Szczeniaki owczarka australijskiego - jak wybrać?

Wybierając szczeniaki, stajemy przed kilkoma istotnymi decyzjami. Pierwszą z nich okazuje się wybór linii hodowlanych. Co ciekawe, szczeniaki owczarka australijskiego występują w linii wystawowej oraz pracującej. W każdej z nich spotykane są różne umaszczenia (np. czarny, blue merle czy tricolor).

Pies z linii pracującej jest pupilem, który świetnie sprawdzi się do sportu. Może być też idealnym pomocnikiem w zaganianiu stada owiec. Pracujący aussie typ amerykański nie posiada tak imponującej okrywy włosowej, a linia hodowlana wybiera do rozrodu osobniki o wyjątkowych predyspozycjach fizycznych. Nasz tricolor czy blue merle owczarek australijski będzie silnie zorientowany na nowe wyzwania, a jego predyspozycje sportowe umożliwią osiąganie bardzo dobrych wyników w różnego rodzaju dziedzinach aktywności.

Druga linia została skoncentrowana na wystawy. Nasz aussie typ amerykański będzie posiadał imponującą okrywę w kolorze czarnym, tricolor czy blue merle. Linie wystawowe słyną z psów, które posiadają wyjątkowo atrakcyjny eksterier. Aussie czy owczarek australijski kelpie z linii wystawowych mogą okazać się nieco spokojniejsze, bowiem głównym założeniem jest rozmnażanie psów o wybitnym wyglądzie, a nie skoncentrowaniu na aktywność. Nie oznacza to oczywiście, że szczeniaki owczarka australijskiego nie będą wymagały dużej dawki ruchu. Wystawowe aussie blue merle czy tricolor posiadają typowe dla rasy wymagania.

Wybór pomiędzy pieskami z linii wystawowych i pracujących jest uzależniony wyłącznie od preferencji oraz możliwości przyszłego właściciela. Pamiętajmy jedynie, że aussie czy owczarek australijski kelpie nie są psami dla każdego. Nasz typ amerykański wymaga dużej dawki ruchu, odpowiedniej socjalizacji oraz doświadczonego przewodnika. Z pewnością nie jest to pies przeznaczony dla małego dziecka czy osoby całkowicie niedoświadczonej. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł o szczeniakach owczarka australijskiego.

Charakter aussie - czy to pies dla mnie?

Zarówno aussie typ amerykański, jak i owczarek australijski kelpie to psy skoncentrowane na pracy. Nie znoszą nudy, a ich żywiołowe usposobienie wymaga regularnej aktywności fizycznej. Są to psy o wysokim ilorazie inteligencji, chętnie podejmują się nowych wyzwań, a przy okazji bardzo szybko się uczą. Są to cechy, które czynią z nich idealnych sportowców.

Szczeniaki owczarka australijskiego wymagają odpowiedniej socjalizacji już w pierwszych tygodniach życia. Warto zapoznawać je z otoczeniem i innymi zwierzętami. Aussie to pies nieufny, jednak nie przejawia skłonności do agresji. Odpowiednio prowadzone szczeniaki owczarka australijskiego przeważnie wyrastają na stabilne emocjonalnie psy, niesprawiające nadmiernych problemów w codziennych relacjach z domownikami.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Aussie typ amerykański czy owczarek australijski kelpie należą do psów, którym należy poświęcać dużo czasu. Duże podwórko z ogrodem z pewnością nie będzie dla nich wystarczające. To właśnie niezapewnienie odpowiednich wrażeń fizycznych i intelektualnych jest jednym z najczęstszych przyczyn pojawiania się problemów. Pies może okazać się szczekliwy, niszczący i niesforny. Dlatego z pewnością nie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla osoby nadmiernie zapracowanej, niemającej czasu na codzienną aktywność fizyczną z pupilem.

Cena owczarka australijskiego i cena shiba inu

Wiemy już, jaki charakter posiada pies aussie, znamy linie hodowlane i potrafimy określić, czy jest to pies dla nas. Kolejną ważna kwestią jest cena zakupu małych piesków. Okazuje się, że cena za aussie w kolorze blue merle czy czarnym często jest dość wysoka. Pies pochodzący z dobrej hodowli zazwyczaj kosztuje przynajmniej 4500 zł. Cena w przedziale 5000-7000 zł także nie budzi w nikim zdziwienia.

Cena owczarka australijskiego po wybitnych rodzicach czy o wyjątkowych predyspozycjach często okazuje się jeszcze wyższa. Często zdarza się, że szczeniak z jednego miotu kosztuje nieco więcej od swojego rodzeństwa. Cena owczarka australijskiego w wielu hodowlach jest ustalana w indywidualnym kontakcie z przyszłym nabywcą. Co więcej, renomowana hodowla owczarka australijskiego może posiadać wiele rezerwacji na mioty, które są dopiero w planach.

Cztery małe szczeniaki owczarka australijskiego na tle zieleni, a także cena owczarka australijskiego
Jake jest cena owczarka australijskiego, czyli aussie tym amerykański i cena za szczeniaki

Osobną kwestią jest cena shiba inu, które również należą do dość drogich i popularnych ras. Cena shiba inu w hodowlach zkwp przeważnie rozpoczyna się od kwoty 7000 zł. Rokujący wystawowo szczeniak niemal zawsze kosztuje więcej. Cena shiba inu po wybitnych rodziców osiąga kwoty 7000-12000 zł (czyli kształtuje się podobnie jak cena owczarka australijskiego).

Dobra hodowla owczarka australijskiego – jak wybrać?

Cena zakupu szczeniaka nie powinna być jedyną kwestią, którą bierzemy pod uwagę. Równie istotna będzie sprawdzona hodowla owczarka australijskiego, dająca gwarancję zdrowia i czystości rasy.

Dobra hodowla owczarka australijskiego powinna udostępnić nam pełną dokumentację. Dobrą praktyką jest też przedstawienie aktualnych badań suki hodowlanej, od której pochodzą szczenięta na sprzedaż.

W naszym kraju działa wiele związków i stowarzyszeń. Największą renomą cieszy się ZKWP, będące częścią międzynarodowej federacji FCI. Zarejestrowana w owym związku hodowla owczarka australijskiego (w kolorze czarnym czy blue merle) wydaje dokumentację, która będzie uznawana na całym świecie. Z pewnością jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na czystości rasy oraz na możliwie jak najlepszych predyspozycjach pupila. W naszym kraju odnajdziemy wiele godnych uwagi hodowli z liniami wystawowymi oraz pracującymi.

ikona podziel się Przekaż dalej