Jak wygląda i zachowuje się polski owczarek nizinny?

Pies rasy polski owczarek nizinny jest trudny do pomylenia z innymi rasami, o czym przekonamy się oglądając zdjęcia rasy. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies waży około 14 – 23 kg, a jego wysokość w kłębie wynosi 45 do 50 cm. Suczki są zazwyczaj nieco drobniejsze, a ich wzorcowa waga powinna zamykać się w przedziale 14 – 18 kg, przy wysokości w kłębie od 42 do 47 cm.

Ciekawostką rasy jest również jej umaszczenie. Pieski polskiego owczarka nizinnego występują w kilku odmianach umaszczenia. Jest to kolor czysto czarny, biało czarny, szary, brązowy, tricolor (np. biało brązowo czarny), a także kolor beige. Wszystkie barwy umaszczenia składają się z bardzo gęstego podszerstka oraz gęstej, lekko falującej okrywy właściwej. Włos właściwy jest długi i lekko lśniący, nie powinien mieć tendencji do silnego kołtunienia. Przeglądając zdjęcia piesków tej rasy, często mamy wrażenie, że są znacznie większe niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jest to związane z wyjątkowo gęstą i puszystą okrywą włosową, dodającą psu znaczącej objętości.

Wielu miłośników rasy podkreśla jej pozytywne cechy charakteru. Szczeniaki owczarka silnie przywiązują się do ludzi (podobnie jak bulterier miniaturowy, owczarek anatolijski czy owczarek irlandzki). Są przy tym bardzo radosne i wiecznie chętne do zabawy. Miniaturka dorosłego pieska chętnie wchodzi w interakcje z innymi pupilami domowymi, jest towarzyska i ufna.

Dorosły pies rasy polski owczarek nizinny jest opanowany, pewny siebie i podatny na szkolenie. Może być równie zwinny jak bulterier miniaturowy, a także wytrzymały jak owczarek anatolijski czy owczarek irlandzki. Ze względu na przyjazny charakter i dużą potrzebę ruchu, pies sprawdzi się dla aktywnych, mających dostatecznie dużo wolnego czasu rodzin. Rasa posiada także opinie pupili, które dobrze dogadują się z nieco starszymi dziećmi. Wspólne zabawy, ćwiczenia, a nawet amatorskie zawody sportowe mogą być świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Przy okazji wspólnej aktywności, nasz polski owczarek nizinny będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, co wpłynie na łagodne, bezproblemowe zachowanie w domu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o popularnych rasach psów pasterskich.

Ogłoszenia sprzedaży psów rasowych i bez rodowodu

Wybierając konkretną rasę piesków, mamy na uwadze dany wygląd, a także predyspozycje charakteru. Oglądając zdjęcia takich ras jak PON, bulterier miniaturowy, owczarek anatolijski czy owczarek irlandzki, wybieramy psa o konkretnych wadach i zaletach. Niestety nie wszystkie ogłoszenia prezentują psy, które spełniają wymagania danej rasy. Niektóre pieski sprzedawane jako rasowe, mocno odbiegają od wzorca nie tylko pod względem wyglądu fizycznego, ale i charakteru.

W naszym kraju możemy legalnie nabyć jedynie szczeniaki z rodowodem. Ogłoszenia sprzedaży psów bez dokumentacji są niezgodne z prawem i wiążą się z dużym ryzykiem. Zdjęcia oferowanych w ten sposób szczeniąt często zostają skopiowane ze stron internetowych i nie prezentują dostępnych w sprzedaży piesków. Brak odpowiedniej dokumentacji zwiększa też ryzyko chowu wsobnego, a co za tym idzie, pojawienia się u szczeniaków groźnych wad genetycznych.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Pies rasy polski owczarek nizinny na tle zieleni, a także cena polskiego owczarka nizinnego
Hodowla, a także cena polskiego owczarka nizinnego i jego charakter

Z uwagi na powyższe, przeglądając ogłoszenia sprzedaży, warto brać pod uwagę jedynie szczeniaki z udokumentowanym pochodzeniem. Nasza miniaturka dorosłego psa będzie dostępna w różnych związkach i stowarzyszeniach. W naszym kraju największą renomą cieszy się hodowla zarejestrowana w ZKwP, będące jedynym krajowym przedstawicielem międzynarodowej federacji FCI.

Cena polskiego owczarka nizinnego – ile kosztują szczeniaki?

Cena polskiego owczarka nizinnego może być uzależniona od renomy hodowli, skojarzenia, a także osiągnięć hodowlanych. Nasz biało czarny czy brązowy szczeniak z dokumentacją ZKwP może kosztować 3000 – 4000 zł. Niekiedy cena polskiego owczarka nizinnego będzie jeszcze wyższa. Stawki w przedziale 4000 – 6000 zł przeważnie dotyczą piesków, które mogą brać udział w wystawach.

Niekiedy cena polskiego owczarka nizinnego oscyluje wokół kwoty 2 000 zł. Przeważnie są to ogłoszenia w hodowlach, które nie należą do ZKwP. Miniaturka dorosłego psa nie może brać udziału w wystawach organizowanych przez ZKwP, a co więcej, jej pochodzenie może okazać się uznawane jedynie w naszym kraju.

Dobra hodowla – jak kupić zdrowego szczeniaka?

Wybór dobrej hodowli nie zawsze jest sprawą oczywistą. Nasza miniaturka dorosłego owczarka nizinnego może pochodzić z różnych placówek. Przed wyborem konkretnej hodowli, warto zwrócić uwagę na warunki, w których żyją psy hodowlane. Będzie to kluczowy parametr, który może ułatwić dokonanie najlepszego zakupu.

Dopuszczony do rozrodu PON, bulterier miniaturowy, owczarek anatolijski czy owczarek irlandzki powinny posiadać aktualne badania. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko pojawienia się wad genetycznych u potomstwa. Jest to jedna z kwestii, którą warto poruszyć już na etapie pierwszych rozmów z hodowcą.

Hodowla powinna także omówić predyspozycje szczeniąt, wskazać swoje psy hodowlane oraz pełną dokumentację całej hodowli. Dobrą praktyką jest również przekazanie wyprawki dla szczeniaka, zawierającej karmę oraz najbardziej przydatne akcesoria. Przed dokonaniem zakupu warto także podpisać stosowną umowę kupna sprzedaży bądź przekazania pupila. Jest to najważniejszy dokument, który zabezpiecza interesy strony kupującej oraz sprzedającej. W umowie mogą znajdować się zobowiązania hodowcy i nowego właściciela szczeniaka. Jednym z ważnych punktów zapisów umowy może być zobowiązanie nabywcy do wykonania kastracji pupila. Dotyczy to szczeniąt, które nie mają adnotacji o możliwości brania udziału w wystawach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny