Gryfon i gryfonik - co to za rasa?

Rasa gryfonik

Wszyscy, którzy oglądali film “Lepiej być nie może” z Jackiem Nicholsonem, kojarzą uroczego, małego, rudego pieska będącego niemal głównym bohaterem filmu. Ten słodziak to właśnie gryfonik brukselski, uroczy piesek miniaturka.

W klasyfikacji FCI mamy 3 rasy gryfoników: belgijski, brabancki i brukselski. Rasy te różnią się szatą i umaszczeniem. Gryfonik brukselski i belgijski to psy szorstkowłose, zaś gryfonik brabancki jest gładkowłosy. Podobnie jak na przykład lwi piesek, gryfoniki występują w grupie 9 psów ozdobnych i do towarzystwa. Sekcja 3 małe psy belgijskie obejmuje te 3 rasy, które przez niektórych kynologów uważane są za 3 odmiany tej samej rasy, ponieważ w jednym miocie tych psów mogą pojawiać się szczeniaki tych 3 odmian. Gryfonik to nie to samo co gryfon, czyli typ psa myśliwskiego pochodzącego z Francji.

Pochodzenie gryfoników nie jest do końca znane. Prawdopodobnie pochodzą one od pinczerów stajennych, które pracowały przy tępieniu gryzoni, pilnowaniu koni i stróżowania. Początkowo te pieski hodowane były przez ludzi niezamożnych. Gdy rasa ta została zauważona przez arystokrację, zaczęto dążyć do jej poprawienia. Do krzyżówek posłużył między innymi terier irlandzki i mops. Właśnie krótkowłosy gryfonik brabancki zawdzięcza swoją szatę genom mopsa. Rasa została uznana pod koniec XIX wieku.

Cena gryfonika brukselskiego

W Polsce gryfoniki są prawie zupełnie nie znane. Pierwsze hodowle i pierwsze mioty pojawiły się dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie hodowli tej ciekawej rasy jest jeszcze w Polsce mało i na szczeniaki trzeba się zapisywać i czekać na miot.

Cena gryfonika brukselskiego kształtuje się w granicach średnio 2000 - 3500 zł. Ceny najlepszych szczeniaków z rodowodem FCI dochodzą do 4500 zł. Szczeniaki wszystkich gryfoników kosztują podobnie. Dla przykładu mały lwi piesek, należący również do psów ozdobnych, kosztuje od 4000 do 8000 zł. Średnie ceny większych psów jak akbash dog czy też terier irlandzki wynoszą około 3000 zł.

Gryfonik brukselski - opis rasy i zdjęcia

Jak wygląda gryfonik brukselski można sobie wyobrazić oglądając zdjęcia z filmu Lepiej być nie może. Opis tego uroczego pieska można zacząć od tego, że ten gryfonik może być wyłącznie rudy lub rdzawy. Nie występują inne kolory umaszczenia. Pyszczek i uszy są ciemniejsze.

Gryfonik brukselski to rasa małego psa, którego wzrost nie przekracza 28 cm, zaś waga 6 kg. Jest to pies o zwartej sylwetce i okrągłej głowie. Jego sierść jest szorstka, półdługa i falista, z obfitym podszerstkiem. Charakterystyczną cechą tego pieska jest nieco dłuższa sierść na pyszczku, sprawiająca wrażenie bródki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 ciekawych ras psów.

Pies rasy gryfonik brukselski podczas spaceru na trawie, a także cena gryfonika brukselskiego i hodowla w Polsce
Jaka jest cena gryfonika brukselskiego, czyli polecana hodowla i szczeniaki z rodowodem

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jaki charakter ma ta rasa psa

Gryfonik brukselski to pies miniaturka. Nie jest to duży pies, jak na przykład akbash dog. Dlatego też podejście do małego pieska jest zupełnie inne. Zadaniem małego pieska, jakim jest gryfonik brukselski, jest po prostu towarzyszenie człowiekowi i umilanie mu życia. Dlatego też pieski te nie wymagają jakiegoś szczególnego szkolenia. Ważne, aby szybko nauczyć je zasad panujących w domu. Gryfonik brukselski to piesek pojętny, który szybko się uczy i szybko rozumie czego od niego oczekujemy.

Gryfoniki różnią się tylko szatą, zaś ich charaktery są podobne. Te małe pieski nadają się prawie dla każdego, kto poświęci im sporo swojego czasu. Mogą mieszkać w mieście, w blokach. Gryfoniki lubią towarzystwo człowieka i najchętniej spędzałyby czas na kolanach swego opiekuna, lub kogoś z rodziny. Źle znoszą samotność, dlatego nie należy zostawiać ich długo samych. Niestety złe samopoczucie spowodowane samotnością, może prowadzić do niszczenia rzeczy w mieszkaniu. Gryfonik potrzebuje kontaktu z człowiekiem i nie nadaje się na pieska osoby zapracowanej, której nigdy nie ma w domu. Gryfonik lubi zabawę i uczestniczenie w życiu rodziny.

Gryfonik to piesek zbyt mały na stróża, szczególnie że nie jest nieufny wobec obcych. Jednak jest bardzo czujny i zawiadomi nas o nowej sytuacji, szczególnie jeśli nie usłyszymy dzwonka do drzwi.

Gryfonik nie potrzebuje dużo ruchu i nie jest typem sportowca. Zdecydowanie nie jest to rasa, dla ludzi bardzo aktywnych, którzy potrzebują psa, który będzie im towarzyszył w czasie wycieczek rowerowych. Gryfonikowi wystarczy 2 spacery dziennie. Dla dobrej kondycji fizycznej i psychicznej z pieskiem warto się dużo bawić. Na spacerach gryfonik bywa ciekawski i może się oddalić. Dlatego też lepiej nie spuszczać go ze smyczy w niebezpiecznych miejscach.

Generalnie można powiedzieć, że gryfonik to pies prawie dla każdego: dla początkującego, dla rodziny z dziećmi, dla osób mieszkających w blokach i dla osób starszych.

ikona podziel się Przekaż dalej