego potrzebuje jego ciało do prawidłowego funkcjonowania. Sprawdź także ten artykuł o sterylizacji psów krok po kroku.

Polecane karmy dla psów w super cenie!

Karmienie sterylizowanych zwierząt – karma sucha i mokra

Komercyjne karmy dla sterylizowanego zwierzęcia

Zwierzę po sterylizacji nie jest skazane na otyłość. W praktyce możliwe jest utrzymanie takiego zwierzęcia w dobrej kondycji bez zmiany karmy, a jedynie przy zmniejszeniu jej porcji. Niestety część psów odczuwa głód związany z ograniczeniem dotychczasowych ilości karmy, co może prowadzić do zachowań związanych z “wypraszaniem jedzenia” u opiekunów.

Buldog jedzący z miski.
Jaka karma dla psa po sterylizacji, czyli najlepsza karma dla psa po sterylizacji i najlepsze rodzaje karmy

Produkty przeznaczone dla zwierząt po sterylizacji lub z nadwagą mają za zadanie utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi, co ma pozytywny wpływ na poziom serotoniny (hormonu “szczęścia” odpowiedzialnego m.in za satysfakcję z diety). Zaletą komercyjnych karm jest również włączenie umiarkowanej ilości nierozpuszczalnego błonnika, który jest raczej neutralny pod względem kalorii, a zapewnia uczucie sytości.

U osobników, które wykazują zwiększony apetyt sprawdzić może się karmienie mieszane mokrą i suchą karmą. Mokre produkty dostarczają im mniej kalorii niż sucha ze względu na wyższą zawartość wody, dlatego opiekun może zmniejszyć ilość suchych krokiecików.

Jeżeli Twój pies zjada swoją karmę zbyt szybko, możesz zastosować miski zapobiegające zbyt łapczywemu jedzeniu lub interaktywnych zabawki do karmienia, które pomagają przedłużyć posiłki. Dzięki tego typu produktom karmienie jest bardziej „stymulujące” dla psa!

Karma dla psa po sterylizacji – przegląd produktów

Ogólnie, zaleca się, by kastrat był żywiony specjalnymi komercyjnymi dietami dla psów, które mają ograniczoną zawartość tłuszczu i energii, a jednocześnie są bogate w białko i mikroelementy. Zawartość białka jest ważna, by zadbać o masę mięśniową czworonoga. Niektóre badania wskazują, że diety wzbogacone zarówno w białko, jak i błonnik mają najlepszy efekt sycący.

Co oferuje rynek zoologiczny?

  1. Acana Light&Fit sucha karma dla psa po sterylizacji o niskiej zawartości kalorii oraz węglowodanów. W jej składzie znajduje się 35% białka surowego, 11% surowego tłuszczu oraz 8% włókna surowego. Zawiera także dodatek kwasów omega-3 oraz substancji wspomagających stawy czworonogów. Cena za 2 kg to około 79 zł.
  2. Brit Care MINI Light&Sterilised Rabbit&Salmon – bezzbożowakarma dla małych psów po sterylizacji. Zawiera 26% białka, 12%tłuszczu oraz 8,5% włókna surowego. W składzie zawiera produkty będące źródłem substancji wspomagających stawy oraz zioła poprawiające trawienie psów. Cena to ok. 42zł za 2kg.
  3. Purina ProPlan Adult All size OptiWeight Sterilised sucha karma dla psów różnej wielkości. W jej składzie znajduje się 27% białka, 9% tłuszczu oraz 3% włókna. Cena wynosi około 60zł za 3 kg.
  4. Royal Canine Sterilised Medium – karma dla psów średnich ras po sterylizacji. W składzie znajdziesz: 28% białka, 13% tłuszczu oraz 6,4% włókna.
  5. Arion Health&Care Sterilized Small Breed – karma dla sterylizowanego yorka lub innego psa należącego do małych ras. W jej składzie znajdziesz 30% białka, 10% tłuszczu oraz 5,8% włókna. Cena ok. 50zł za 3kg.
  6. Dolina Noteci Premium Light - mokra karma dla psa po sterylizacji, a właściwie dla psów mało aktywnych wszystkich ras! Zawiera 10% białka, 3% tłuszczu oraz 4% włókna surowego.

Purina, Brit, czy Acana? Nie ma jednej najlepszej karmy! Każdy pies jest inny, a opinie właścicieli zależą od reakcji ich czworonoga. Jeżeli po wprowadzeniu karmy Twój pupil tyje, ma biegunki lub pogorszył się stan jego skóry i sierści sięgnij po inny produkt!

ikona podziel się Przekaż dalej