Cena owczarka kaukaskiego

Historia i wygląd owczarka kaukaskiego

Szczeniak owczarka kaukaskiego wywodzi się z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Oprócz państwa, z jakiego pochodzi owczarek kaukaski, niestety do dziś niewiele wiadomo – jak to zresztą jest podobnie w przypadku innych psów z Rosji. Sami mieszkańcy Rosji niewiele wiedzą o genach owczarka kaukaskiego, więc ciężko jest uzyskać jakiekolwiek precyzyjne informacje w temacie pochodzenia rasy. Wiadomo, że owczarek kaukaski prawdopodobnie pochodzi od mastifa tybetańskiego, a na wystawach międzynarodowych zaczął pokazywać się dopiero pod koniec XX wieku.

Jeżeli chodzi o wygląd owczarków kaukaskich, psy często przypominają ludziom… niedźwiadki. Suka najczęściej mierzy ok. 67-70 cm, ważąc między 45-60 kg. Psy zaś mierzą ok. 72-75 cm i ważą między 50-65 kg. Ich umaszczenie jest bardzo charakterystyczne – zarówno pies, jak i suka są jednolitej barwy, która najczęściej ma kolor:

  • srokaty,
  • łaciaty.

Do niedozwolonych maści należy kolor czarny, niebieski, a także wątrobiany. Hodowla owczarków kaukaskich dopuszcza sierść krótką, półdługą lub długą – więc kaukaz może być zarówno długowłosy, jak i krótkowłosy. Niezależnie jednak od tego, czy pies jest długowłosy czy krótkowłosy, sierść owczarka kaukaskiego zawsze jest obfita, prosta i naprawdę gruba, a podszerstek gęsty. Owczarek kaukaski ma owalne, małe ciemnobrązowe oczy, które mogą być również orzechowe.

Opis psów wskazuje również na ich mocny kościec oraz umięśnienie. Kaukazy przez swoją wielkość i budowę faktycznie mogą więc nieco przypominać niedźwiedzia. Ich kufa jest nieco krótsza, nos czarny i duży, a uszy wiszące i wysoko osadzone. Grzbiet psów jest umięśniony, szeroki i mocny, a przednie łapki proste. Kaukazy mają wysoko osadzony ogon, który noszą w formie pióropusza. Wygląd psa najlepiej odwzorują jego zdjęcia.

Charakter owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski jest psem niezależnym, jednak bardzo mocno przywiązuje się on do swojego opiekuna. Czasami może się wydawać, że pies nie chce spędzać czasu ze swoim właścicielem. W rzeczywistości jednak bardzo potrzebuje być blisko niego. Psy ważą sporo, więc trzeba będzie uważać podczas zabawy z nimi – przypadkowo mogą zrobić komuś krzywdę, więc lepiej nie zostawiać kaukaza samego z małym dzieckiem.

Owczarki kaukaskie są psami niezwykle inteligentnymi. Potrafią one z łatwością ocenić sytuację i dostosować się do tej aktualnie panującej. Kiedy tego potrzeba, psy są bardzo opanowane. Kaukazy doskonale czują się niemal w każdej rodzinie. Nie muszą mieszka z wieloma osobami, żeby czuć się dobrze – wystarczą im rodziny składające się z dwóch osób bądź nawet jednej. Warto jednak wiedzieć o tym, że owczarki kaukaskie są bardzo nieufne wobec nieznajomych. Jeżeli kogoś nie znają, mogą stać się wobec takich osób napastliwe bądź wrogie. Kiedy wyczują zagrożenie, owczarki kaukaskie mogą nawet ugryźć.

Opis rasy owczarek kaukaski. Zdjęcia i informacje na temat psa

Zachowanie psów rasy owczarek kaukaski

Mały szczeniak kaukaski wyrasta po kilkunastu tygodniach na potężnego, z wyglądu dość groźnego psa. Owczarek nie jest w rzeczywistości złym czy agresywnym psem, jednak na pewno niezależnym oraz bardzo inteligentnym. Przez surowe warunki, w jakich naturalnie wychowywały się dawniej psy, stały się one samodzielne i silne. Owczarki kaukaskie są uparte, jednak wbrew pozorom wcale nie są agresywne. Owszem, mogą się takie stać – jednak zupełnie jak każda rasa psa, niewłaściwie wychowywana przez opiekunów.

Pies rasy owczarek kaukaski stojący przed budą, a także cena owczarka kaukaskiego
Jaka jest cena owczarka kaukaskiego z rodowodem i bez oraz najlepsze porady

Owczarek kaukaski to pies terytorialny, więc może stać się znakomitym stróżem posesji. Dla swojej rodziny pies jest bardzo przyjazny. Przeszkody dla psa to jednak ludzie, będący intruzami. Jako że owczarki kaukaskie są bardzo wierne swoim właścicielom i są w stanie zrobić dla nich wszystko, chcąc obronić teren przed potencjalnym niebezpieczeństwem mogą stać się agresywne wobec nieznajomych. Pies może wylegiwać się pod domem, jednak nigdy nie przestanie tracić czujności. Warto nauczyć jednak psa, że nie każdy nieznajomy zawsze stanowi zagrożenie dla domowników. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owczarkach kaukaskich.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Co jeszcze warto wiedzieć o owczarku kaukaskim?

Wiesz już, że pies nie może być ani mały, ani czarny. Jeżeli nie zadbasz o prawidłową socjalizację swojego psa, może on też stanowić bezpośrednie zagrożenie dla nieznajomych. Zanim zdecydujesz się na psa, warto będzie zapoznać się zatem ze wzorcem rasy by wiedzieć, czego spodziewać się po czworonogu i jakie przeszkody dla psa będą najtrudniejsze do pokonania. Poleca się, by psa kupowały osoby doświadczone w wychowywaniu podobnych ras lub osoby, które mają mocny charakter.

Właściciel psa musi być konsekwentny i wiedzieć, w jaki sposób stanowczo szkolić czworonoga – w przeciwnym wypadku, pies może zechcieć zacząć rządzić w relacji pies-człowiek. Szkolenie psów powinno się rozpocząć możliwie jak najwcześniej, gdy szczeniak pojawi się w domu. Socjalizacja psa musi się opierać na pozytywnym wzmacnianiu, bo owczarki kaukaskie nie lubią przemocy – z resztą, jak chyba każdy pies.

Cena owczarka kaukaskiego z rodowodem

Hodowla owczarków kaukaskich wycenia swoje psy w zależności o wielu czynników, m.in. od płci psów, ich wieku, pochodzenia, a także zbliżenia się do wzorca ras FCI. Cena wyżła weimarskiego jest bardzo zbliżona do ceny owczarka kaukaskiego. A więc, średnio jest to między 3000, a nawet 5000 zł.

Podobnie, jak cena wyżła weimarskiego, ostateczna kwota za psa uzależniona jest od tego, jak hodowla wyceni danego szczeniaka. Może być tak, że np. w miocie będzie mało szczeniąt – wówczas cena owczarka kaukaskiego z całą pewnością wzrośnie.

ikona podziel się Przekaż dalej