Australian labradoodle – podstawowe informacje

Labradoodle to pies pochodzący z Australii. Hodowla tej rasy została zapoczątkowana w 1968 roku, przez Wallyego Conrona. Mężczyzna próbował stworzyć rasę o średniej wielkości, która nie uczula i będzie idealnym rozwiązaniem dla alergików. Tak powstał australian labradoodle, będący skrzyżowaniem pudla oraz labradora retrievera.

Zwolennicy tej rasy podkreślają, że autralian labradoodle łączy w sobie wyjątkową inteligencję pudla oraz przyjazny charakter labradora. Psy tej rasy zostały pozbawione podszerstka, dlatego nie uczulają osób z alergią na psią sierść. Warto przy tym podkreślić, że pies rasy labradoodle nie został uznany przez FCI i tworzy swoistą hybrydę.

W Polsce działa ZKWP, należące do federacji FCI. Jak każdy związek przynależący do owej federacji, ZKWP nie zajmuje się rozmnażaniem ras hybrydowych. Dlatego dostępny w sprzedaży australian labradoodle pochodzi z innych związków i stowarzyszeń, które legalnie działają w Polsce.

Na uwagę zasługuje sam wygląd australian labradoodle. Są to psy występujące w dwóch wariantach wzrostu. Labradoodle mini ważą do 12 kilogramów, a ich wysokość to 30-40 cm w kłębie. Mini pies posiada też kuzynów o średnim i dużym rozmiarze. Średni australian labradoodle osiąga 12 do 23 kg przy wysokości w kłębie pomiędzy 40-51 cm. W Polsce znajdziemy też labradoodle duże, zwane również standardowymi. Ich waga to około 23 do 45 cm, a wysokość w kłębie 51-66 cm. Pies w wersji mini, średniej i dużej może przybierać różne odcienie umaszczenia. Będą to wszystkie odmiany umaszczenia, które występują u pudli oraz labradorów retrieverów.

Ile kosztuje pies labradoodle na sprzedaż?

Jak już wiemy, australian labradoodle to dość nowa i mało znana w Polsce rasa psów. Hodowla nie może należeć do ZKWP, stąd cena labradoodle okazuje się mocno zróżnicowana. Pewną trudnością okazuje się również niewielka ilość hodowli, co mocno ogranicza wybór idealnego pupila.

Szczeniaki odnajdziemy w niewielu małych hodowlach. Cena labradoodle zazwyczaj rozpoczyna się od kwoty 6000 zł. Szczeniaki tej rasy mogą też kosztować około 8 000 - 11 000 zł. Cena labradoodle o wzroście mini, średnim i dużym zazwyczaj okazuje się bardzo zbliżona. Warto przy tym pamiętać, że w Polsce działa kilka lub kilkanaście hodowli owej rasy. Dlatego czasem może pojawić się problem ze znalezieniem miejsca, które posiada młode szczeniaki australian labradoodle na sprzedaż. Niekiedy na szczeniaka trzeba trochę poczekać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psach z włosami zamiast sierści?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Gdzie kupić szczeniaki i czym powinna charakteryzować się dobra hodowla?

Wybór mini towarzysza labradoodle wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać, a niewielka ilość hodowli może przysporzyć wielu problemów w poszukiwaniach. Czasem na psa tej rasy trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy i rezerwować szczeniaki jeszcze przed ich narodzeniem.

Dobra hodowla z pewnością powinna pokazać nam matkę szczeniąt, a jeśli to możliwe także ich ojca. Jest to dość istotne z praktycznego punktu widzenia. Szczeniaki najprawdopodobniej będą uosobieniem cech swoich rodziców. Istotna będzie też ich waga. Skrzyżowanie labradora z pudlem królewskim będzie wiązało się z narodzinami labradoodle o największych rozmiarach. Z kolei hybryda pochodząca po reproduktorze pudla miniaturowego i labradorki będzie psem w rozmiarze mini. Hodowla powinna udzielić wszelkich informacji na temat wyglądu oraz docelowej wagi szczeniąt. Podpowie również w zakresie żywienia i omówi najczęściej pojawiające się choroby.

Labradoodle zbliżenie pyska, cena
Jaka jest cena labradoodle w Polsce, czyli ile kosztuje australian labradoodle

Warto pamiętać, że psy labradoodle nadal borykają się z wieloma problemami, wynikającymi ze skrzyżowania dwóch ras. Pupil hybrydowy może cierpieć na dysplazję stawu łokciowego i stawu biodrowego. U psów pojawia się także postępujący zanik siatkówki oka oraz choroby tarczycy. Dobra hodowla dopuści do rozrodu jedynie osobniki przebadane pod kątem owych chorób. Z pewnością warto dopytać o to hodowcę, wybierając szczeniaki z konkretnego miotu. Zakup australian labradoodle po nieprzebadanych rodzicach wiąże się z dość dużym ryzykiem. Należy zaznaczyć, iż większość z wyżej wymienionych chorób może posiadać podłoże genetyczne. Ich występowanie u suki czy psa hodowlanego znacząco zwiększa ryzyko, że szczeniaki również zostaną nimi obarczone.

Wybór dobrej, godnej zaufania hodowli labradoodle nie zawsze jest oczywisty. Dlatego dobrą praktyką jest szukanie informacji w internecie. Rasa nie jest szczególnie popularna, jednak znajdziemy grupy jej zwolenników. Uzyskamy tam praktyczne informacje z zakresu pielęgnacji rasy, a także dowiemy się o wartych uwagi hodowlach. Niekiedy będzie to hodowla oddalona o kilkaset kilometrów. Jednak jest to typowa sytuacja dla szczeniaków mniej popularnych ras. Najważniejsze będzie to, aby pieski wyrastały w dobrych warunkach, miały zapewnioną właściwą socjalizację z otoczeniem i posiadały wszystkie niezbędne badania, szczepienia oraz odrobaczenia. Jest to najistotniejszy aspekt wyboru dobrego hodowcy.

Charakter i wymagania pielęgnacyjne

Australian labradoodle posiadają przyjazny charakter. Podobnie jak pudle i labradory retrievery nie posiadają skłonności do agresji i bardzo dobrze czują się w kontaktach z ludźmi. Są to psy stworzone do towarzystwa. Większość z nich radośnie podejmuje się aktywności z właścicielem, wykazując duży stopień posłuszeństwa.

Rasa jest łatwa w szkoleniu, skoncentrowana na właściciela. Czasem możemy liczyć się z lękiem przed samotnością, będącym wynikiem silnego przywiązania do rodziny. Dobrze ułożony australian labradoodle cierpliwie poczeka na przyjście swojego właściciela z pracy, jednak najlepiej czuje się w jego pobliżu.

Psy wymagają też odpowiedniej dawki ruchu. Mogą przejawiać nadmierne łakomstwo, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie żywienie. Sama pielęgnacja labradoodle nie jest szczególnie skomplikowana. Psy wymagają jedynie odpowiedniego szczotkowania. Możemy wykorzystać tu szczotki przeznaczone dla pudli. Najważniejsza okazuje się regularność czesania. Bez tego okrywa labradoodle może zacząć się kołtunić i filcować, co po pewnym czasie prowadzi do stanów zapalnych i sprawia psu ból.

ikona podziel się Przekaż dalej