Charakterystyka mastifa tybetańskiego – jak wygląda ten pies?

Sierść powinna być gęsta i twarda. Włos okrywowy mastifa tybetańskiego nie może być falisty ani kędzierzawy, a tylko prosty, szorstki i przede wszystkim nastroszony. Nie jest przesadnie gruby ani długi. Podszerstek jest wełnisty i gęsty, ale w okresie linienia jest go mniej. Na szyi tego psa tworzy się kryza, a na udach portki. Ogon powinien być mocno owłosiony.

Waga mastifa tybetańskiego nie jest podana we wzorcu rasy, ale według opinii o tym psie, samiec zazwyczaj waży ok. 45-75 kg, a suczka ok. 34-55 kg. Wymiary tego psa nie mogą być mniejsze niż 66 cm, a suczki 61 cm. Ze względu na swoje futro, pies ten zdaje się bardzo potężny, ale tak naprawdę istnieją rasy jeszcze większe od niego.

Według wzorca minimalna waga owczarka kaukaskiego dla psa to 50 kg, a dla suczki 45 kg. Jednak niektóre osobniki osiągają nawet masę 100 kg. Owczarek powinien mieć w kłębie od 72 do 75 cm, a suczka 67 – 70 cm. Inny duży pies to już nie owczarek, a mastif hiszpański. Nie ma określonej wagi we wzorcu, ale zazwyczaj jest to 60-90 kg, choć zdarzają się psy, które ważą nawet 120 kg. Minimalna wielkość dla tego psa to 77 cm, a dla suczki 72 cm, jednak te wymiary powinny być znacznie przekroczone.

Mastif tybetański może mieć kilka umaszczeń. Maść może być: intensywnie czarna, czarna z podpalaniem, złota (ruda, kremowa), śniada, błękitna, błękitna z podpalaniem. Podpalanie (nad oczami, na kufie, spodzie ogona, dolnych partiach kończyn oraz tolerowane wokół oczu) powinno być w kolorze od intensywnego kasztanowego po jaśniejszy jego odcień. Na piersi może być biała gwiazdka, a na łapach malutkie białe znaczenia. Obecnie w Chinach hodowane są tybety, które są ciężkie oraz mają nadmiar skóry i szaty. Najbardziej pożądany jest tam kolor czerwony tych psów (intensywny rudy). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o chińskim rasach psów.

Jaki charakter ma dog tybetański?

Ma bardzo silny instynkt terytorialny. Nie trzeba go szkolić, aby pilnował podwórka, ponieważ on robi to automatycznie. Nie jest polecany do bloku. Powinien mieć otwarty teren, który może ochraniać. I choć ten pies może nie wykazywać agresji do gości w obecności właściciela, to gdy go nie będzie, pies ten zaatakuje każdego, kto wtargnie na jego terytorium.

Mastif tybetański nie nadaje się dla początkujących psiarzy, osób starszych oraz dzieci. Szkolenie tybetana nie jest łatwe. Trzeba wykazać się dużą cierpliwością, ponieważ ten pies niechętnie będzie stosował się do poleceń właściciela. Jest to pies niezależny. Szkolenie mastifa tybetańskiego nie może być zbyt monotonne, bo pies będzie jeszcze bardziej oporny. Nie należy na niego krzyczeć czy stosować przemoc, bo w żadnych stopniu nie sprawi to, że pies ten będzie się słuchał. Wręcz przeciwnie – stanie się agresywny. Złym pomysłem jest także izolowanie go. Mastif tybetański powinien być często wyprowadzany na spacery, aby miał kontakt z obcymi ludźmi oraz psami.

Pies rasy mastif tybetański leżący na białym tle, a także prawidłowa waga mastifa tybetańskiego
Pies rasy mastif tybebański, jego charakter, waga mastifa tybetańskiego i cena

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Rozwija się długo, bo nawet do 4 roku życia (suczki dojrzewają szybciej). Pies ten w jednej chwili może być poważny i dumny, aby zaraz rzucić się w wir zabawy z ludźmi oraz z innymi psami. Tybetan bardzo mocno przywiązuje się do rodziny i swojego pana. Dobrze wychowany mastif tybetański będzie w stosunku do nich delikatny oraz cierpliwy, a także chętnie będzie uczestniczyć w życiu domowników.

Mastif tybetański - jaka jest cena za rasowego psa?

Mastif tybetański zazwyczaj kosztuje w granicach 2500 – 8000 zł. Ostateczna cena zależy od kilku czynników. Istotne jest, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się we wzorzec rasy i jaki ma kolor umaszczenia. Ważne jest to, czyje geny przekazuje i jakie osiągnięcia na wystawach mieli rodzice. Znaczenie ma także renoma hodowli. Rasowe psy nie kosztują ok. 1500 zł. Takie oferty wystawiają tylko pseudohodowcy, którzy niską ceną chcą skusić ludzi na zakup chorych psów.

Opis ogłoszenia powinien zawierać nie tylko informacje o szczeniaku (data urodzenia, charakter, umaszczenie etc.), ale także o hodowli. Legalna hodowla jest częścią FCI. W każdym kraju funkcjonuje tylko jedna organizacja, która jej podlega. U nas jest to ZKwP. Opinie na temat danej hodowli możesz przeczytać na Facebooku na grupie dla miłośników psów.

Średnia długość życia mastifa tybetańskiego to 10-12 lat, aby jednak dożył tego wieku, trzeba o niego dbać. Należy pamiętać o regularnych badaniach i szczepieniach, a także właściwej diecie. Wychowanie mastifa tybetańskiego gra tutaj kluczową rolę. Waga mastifa tybetańskiego sprawia, że psa tego nie da się zatrzymać lub samemu odciągnąć od zaatakowanej przez niego ofiary. Pies ten musi nauczyć się słuchać swojego pana, aby nie doszło do tragicznych sytuacji.

ikona podziel się Przekaż dalej