Usposobienie shih tzu – czy to pies dla mnie?

Wybierając szczeniaka, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale i na cechy charakteru oraz wymagania. Jest to dość istotna kwestia, która może sprawić, że pies będzie lepiej lub mniej dopasowany do trybu życia rodziny.

Usposobienie shih tzu przejawia się w radości życia, ciągłej chęci do zabawy oraz w przyjaznym usposobieniu. Możemy przyjąć, że są to małe, uniwersalne pieski, które z łatwością dopasują się do trybu życia właściciela. Rasowe shih tzu mogą być czasem nieco uparte i samodzielne, jednak z reguły nie sprawiają większych problemów i nie są nadmiernie szczekliwe.

Łagodne usposobienie shih tzu sprawdzi się w przypadku rodzin ze starszymi dziećmi. Rasa jest dość prosta w szkoleniu, dzięki czemu nie wymaga dużego doświadczenia. Łagodne usposobienie shih tzu oraz duża lojalność sprawia, że są to psy niemal dla każdego. Warto jedynie pamiętać, że te małe pieski wymagają większej dawki ruchu. Już niewielkie szczeniaki będą lubiły dłuższe spacery u boku swojego właściciela. Jednocześnie nie są to psy w typie uciekinierów, nie inicjują konfliktów z innymi zwierzętami i przeważnie trzymają się w pobliżu swojej rodziny.

Od czego zależy cena shih tzu?

Sprawdzona hodowla shih tzu

Jak już wiemy, rasowe szczeniaki rasy shih tzu cieszą się dość dużą popularnością. W naszym kraju działa wiele hodowli, specjalizujących się w owej rasie. Szczeniaki mogą posiadać dowolne umaszczenie i są dostępne do kupienia w każdym większym mieście. Niestety nie każda hodowla zapewnia im odpowiednie warunki bytowe, a szczeniaki nie zawsze pochodzą od zdrowych rodziców.

Podejrzanie niska cena shih tzu może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z tak zwaną pseudohodowlą. Rozmnażane na masową skale psy przebywają w skrajnie złych warunkach, a minimalizacja kosztów ich utrzymania prowadzi do licznych zaniedbań. Nieuczciwi hodowcy często kradną zdjęcia z internetu i wystawiają ogłoszenia sprzedaży psów w bardzo atrakcyjnych cenach. Jak się później okazuje, same zdjęcia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością hodowlaną. Tego rodzaju hodowla nie pokazuje matki ani ojca szczeniąt, nie udostępnia wyników badań medycznych, a często także dowozi szczeniaki do nowego nabywcy. Sprzedaż odbywa się przy jak najmniejszym zaangażowaniu ze strony przyszłego nabywcy i ma na celu ukrycie prawdziwych warunków hodowlanych. Szczeniaki z owych miejsc często nie posiadają odpowiednich odrobaczeń i szczepień, nie przypominają miniaturki ze zdjęcia na ogłoszeniu, są chorowite, pozbawione socjalizacji i nadmiernie lękliwe.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dobra hodowla oferująca rasowe shih tzu na sprzedaż nie dowozi psów, a pokazuje warunki, w jakich rozwijają się szczeniaki shih tzu. Nie możemy też liczyć na wyjątkowo atrakcyjną stawkę za rasowe pieski. Zyskujemy za to pewność, że pieski pochodzą z dobrych skojarzeń, są odpowiednio socjalizowane i nieobarczone wadami genetycznymi. Cena shih tzu z dobrej, sprawdzonej hodowli może być nieco wyższa, jednak jest to w pełni opłacalny wydatek. Hodowla pozostaje w kontakcie z nowymi nabywcami piesków, dzieli się swoim doświadczeniem, a co najważniejsze, dopuszcza do rozrodu jedynie zdrowe, nieobciążone genetycznie osobniki. Dzięki temu zakup szczeniaka okazuje się znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Cena shih tzu na kolanka i na wystawy

Wybierając psa ze sprawdzonej hodowli, często decydujemy się na zakup w ZKWP. Oferowane, rasowe pieski na sprzedaż mogą posiadać przeznaczenie na tak zwane kolanka, a także uprawnienia wystawowe. Jest to ważny aspekt, od którego zależy ostateczny koszt zakupu szczeniaka.

Małe pieski z przeznaczeniem na kolanka to typowe pupile domowe. W dokumentach nie znajdziemy adnotacji o możliwości brania udziału. Hodowla może też oczekiwać od przyszłego nabywcy kastracji małego pupila. Atutem tego rozwiązania jest natomiast atrakcyjna cena shih tzu. Szczeniaki shih tzu z przeznaczeniem na kolanka mogą być nawet o połowę tańsze.

Dwa psy rasy shih tzu siedzące na trawniku, a także cena shih tzu
Informacje, jaka jest cena shih tzu, a także wychowanie psa razy shih tzu

Hodowla może też zaoferować na sprzedaż małe szczeniaki shih tzu z przeznaczeniem wystawowym. Są to psy o odpowiednim na wystawy wyglądzie i z wpisem uprawniającym do brania udziału w krajowych oraz międzynarodowych wystawach. Uprawnienia psa otwierają drogę do wyrobienia późniejszych uprawnień hodowlanych. Cena za szczeniaki shih tzu z uprawnieniami do brania udziału w wystawach jest na ogół nieco wyższa. Zdjęcia szczeniaków wystawowych przeważnie prezentują małe pupile o idealnych proporcjach, ciekawym umaszczeniu i typowych dla rasy kształtach czaszki. Sprawdź także ten artykuł opisujący prawdziwy charakter shih tzu.

Rasowe psy na sprzedaż – ile kosztują małe szczeniaki shih tzu?

Wiemy już czym warto się sugerować, wybierając psa. Oferowane na sprzedaż szczeniaki shih tzu są dostępne w wielu hodowlach, ulokowanych na terenie całego kraju. Cena za psa lub suczkę przeznaczoną na kolanka zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 4500-6500 zł. Miniaturka psa z uprawnieniami wystawowymi może kosztować powyżej 6500 zł.

Niektóre renomowane hodowle oferują szczeniaki na sprzedaż w jeszcze wyższych przedziałach cenowych. Górna granica jest trudna do ustalenia. Stawka za psa o idealnych proporcjach i wyjątkowym wyglądzie może niekiedy przekraczać kwotę 10 000 zł.

Powyższe ceny dotyczą zakupu szczeniaka w ZKWP. Oferowane w innych związkach szczeniaki shih tzu na sprzedaż będą nieco tańsze. Pamiętajmy przy tym, że rasa jest predysponowana do wielu chorób o podłożu genetycznym. Dlatego warto wybierać jedynie hodowle, które dopuszczają do rozrodu zdrowe pieski i suczki hodowlane, zapewniając im odpowiednie warunki bytowe.

Shih tzu miniaturka – czy istnieje taka rasa psa?

Niekiedy w ogłoszeniach sprzedaży pojawia się tak zwany pies miniaturka. Prowadzi to do mylnego przeświadczenia o tym, że miniaturka shih tzu to oddzielna rasa. Dlatego warto zapoznać się ze wzorcem FCI, w którym odnajdziemy wszystkie najistotniejsze informacje.

Pies miniaturka nie figuruje w żadnym spisie ras. Rasowe shih tzu powinny osiągać wzorcową wagę pomiędzy 4,5 – 7,5 kg. Jest to waga uznawana za idealną. Co prawda w każdym miocie może znaleźć się pies lub suczka o nieco mniejszych gabarytach, jednak nie jest to miniaturka, lecz szczeniak o mniejszej wadze.

Przed zakupem szczeniaka warto zapoznać się ze wzorcem FCI numer 208. Dowiemy się z niego jak wygląda rasa, jakie proporcje osiąga, a także jakie są jej wady. Dobry hodowca pokaże zdjęcia szczeniąt, określi usposobienie shih tzu i zaprosi do odwiedzenia hodowli. W ten sposób zyskamy wiele cennych wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas wyboru idealnego szczeniaka. Istotną kwestią jest analiza dokumentów pupila, jego metryki lub rodowodu oraz książeczki zdrowia. W książeczce zdrowia znajdują się potwierdzenia badań, odrobaczeń oraz szczepień. Na prośbę kupującego, hodowla powinna też udostępnić dokumentację matki szczeniąt, a jeśli to możliwe, także ich ojca.

ikona podziel się Przekaż dalej