Smycz dla dużego psa – która najlepsza?

Smycze dla dużych psów – jak je dobrać?

Na rynku istnieje cała masa smyczek dla psów, więc ciężko jest podjąć w tej kwestii jakikolwiek wybór. Jeżeli nie masz doświadczenia w wychowywaniu psa, zwłaszcza dużego, możesz mieć duży problem z podjęciem decyzji. Początkujący właściciele dużych ras często zapominają, że psy wymagają szczególnych smyczy spacerowych. Nie można więc kierować się własnymi upodobaniami przy wyborze tej konkretnej. Smycz dla dużego psa musi być przede wszystkim mocna. Powinna ona służyć wyprowadzaniu psa, ale i jego kontrolowaniu. Smycz dla dużego psa musi być solidna, by mogła służyć przez lata i by pies nie mógł się ze smyczy zerwać.

Wybór odpowiedniej smyczy jest niemniej ważny, jak obroża na kleszcze dla psa czy gwizdek dla psa. Oglądając poszczególne rodzaje smyczy dla psów, powinieneś kierować się przede wszystkim:

 1. Funkcją użytkową smyczy (czy np. pleciona, rozciągana smycz ułatwi spacerowanie z dużym psem).
 2. Trwałością i solidnym wykończeniem smyczy. Bardzo polecana jest smycz skórzana, która wpasuje się we wszystkie obroże. Istotne będą też okucia, łączenia i karabinek.
 3. Rozmiarem psa. Wysuwana smycz nie może być delikatna. Duże psy mogą taką bowiem zerwać lub… doprowadzić właściciela do urazu ręki. Tutaj również lepiej sprawdzi się gruba, skórzana smycz np. Flexi, która nie zrani dłoni.
 4. Zapotrzebowaniem na smycz, czyli do czego będziesz jej używał. Smycz może być długa, krótka, regulowana, itd. Zastanów się, w jakim celu będziesz z niej korzystał razem z czworonogiem.

Rodzaje smyczy dla dużych psów

Smycz dla dużego psa powinna spełniać wiele wymagań. To nie jest obroża na kleszcze dla psa czy gwizdek dla psa a przedmiot, który ma ułatwić codzienne, lepsze funkcjonowanie zarówno psa, jak i właściciela na spacerze. W zależności od budowy, można podzielić smycze na:

 • Pojedyncze – są to smycze klasyczne. Smyczka tego typu pleciona jest najczęściej z naturalnej skóry. Ewentualnie, jest to taśma nylonowa lub linka. Łatwo za jej pomocą kontrolować psiaka na spacerze.
 • Regulowane – smycz regulowana jest to smycz rozciągana lub przepinana, mocowana na obroże. To dobre rozwiązanie dla dużych psów, które ciągną na spacerze.
 • Automatyczne – jedne z najczęściej kupowanych smyczy przez właścicieli dużych ras. Tego typu smycz to inaczej Flexi, która jest wysuwana i zwijana automatycznie. Standardowo, zakupić można ją o długości ok. 5-8 metrów. Te smycze są niezwykle wytrzymałe, dając psu większe możliwości ruchu. Jednak, ciężko jest na niej kontrolować czworonoga. Automatyczna smycz jest super, jednak wyłącznie, gdy pies potrafi chodzić już przy nodze.
 • Z amortyzatorem – możesz dzięki niej uprawiać wraz z psem różne sporty, np. biegać i jeździć na rowerze. Wyeliminujesz z jej pomocą szarpanie psa i zapobiegniesz kontuzjom swoim i pupila. Nie jest to dobra smycz na codzienne spacery, zwłaszcza że amortyzator może utrudnić kontrolowanie czworonoga.

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Smycz dla dużego psa – o czym pamiętać?

Z czego musi być zrobiona smycz dla dużego psa?

Generalnie, smycz dla dużych ras powinna być solidna i odporna na zerwanie. Nawet, gdy duży psiak będzie szarpał, smycz nadal powinna dobrze leżeć w dłoni. Materiał zaleca się wybrać zgodnie z tym, jak chcesz korzystać ze smyczy. Ze względu na materiał wykonania właśnie, smycze można podzielić na:

 • Nylonowe – to najbardziej popularne smycze na rynku będące trwałe, niedrogie i lekkie. Można je kupić w przepinanej wersji, z metalowymi kółkami. Używając nylonowej smyczy, możesz np. przemieszczać się z dużym psem w środkach komunikacji miejskiej. Jest na tyle krótka i solidna, że czworonóg nie powinien uciekać lub się szarpać. Czasem jednak można sobie przez nią mocno otrzeć dłonie, zwłaszcza gdy pies szarpnie.
 • Skórzane – są droższe niż nylonowe, jednak bardziej wytrzymałe. Zazwyczaj służą kilka lat. Skórzaną smyczą nie otrzesz sobie dłoni, jak bywa w przypadku nylonowych.
 • Bio-Thane – są wytrzymałe, łatwe w użytkowaniu i nie wymagają konserwacji (jak tworzywo naturalne). W dotyku przypominają smycze skórzane.
Pies podczas spaceru na smyczy, a także smycz dla dużego psa i smycze dla dużych psów
Smycz dla dużego psa i porady zakupowe, czyli polecane smycze dla dużych psów

Polecane akcesoria dla psów - sprawdź je!

Dla dużych ras, mimo wszystko poleca się trochę dłuższe smycze – niezależnie od tego, czy są skórzane, nylonowe czy z zupełnie innego materiału. Dłuższe smycze zaczynają się od 5 metrów w górę. Dzięki nim można nadal kontrolować psa, jednak będzie on miał już większą swobodę. Lepiej będzie mu poznawać otoczenie, a także komunikować się z innymi czworonogami. Długa smycz będzie też dobra podczas wspólnych treningów. Oczywiście, z długich smyczy powinni korzystać bardziej doświadczeni opiekunowie psów, potrafiący zapanować nad czworonogami.

Najlepsza smycz dla dużego psa

Nie istnieje! Najlepsza smycz dla dużego psa jest taką, która będzie mu zapewniała zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę. Oczywiście, cechy te musi również spełniać w stosunku do właściciela czworonoga.

W przypadku dużych psów staraj się, by smycz jednak nie była krótsza od 3-4 metrów. Materiał zaś dobieraj do warunków, w jakich zamierzasz wyprowadzać swojego pupila. Tylko tak wspólne spacery będą naprawdę przyjemne i wesołe.

ikona podziel się Przekaż dalej