Ogólny wygląd rasy czechosłowackiej

Wilczak czechosłowacki to stosunkowo młoda rasa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wszelkie informacje o jej wyglądzie odnajdziemy we wzorcu rasy, numer 332. Wilczak został zakwalifikowany do grupy psów pasterskich i zaganiających.

Dorosły pies powinien ważyć przynajmniej 26 kg, a kolei suka minimum 20 kg. Wzorzec określa także idealną wysokość w kłębie. W przypadku psa jest to nie mniej niż 65 cm, a u dorosłej suki minimum 60 cm.

Rasa psa słynie z charakterystycznego wyglądu wilka. Posiada szpiczaste uszy, klinowatą kufę z białą maską oraz bardzo wyraziste, lekko skośne i zawsze bursztynowe oczy. Przedstawiciele rasy wilczak czechosłowacki występują w odcieniu od żółtoszarego do srebrzystoszarego.

Wzorzec rasy określa także pożądany temperament. Wilczak powinien być żywy, aktywny, łagodny i szybki w reakcjach. Ten średnich rozmiarów pies jest też wyjątkowo wytrzymały, a grube futro z podszerstkiem zapewnia mu ochronę przed działaniem niesprzyjających warunków pogodowych. Rasa posiada silny instynkt łowiecki i terytorialny. Sprawdza się w roli domowego stróża, a już sam wygląd wilka budzi respekt wśród potencjalnych włamywaczy.

Cena owczarka czechosłowackiego

Protoplastą rasy jest owczarek niemiecki oraz wilk karpacki. Podobnie jak saarloosa, wilczak czechosłowacki łączy w sobie cechy doceniane u rasy owczarek niemiecki oraz u wilków. Rasa została uznana przez FCI, które opracowało jej wzorzec. Dzięki temu szczeniaki możemy nabyć w hodowlach, które należą do ZKwP.

Cena wilczaka czechosłowackiego będzie uzależniona od renomy hodowli, jej osiągnięć oraz predyspozycji konkretnej linii hodowlanej. Dobra hodowla wilczaka czechosłowackiego i takich ras jak wilczak saarloosa czy dogue de bordeaux oznacza wyższe koszty zakupu szczeniaka.

Stawka za psa z pochodzeniem FCI przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3500 zł. Cena wilczaka czechosłowackiego z renomowanej hodowli może okazać się nieco wyższa. Wystawowy wilczak czechosłowacki, owczarek niemiecki czy wilczak saarloosa może kosztować 3500 – 4500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Górna cena wilczaka czechosłowackiego jest trudna do ustalenia.

Koszt zakupu szczeniaków jest uzależniony od konkretnej rasy. Dla przykładu, szczeniak mało znanego dogue de bordeaux przeważnie oznacza wydatki powyżej 4 000 zł. Cena dogue de bordeaux czy saarloosa z bardzo dobrym pochodzeniem często oznacza koszty w granicach 5000 – 7000 zł.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Rasa, która cieszy się większą popularnością, często okazuje się tańsza w zakupie.  Dobrym przykładem jest tu cena pekińczyka. Nasz biały czy czarny piesek królewski z pochodzeniem FCI będzie kosztował od 2000 zł. Cena pekińczyka w renomowanych hodowlach przeważnie zamyka się w kwocie 2000 – 4000 zł. Z kolei cena pekińczyka w hodowlach zarejestrowanych w innych związkach lub stowarzyszeniach może wahać się w granicach 1000 – 1500 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat wilka czechosłowackiego.

Wilczak czechosłowacki - opinie o rasie i najważniejsze wymagania

Wiemy już jaka jest cena wilczaka, a nawet cena pekińczyka czy dogue de bordeaux. Jednak przed zakupem szczeniaka, warto się także upewnić, że będziemy w stanie sprostać wymaganiom konkretnej rasy. W przypadku wilczaków nie jest to sprawa oczywista.

Czeski wilk to pies, który wymaga nieustannego szkolenia. W pierwszym etapie życia należy dołożyć starań do socjalizacji małego pupila. Dobra hodowla wilczaka czechosłowackiego powinna udzielić niezbędnych informacji odnośnie szkolenia i socjalizacji.

Wilczak, owczarek niemiecki czy biały owczarek szwajcarski to rasy skoncentrowane na człowieka. Czeski wilk bardzo źle znosi długotrwałą samotność i ma opinie psa wymagającego. Rasa nie jest polecana dla osób zapracowanych ani tych, które lubią spędzać czas na leniwym wypoczynku.

Pies rasy wilczak czechosłowacki na portrecie na tle zieleni, a także jego hodowla, charakter i cena wilczaka czechosłowackiego
Cena wilczaka czechosłowackiego, czyli ile kosztują szczeniaki z rodowodem i co warto wiedzieć o rasie

Zarówno biały owczarek jak i wilczak czechosłowacki wymagają dużej dawki ruchu. Są to rasy bardzo lojalne i przywiązane do człowieka. Jednak biały owczarek szwajcarski nie posiada tak dużej niezależności, instynktu terytorialnego ani skłonności do lęku separacyjnego. Wilczak musi być stale szkolony i przebywać u boku właścicieli. Mieszkający samotnie na posesji i pozbawiony szkolenia szybko zdziczeje.

Rasa czechosłowacka posiada też opinie psa nadzwyczaj aktywnego. Często nie sposób sprostać jej potrzebie ruchu. Pies najlepiej sprawdzi się u boku osoby bardzo aktywnej, posiadającej dostatecznie dużo wolnego czasu na długie spacery oraz szkolenie.

Dobra hodowla wilczaka czechosłowackiego – jak znaleźć właściwą?

Jak już wiemy, czeski wilk nie jest rasą dobrze znaną w naszym kraju. Mniejsza popularność psa tej rasy wiąże się także z mniejszą liczbą hodowców. Niekiedy szczeniaki będą trudne do nabycia, a dobra hodowla wilczaka czechosłowackiego może prowadzić rezerwacje miotu zaraz po jego narodzinach.

Dobra hodowla wilczaka czechosłowackiego powinna posiadać przychylne opinie na grupach tematycznych. Wiele godnych uwagi miejsc prowadzi także własne strony internetowe, dzięki których możemy obejrzeć aktualne mioty, suczki hodowlane i psa reproduktora.

W naszym kraju działa wiele związków i stowarzyszeń. Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt z 2012 roku zakazała sprzedaży psów bez odpowiedniej dokumentacji. W tym samym czasie powstały stowarzyszenia, których rodowód uznaje się jedynie w naszym kraju. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup psa z pochodzeniem FCI. Polska hodowla wilczaka czechosłowackiego będzie należała do ZKwP, który jest jedynym krajowym przedstawicielem federacji FCI. Taki zakup jest gwarancją czystości rasy oraz odpowiedniego pochodzenia młodego psa czechosłowackiego.

ikona podziel się Przekaż dalej