Cena rosyjskiego toya

Pochodzenie rasy rosyjski toy

Protoplastą rasy rosyjski toy był angielski terier miniaturowy, który był popularnym ulubieńcem rosyjskich wyższych sfer. Rewolucja i wojny spowodowały, że hodowla tych małych, luksusowych piesków praktycznie zamarła. Jednak wielu ludzi nadal miało je w domach. W latach 50-tych XX wieku postanowiono odtworzyć rasę angielski terier miniaturowy. Hodowcy napotkali jednak duże trudności, gdyż psy, które dotrwały do XX wieku, nie miały rodowodów. Mogły być też w międzyczasie krzyżowane z innymi rasami. Dlatego też rosyjskie małe pieski znacznie odbiegały od wzorca rasy angielski terier miniaturowy.

Kamieniem milowym w powstaniu nowej rasy okazało się przyjście na świat pieska o dużych uszach z efektownym, długim włosem. Cecha ta okazała się atrakcyjna i wyróżniająca te pieski od innych ras. Dlatego też postanowiono ją zachować. Początkowo nowa rasa nosiła nazwę terier toy moskiewski. Obecnie występuje zarówno krótkowłosy jak i długowłosy rosyjski toy.

Cena rosyjskiego toya w Polsce

Do Polski toy moskiewski został sprowadzony w latach 80-tych XX wieku. Jednak rasa nie zdobyła popularności. Obecnie jest to rasa równie rzadka i mało znana jak na przykład gończy hamiltona. Mimo, że małe pieski cieszą się w Polsce popularnością to znacznie bardziej popularna jest na przykład hodowla lhasa apso. Mimo to rasa rosyjski toy zdobywa popularność, szczególnie że jest to pies dla każdego. Dlatego też pojawia się coraz więcej hodowli tej rasy.

Cena rosyjskiego toya z rodowodem FCI wynosi od 4000 do 6000 zł. Ogłoszenia na popularnym serwisie olx.pl oferują szczeniaki tej rasy w cenach od 4500 do 5500 zł. Cena zależy od renomy hodowli oraz od przodków psa.

Rosyjski toy to pies zdrowy i długowieczny. Jednak bardzo ważne jest, aby nabywać szczenięta ze sprawdzonego źródła, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że pies jest naprawdę rasowy, ma wygląd i charakter zgodny z wzorcem rasy. Należy być bardzo ostrożny widząc ogłoszenia, gdzie cena jest podejrzanie niska, gdyż może to oznaczać pseudohodowlę, gdzie psy są eksploatowane i przetrzymywane w złych warunkach. Bez względu na to czy jest to hodowla lhasa apso, rasy gończy hamiltona czy toy moskiewski, należy przeczytać opinie o hodowli, udać się do hodowli i obejrzeć szczenięta osobiście. Nie wystarczy, jeśli hodowla zaprezentuje zdjęcia. Należy być czujnym, jeśli hodowla nie jest dostępna, zaś hodowca wynosi szczeniaki na ulicę.

Kupując szczeniaki z niewłaściwego źródła, nie tylko wspieramy pseudohodowle, lecz także narażamy się na znacznie koszty, gdyż zakupiony pies może być chory lub obciążony wadami genetycznymi. Generalnie koszty utrzymania rosyjskiego toya są niskie. Niestety zakup chorego psa naraża opiekuna na znaczne koszty weterynaryjne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o charakterystyce toya rosyjskiego.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Toy rosyjski - opis rasy i zdjęcia

Jak pokazują zdjęcia psów tej rasy, rosyjski toy to pies w typie ratlerka, nieco podobny do chihuahua. Jego charakterystyczną cechą są duże uszy, które u odmiany długowłosej są porośnięte długim, efektownym włosem. Występuje zarówno długowłosy, jak krótkowłosy toy. Umaszczenie może być rude lub czarne podpalane.

Szczenię psa rasy toy rosyjski o brązowej sierści stojący na tle ściany
Cena szczeniaków toya rosyjskiego krok po kroku, czyli koszt w hodowli

Zarówno długowłosy, jak i krótkowłosy rosyjski toy nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Rasa ta prawie nie linieje. Długowłosego toya należy czesać częściej, aby zapobiec plątaniu się włosów.

Rosyjski toy to rasa zdrowa i długowieczna. Pies ten żyje przeciętnie 17 - 18 lat. Jedynym problemem, jaki napotyka opiekun rosyjskiego toya jest konieczność operacyjnego usunięcia mlecznych zębów. Pies ten nie traci mlecznych zębów. Dlatego też zaniedbanie tej sprawy, spowoduje, że piesek będzie miał dwa rzędy zębów.

Charakter rosyjskiego toya i opinie o rasie

Opinie opiekunów i hodowców o tej rasie, przedstawiają rosyjskiego toya jako pieska żywego, energicznego, przyjaznego i bardzo przywiązanego do opiekuna. Za opiekunem chodzi krok w krok, chce uczestniczyć w jego życiu i bywa nawet zaborczy i mocno absorbujący. Dlatego też piesek ten nie nadaje się, dla osób zapracowanych, których nigdy nie ma w domu. Rosyjski toy nie jest zalecany dla małych dzieci, gdyż jest to piesek zbyt delikatny, narażony na urazy i złamania. Będzie on natomiast idealnym przyjacielem dla osób starszych. Piesek ten potrzebuje dużo ruchu, nawet 4 spacerów dziennie, lecz może wybiegać się na małej przestrzeni i nie potrzeba z nim chodzić na długie dystanse.

Pies ten ma dominujący charakter, zarówno wobec innych zwierząt jak i ludzi. Mieszkający z innymi zwierzętami rosyjski toy będzie się starał dominować nad nimi. Dlatego też lepiej nie łączyć go z podobnie dominującymi rasami psów. Toy bez problemu zaakceptuje koty.

Jego dominujący charakter sprawia, że niewłaściwie prowadzony toy może stać się domowym tyranem. Szybko zauważy pobłażanie opiekuna i wykorzysta je. Dlatego też pieski te należy szkolić od szczeniaka w sposób konsekwentny, lecz jednocześnie łagodny, przy użyciu metod pozytywnych.

ikona podziel się Przekaż dalej