Cena whippeta – dowiedz się więcej na temat chartów angielskich

Jak wyglądają szczeniaki whippeta?

Whippet zaliczany jest do grupy chartów, pochodzących z Anglii. Według klasyfikacji FCI, psy zalicza się do grupy 10 (charty), sekcji 3 (charty krótkowłose). Suczki whippeta mierzą ok. 44-47 cm, a psy ok. 47-51 cm. Waga rasy waha się zaś między 9, a 16 kg – przy czym suczki są oczywiście trochę lżejsze. Pies posiada przylegającą, delikatną w dotyku i krótką sierść, która może mieć różne kolory. Jego ciało jest proporcjonalne, a sylwetka bardzo elegancka. Głowa whippeta jest koścista i spłaszczona na górze – zwęża się dopiero przy nosie. Whippet ma niewielkie uszy, a także podciągnięty brzuch. Jego kończyny mimo, iż niektórym wydają się smukłe, są bardzo silne.

W Polsce hodowla whippeta nie jest zbyt popularna. Cena whippeta zawsze zależeć jednak będzie od kilku czynników takich, jak:

 • wiek,
 • płeć,
 • geny psa,
 • zbliżenie do wzorca FCI,
 • rodowód (psy bez rodowodu prawdopodobnie nie będą pochodziły z legalnej hodowli),
 • renomy hodowli,
 • ilości szczeniąt w miocie.

Cena whippeta zazwyczaj jest to ok. 3000 zł, choć często dochodzi nawet do 4500 zł. Podobna jest też cena rhodesian ridgeback. Niezależnie jednak od tego, którą z ras wybierzesz, zarówno cena whipetta, jak i cena rhodesian ridgeback zależeć będzie od podobnych czynników – opisanych wyżej.

Chart angielski whippet – charakter psa

Whippet jest psem niezwykle czułym i bardzo ufa swoim opiekunom. Nie jest jednak ufny wobec obcych – w stosunku do nich jest wręcz zdystansowany. Opinie hodowców charta whippet wskazują na to, że psy lubią się bawić z dziećmi, a także z innymi psami. Jeżeli zadbasz o jego prawidłową socjalizację za szczeniaka, nauczysz jednak psa zachowywać się spokojnie w pewnych sytuacjach, które tego wymagają. Rasa należy do inteligentnych, przez co psy potrafią szybko i wiele się uczyć. Whippet to pies polujący, jednak dziś nie jest on rasą wykorzystywaną do myślistwa.

Warto będzie od początku posiadania psa spróbować go wychować i socjalizować. Whippet nie przepada zostawać sam w domu, więc musisz go przyzwyczaić i oswoić z sytuacją, gdy w domu nie będzie nikogo. Nawet, jeżeli uda się oswoić psa z samotnością, nie powinno się go zostawiać samego przez wiele godzin – inaczej pies zacznie się nudzić i wymyślać sobie różne zajęcia. Czasem mocno destrukcyjne. Warto jednak spróbować nauczyć whippeta posłuszeństwa – wykorzystując fakt, że whippet ma bardzo dobrą pamięć. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat charta angielskiego whippeta.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Cena whippeta i zachowanie rasy

Czy whippet nadaje się na pierwszego psa?

Whippet może żyć w mieszkaniu, w wielorodzinnym bloku. Jeśli będziesz dbał o odpowiednią ilość spacerów z psem, na pewno nie sprawi on problemu nawet w niewielkim mieszkaniu. Musisz pamiętać, by pozwalać psu każdego dnia się wybiegać. Warto także stymulować swojego czworonoga zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Whippet może zamieszkać z kotami jednak pod warunkiem, że będzie się z nimi wychowywał od młodości. W przypadku mieszkania pod jednym dachem z innymi psami, zachowaj ostrożność – whippet może być wrażliwy na nadmierną aktywność innych ras a już, zwłaszcza gdy będzie to ciekawski życia szczeniak.

Czy whippet nadaje się na pierwszego psa? Oczywiście, że tak! Poleca się go rodzinom z dziećmi, ponieważ rasa lubi się z nimi bawić. Już nieco gorzej psy sprawdzą się jako towarzysze osób starszych. Rasa uwielbia spędzać czas aktywnie, więc siedzący tryb życia osób starszych na pewno nie wpłynie na czworonoga pozytywnie.

Whippet na białym tle
Cena whippeta krok po kroku, a także polecana hodowla, a także szczeniaki

Pielęgnacja, żywienie i choroby whippetów

Nie musisz martwić się specjalnie o pielęgnację sierści whippetów. Wystarczy, że systematycznie będziesz ją czesać. Ważniejsze będzie zdecydowanie kontrolowanie uszu psa. Whippet powinien być żywiony dobrej jakości karmą suchą oraz zbilansowanymi, domowymi posiłkami – dopasowanymi do wymagań psa z pomocą dietetyka weterynarii. Należy bowiem dopasować pożywienie do m.in. aktywności rasy czy też wieku psa.

Whippet żyje średnio ok. 13 lat. Jest rasą odporną na wysoką temperaturę, zwłaszcza że ma krótką sierść. Oczywiście, podczas upałów należy zapewnić psu zacienione miejsce i dostęp do świeżej wody. Rasa nie lubi zimna, więc powinno się ubierać psa na czas jesieni i zimy (np. w specjalny płaszczyk). Pies, ze względu na swoją aktywność fizyczną, nie ma tendencji do tycia.

Niestety, czasem mogą wystąpić u niego choroby takie, jak:

 • ropniak macicy (u suczek),
 • biegunka,
 • cukrzyca,
 • problemy z mięśniami,
 • choroba odkleszczowa, tzw. piroplazmoza.
ikona podziel się Przekaż dalej