Waga labradora – wzorzec rasy

Wzrost wagi labradora zgodny z wiekiem

Aby dopilnować tego, czy długowłosy labrador prawidłowo się rozwija, warto będzie na bieżąco śledzić tabelkę przyrostów masy ciała, odpowiadającej kolejnym miesiącom rozwojowym szczeniaka, a także dorosłego psa. Oczywiście, dane w tabelce są jedynie przybliżone i nie powinno się o tym zapominać, surowo odnosząc do kryteriów. Na wzrost i wysokość wagi psa ma bowiem wpływ bardzo dużo czynników takich, jak styl życia bądź karma dla labradora. Oczywiście, prawidłowo rozwijający się szczeniak na wadze powinien przybierać dość regularnie. Rozwijać powinien się nie tylko wiek zwierzaka, ale i dopasowana do niego waga. Oto tabela, która pozwoli zorientować się, jaka powinna być prawidłowa masa ciała labradora retriever. Ile powinien ważyć labrador retriever?

Waga labradora w zależności od wieku

Wiek labradora

Masa ciała (kg)

6 tygodni

4,5 – 5,5

8 tygodni

6,0 – 7,5

2 miesiące

7,5 – 8,5

3 miesiące

11,0 – 12,0

4 miesiące

14,5 – 15,5

5 miesięcy

17,5 – 19,0

6 miesięcy

19,0 – 20,5

7 miesięcy

20,5 – 22,0

8 miesięcy

22,5 – 24,3

9 miesięcy

24,5 – 26,2

10 miesięcy

25,5 – 28,0

11 miesięcy

27,0 – 29,5

12 miesięcy

27,5 – 30,0

13 miesięcy

28,0 – 31,6

14 miesięcy

28,4 – 32,2

15 miesięcy

28,8 – 32,8

Oczywiście, trzeba wziąć poprawkę również na płeć labradora. Samiec labrador retriever będzie ważył zawsze o kilka kilogramów więcej niż suka. Waga dorosłego samca może osiągać do 36 kg, zaś suka może ważyć mniej więcej do 32 kg. Należy pamiętać również o tym, że niepokojąco postępujący wzrost wagi należy niezwłocznie hamować – rzecz jasna, przy pomocy odpowiednio zbilansowanych posiłków, zaleconych przez weterynarza.

Prawidłowa wysokość wagi labradora – jak o nią zadbać?

Jeżeli chcesz sprawić, by labrador biszkoptowy ważył prawidłowo i zdrowo się rozwijał, warto będzie:

  1. Korzystać tylko i wyłącznie z dobrej jakości karmy.
  2. Dawkować jedzenie zgodnie z instrukcją wskazaną na opakowaniu wybranej karmy.
  3. Namaczać karmę po to, by nie pyliła nozdrzy piesków podczas jedzenia.
  4. Obserwować rozwój swojego zwierzaka i odpowiednio modyfikować dawkę karmy.
  5. Obserwować odchody pieska pamiętając o tym, że nieprawidłowa kupka jest luźna. Od razu sprawdzaj też, czy nie ma w odchodach niestrawionych resztek karmy – oznaczać to będzie, że trzeba się będzie jej pozbyć i zamienić na inną.
  6. Odrobaczać szczeniaki.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Karma dla labradora

Waga labradora kontra żywienie

Długowłosy labrador powinien być odpowiednio odżywiany. Na rynku istnieje mnóstwo rozmaitych karm, które są dostosowane do wieku zarówno szczeniąt, jak i dorosłych psów. Większość karm zawiera mięso pod różną postacią, suche warzywa, kukurydzę, olej i zdrowe tłuszcze. Posiadają one takie składniki, które są potrzebne szczeniakom i dorosłym labradorom do rozwijania się. Dobrej jakości karma jest tak samo ważna, jak jej prawidłowe dawkowanie. Jeżeli chodzi o suchą karmę, powinna być ona podawana zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, ewentualnie zalewana ciepłą wodą (o ile będzie to zalecane). Należy też pamiętać o podawaniu labradorom świeżej wody, która powinna być dla nich dostępna przez cały czas. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karmie dla psów.

Biszkoptowy labrador na tarasie
Porady, jaka jest prawidłowa waga labradora, którą przedstawia tabela

Oczywiście, labradory mogą także być żywione tradycyjną metodą – to znaczy, własnoręcznie przygotowywanym jedzeniem, takim jak mięso, ryby czy warzywa. Przygotowując posiłki samodzielnie należy pamiętać o tym, że powinny one zawierać wszystkie niezbędne składniki, które również trzeba podać w odpowiedniej ilości dla prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jeżeli nie będziesz prawidłowo żywił psów, rozwój zwierzaków może zostać zahamowany. Pamiętaj o tym, że popełnionych błędów żywieniowych w szczenięcym okresie nie będzie można odrobić w przyszłości. Właśnie dlatego należy mocno przyłożyć się nie tylko do wskazówek producenta, ale i zaleceń hodowcy, od którego zakupiłeś labradora. Nie zmieniaj też karmy, do której piesek się przyzwyczai! A jeżeli już, rób to powoli i stopniowo.

O czym warto pamiętać, kupując karmę dla labradorów?

Przede wszystkim, unikaj typowo sklepowych marek w supermarketach. Postaw raczej na karmy Premium, które polecane są przez hodowców. Możesz zainwestować w jej większą ilość, by zaoszczędzić – ewentualnie wybrać się do sklepu zoologicznego i zamówić jej więcej. W przypadku każdej karmy, najważniejsza będzie równowaga białek, tłuszczów oraz węglowodanów wraz z witaminami.

Pamiętaj również o tym, że na prawidłowy rozwój labradora wpływ ma żywienie pieska w młodości. Nie naprawisz swoich błędów w przyszłości! Nie przekarmiaj więc swojego pieska, a także drastycznie go nie odchudzaj. Zapewnij pieskowi dostęp do nielimitowanej, świeżej wody i regularnie kontroluj jego masę ciała.

ikona podziel się Przekaż dalej