Waga owczarka niemieckiego

Od czego zależy waga owczarka?

Szacuje się, że średni wymiar psa to ok. 65 cm, zaś suczki 58 cm. Oczywiście, są to wymiary bardzo zaokrąglone, ponieważ psy mogą być wyższe, ale też trochę niższe. Owczarek długowłosy może mieć wzrost zależny od kilku czynników, jednak wzrost owczarka krótkowłosego też nie jest regułą. Jak wiadomo:

  • owczarek długowłosy posiada miękką i nie przylegającą do ciała sierść,
  • owczarek krótkowłosy ma sierść twardą, gęstą i przylegającą do ciała.

Ciężko jest określić, jaka powinna być prawidłowa waga owczarka niemieckiego. Wpływ na nią może mieć wiele różnych czynników takich, jak dorastanie szczeniaka. Właśnie w okresie szczenięcym bowiem masa psa najbardziej drastycznie się zmienia. Rzecz jasna, inaczej waży też samiec, a jeszcze inaczej suka (zazwyczaj o wiele mniej). Mówiąc zatem o konkretnej wadze, należy zawsze brać pod uwagę płeć czworonogów.

Tabela wzrostu i wagi owczarków niemieckich

Poniżej przedstawiamy średnią wagę psów oraz suczek, zgodnie z ich miesiącami rozwoju (wiek psa). Nie zapominaj jednak, że są to jedynie uśrednione dane – więc niektóre pieski mogą odbiegać od ogólnie przyjętych wartości. Prawidłowa waga wynika np. z predyspozycji osobistych psów, a także genetyki bądź sposobu żywienia swoich czworonogów. Możesz potraktować tabelę jako wskazówkę – powinna zainteresować się nią zwłaszcza początkująca hodowla owczarków niemieckich.

Tabela prawidłowego przyrostu wagi owczarków niemieckich

Miesiąc

Waga samca (kg)

Waga suczki (kg)

1

4,2

3,3

2

9,0

7,5

3

14,2

12,1

4

19,0

16,4

5

22,9

20,0

6

26,1

22,7

7

28,4

24,7

8

30,1

26,1

9

31,5

27,1

10

32,7

27,9

11

33,7

28,6

12

34,5

29,1

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jak można więc zauważyć, waga owczarka niemieckiego wzrasta najbardziej do ok. 6 miesiąca życia. Później zaś przyjmuje się, że do 12 miesiąca szczeniak powinien przybierać na masie średnio ok. 1,5 kg miesięcznie – choć nie jest to reguła, bo każdy szczeniak posiada swoje tempo wzrostu i przybierania na masie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku niemieckim długowłosym?

Waga owczarków niemieckich

Co warto wiedzieć o procesie przybierania na wadze owczarków?

Szczeniaki owczarka niemieckiego rosną w różnym tempie. Powyższa tabelka nie jest ideałem, do którego powinno się dążyć, jednak przydatną wskazówką, którą można się sugerować. Kontrolując dane z tabeli i jednocześnie masę ciała swojego psa możesz mu np. zwiększyć porcję jedzenia bądź ograniczyć posiłki (nadwaga dla psa może być bowiem bardzo groźna!). Owczarek niemiecki może w pierwszych miesiącach znacznie odbiegać od wskazanych wartości – każdy bowiem, jak już wspominaliśmy, posiada własne tempo rozwojowe. Jeżeli jednak zauważysz bardzo odbiegającą wagę od wskazanej w tabelce, dla pewności udać powinieneś się ze szczeniakiem do weterynarza.

Owczarek niemiecki leżący na trawie
Jak wygląda tabela wzrostu i wagi, czyli prawidłowa waga owczarka niemieckiego

Czy istnieje zatem prawidłowa waga dla owczarków niemieckich? Otóż przyjmuje się, że idealna waga dla dorosłych samców to między 30 a 40 kg, zaś dla samic to między 25 a 35 kg. Oczywiście, ważną rolę gra tu również wzrost – mniejsze i krótsze owczarki powinny ważyć mniej, niż pieski bardziej wyrośnięte. Na wagę wpływa również masa mięśniowa, której zdecydowanie więcej będą mieć aktywne czworonogi.

Co jeszcze wpływa na wagę i wysokość owczarków niemieckich?

Na ostateczną wagę oraz wzrost owczarków niemieckich wpływa kilka istotnych parametrów:

  • genetyka – tempo dojrzewania i nabierania masy przez owczarki w dużej mierze zależy od tego, jacy byli rodzice,
  • rozwój matki podczas ciąży – jeżeli zadbasz o to, by ciężarna suka dostawała dobry pokarm, to małe owczarki niemieckie będą posiadały niezbędne do prawidłowego rozwijania się witaminy oraz minerały. Wpłynie to więc na dobry wzrost i wagę szczeniaków, a także ich dobrą kondycję psychiczną,
  • karmienie piersią – gdy maluchy będą prawidłowo karmione przez matkę i zacznie się ten proces w odpowiednim czasie, to waga oraz wzrost szczeniaków będzie zbliżony do parametrów normy,
  • karma dla owczarka niemieckiego – powinieneś zwracać uwagę na to, by karmić szczeniaki odpowiednio i kompletnie, biorąc pod uwagę ich wiek,
  • aktywność fizyczna – nie powinno się trzymać psów na łańcuchu. Wypuszczaj je zatem na spacer i zwracaj na nie uwagę, a także komunikuj się z nimi i odpowiednio szkol, by ich psychika była silna, a ciało prawidłowo rozwinięte,
  • choroby owczarków niemieckich – jeżeli szczeniak będzie przechodził jakieś choroby zakaźne w okresie niemowlęcym bądź będzie posiadał pasożyty, to może się to odbić na jego wzroście czy też masie ciała. Żeby uniknąć problemów, ważna będzie profilaktyka! Odwiedzaj weterynarza ze swoim pupilem przynajmniej raz na jakiś czas – by móc monitorować zdrowie psa oraz ewentualnie go zaszczepić. Lepiej zapobiegać, niż później wprowadzać ciężkie leczenie!
ikona podziel się Przekaż dalej