Waga szczeniaka amstaffa

Prawidłowa waga szczeniaka nie jest łatwa do określenia. Zarówno wzrost i waga są w tym przypadku bardzo zróżnicowane. Dla przykładu, waga szczeniaka w wieku 6 tygodni wynosi około 2 do nawet 4 kg. Obie te wartości są uznawane za prawidłowe.

Wzrost i waga szczeniaka szybko idzie do góry. Nic w tym dziwnego, bowiem rasowy amstaff amerykański (blue, brązowy czy biały) posiada krępą budowę ciała i dużo mięśni. Widać to już na przykładzie młodszych osobników. Jak już wspomnieliśmy na samym początku, nie istnieje jedna, ogólna tabela wagi amstaffa. Dlatego można jedynie porównywać wzrost i wagę szczeniąt z różnych hodowli. Ogólnie przyjmuje się, że najintensywniejszy wzrost przypada na 5-8 miesiąc życia. Waga szczeniaka po 10 miesiącu życia powoli się stabilizuje.

Informacje zebrane od hodowców i właścicieli pozwalają stwierdzić, że półtoraroczny amstaff posiada już optymalny wzrost i wagę osobnika dorosłego. Wymiary amstaffa stają się już stabilne, a rozwój fizyczny zostaje zakończony.

Waga amstaffa w wieku dorosłym – sprawdzamy

American staffordshire terrier w wieku dorosłym powinien odpowiadać wymaganiom, stawianym wzorcowi rasy. Zarówno waga jak i wzrost zostały ściśle określone. Dlatego możemy określić, ile powinien ważyć rasowy amstaff amerykański.

Osoby chcące wiedzieć wszystko o psach amstaff, z pewnością zapoznają się ze wzorcem rasy. Informacje ze wzorca FCI wskazują, że prawidłowa waga amstaffa (np. o umaszczeniu blue) powinna być proporcjonalna względem wzrostu. Warto zatem określić optymalny wzrost psów tej rasy.

Optymalny wzrost psa mieści się w przedziale 46-48 cm wysokości w kłębie. Z kolei informacje o wzroście suczki wskazują na przedział 43-46 cm. Suczka jest nieco niższa, zatem jej prawidłowa waga również okaże się obniżona w stosunku do wymiarów samców.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Idealna waga amstaffa przy wyżej wymienionych proporcjach wynosi przeważnie około 25-35 kg. Większa lub mniejsza waga amstaffa również okaże się prawidłowa, pod warunkiem, że będzie proporcjonalna do wymiarów psa. Poniżej znajduje się poglądowa tabela wagi amstaffa. Znajdziemy w niej wzrost, płeć oraz optymalną masę ciała. Warto podkreślić, iż tabela wagi amstaffa ma charakter poglądowy, a dokładne wytyczne liczbowe dotyczące wagi nie zostały określone we wzorcu rasy. Rozważasz zakup psa tej rasy? Sprawdź także ten artykuł z opisem amstaffa amerykańskiego.

Tabela wagi amstaffa

Dorosły amstaff samiec

Dorosły amstaff suczka

Wzrost

46 – 48 cm

43 – 46 cm

Waga amstaffa

30 – 35 kg

25 – 33 kg

Amstaff wzorcowa waga tabela
Prawidłowa waga amstaffa, czyli wzorcowa tabela wagi amstaffa

Powyższe wymiary amstaffa mieszczą się w normach wzorca rasy. Jest to idealny wzrost i waga amstaffa. Jednak każdy rasowy amstaff amerykański (np. biały czy błękitny) może też nieco odbiegać od założeń wzorca. Jedyną wadą będą nieproporcjonalne wymiary amstaffa, które mogą wykluczyć go z możliwości brania udziału w wystawach.

Od czego zależy waga i wymiary amstaffa?

Jak już wiemy, waga i wzrost amstaffa mogą okazać się nieco zróżnicowane. Zatem warto wiedzieć, co wpływa na proporcje budowy. W największym stopniu jest to wpływ genów. Psy po prawidłowo zbudowanych, wzorcowych rodzicach najprawdopodobniej również okażą się prawidłowo zbudowane. Z kolei nieprawidłowości w budowie ojca czy matki szczeniąt mogą powtórzyć się w młodym pokoleniu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej hodowli, która dopuszcza do rozrodu jedynie najlepszej klasy psy hodowlane.

Pewien wpływ na wagę i wzrost mają również czynniki środowiskowe. Największym z nich będzie oczywiście sposób odżywiania. Wszelkie niedobory pożywienia w okresie szczenięctwa mogą skutkować zmniejszeniem wzrostu lub masy ciała w wieku dorosłym. Zatem bardzo ważne będzie prawidłowe żywienie już od momentu narodzin.

Wszystko o psach amstaff – najistotniejsze informacje

Wiemy już, ile powinien ważyć dorosły amstaff amerykański czy innymi słowy american staffordshire terrier. Jednak osoby chcące wiedzieć wszystko o psach amstaff z pewnością zainteresują także takie informacje jak charakter, czynniki wpływające na rozwój czy to, jakie usposobienie posiada amstaff amerykański.

Jak już wiemy, dorosły amstaff może posiadać różne barwy (pies błękitny, biały, brązowy, czarny itp.) Umaszczenie blue występuje najrzadziej i jest wynikiem depigmentacji. American staffordshire terrier o umaszczeniu blue tak naprawdę nie jest błękitny, a szarawo złoty. Niecodzienny odcień blue jest trudno zauważalny i stanowi wynik nieprawidłowej pigmentacji sierści.

Warto także dodać, iż american staffordshire terrier posiada stonowany charakter. Jest psem, który przywiązuje się do swojego pana, a dzięki odwadze, zawsze stanie w jego obronie. Stosunkowo duże wymiary amstaffa sprawiają, że może być to dobry pies stróżujący. Przyjazny charakter wiąże się też z tendencjami do dominacji. Dlatego amstaff amerykański wymaga odpowiedniego szkolenia i konsekwencji w kontaktach z człowiekiem.

Warto także wiedzieć, iż rasowy amstaff (np. błękitny czy biały) może posiadać dość łagodne usposobienie. Wszystko za sprawą odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym, a także przemyślanej selekcji hodowlanej. Dobra hodowla wskaże nam, który szczeniak przejawia najbardziej uległe zachowania i okaże się najlepszym rozwiązaniem dla konkretnej rodziny.

Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o psach amstaff, przeczytaj także inne artykuły o tej rasie. Dowiesz się z nich o możliwych chorobach, żywieniu czy prawidłowej pielęgnacji.

ikona podziel się Przekaż dalej