Hodowla rasowych psów

Cena chihuahua – ile kosztuje pies z rodowodem?

Rasowy szczeniak przeważnie kosztuje od 3000 do 6000 zł. Psy rasy chihuahua najczęściej można dostać za ok. 4000 zł. Na cenę za psa ma wpływ kilka czynników. Jeśli szczeniak mocno wpasowuje się we wzorzec rasy, to jest droższy. Podobnie w przypadku, gdy jego rodzice mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Znaczenie ma również linia genów (przodkowie). Cena zależy także od renomy hodowli.

Hodowcy najczęściej wystawiają ogłoszenia psów, które mają na sprzedaż, na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Informacje o szczeniakach zamieszczają również na swoich stronach internetowych lub fanpage na Facebooku.

Niska cena chihuahua, jak i mała cena owczarka australijskiego czy jakiegokolwiek innego rasowego psa, powinna wzbudzić podejrzenia. Szczeniak nie powinien być sprzedawany za kwotę poniżej 2000 zł. Hodowca dba o psy (właściwa dieta, regularne badania i szczepienia), a także bezustannie kształci się w zakresie psów, ich chorób oraz tresury. Odpowiada za socjalizację maluchów. Prowadzenie hodowli jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Cena szczeniąt jest adekwatna do wysiłku, jaki hodowca wkłada w jej prowadzenie i rozwój.

Za to w pseudohodowli nie dba się o zachowanie wzorca rasy. Kojarzone są ze sobą osobniki blisko spokrewnione. Często tak naprawdę nie są rasowe, a jedynie „w typie rasy”, co oznacza, że z pozoru przypominają rasowego psa, ale nim nie są. Sprzedawane są po 500 zł, czasami po 1000 zł. Taka kwota ma zachęcić do zakupów. Pseudohodowcy chcą szybko sprzedać szczeniaki, aby zrobić miejsce na kolejne. Suszki rozmnażane są taśmowo, bez wytchnienia. Wszystkie psy trzymane są w okropnych warunkach (ścisk, brud).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hodowli?

Sprawdzając te ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na cenę. Pierwsze w oczy rzucają się zdjęcia, ale to informacje zawarte w ofercie są najważniejsze. Zdjęcia pomagają jedynie ocenić, czy pieski wyglądają na zadbane oraz w jakich warunkach przebywają. Jednak dopiero podczas spotkania w hodowli można ocenić, jak jest naprawdę.

W opisie powinny znajdować się dane miotu lub szczeniaka (data urodzenia, charakter, rodzice etc.) oraz nazwa hodowli i gdzie ona przynależy. Hodowla powinna być zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu. W naszym kraju funkcjonuje Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

Pieski, które opuszczają hodowlę, muszą mieć ukończone 8 tygodni. Obowiązkowo powinny zostać dwa razy odrobaczone i raz zaszczepione, a także mieć wszczepiony CHIP. Rasowy szczeniak zawsze ma rodowód. Otrzymuje go niezależnie od tego, ile piesków było w miocie oraz w jakim stopniu wpasowuje się we wzorzec rasy. Sprawdź także ten artykuł z opisem psa rasy chihuahua.

Co warto wiedzieć o chihuahua?

Prawdziwy charakter chihuahua

Te pieski są przyjazne i mają złote serce. Pokochają wszystkich domowników, ale tak naprawdę przywiązują się do jednej osoby, za którą podążają krok w krok. Większość czasu przesiadują na kolanach właściciela. Inne są do psów. Mogą je zaakceptować, ale przeważnie starają się je zdominować. Nie boją się większych od siebie osobników, dlatego nie wahają się przed ich oszczekiwaniem i atakowaniem. Chihuahua będzie bronił terytorium, głośno dając o tym znać. Jest to pies delikatny, więc takie zachowanie może przyczynić się do tragedii.

Chihuahua nie musi chodzić na długie spacery, ale muszą być one częste. Te psy mają małe pęcherze, stąd konieczność tak częstego wychodzenia. Kiedy nie jest to możliwe, można nauczyć pieska załatwiać się w kociej kuwecie np. z podwójnym dnem (nie trzeba wtedy kupować żwirku). Pieski te muszą pić dużo wody, w przeciwnym razie łatwo mogą się odwodnić. Trzeba jednak wychodzić z nimi na dwór, ponieważ chihuahua lubi przebywać na świeżym powietrzu. Jest to ruchliwy i aktywny pies.

Długowłosy chihuahua na legowisku
Cena chihuahua w Polsce, czyli cena za szczeniaka z hodowli i przydatna informacje

Potrafią zabiegać o uwagę, ponieważ uwielbiają być w jej centrum. Jeśli będzie się je zbyt długo ignorować, zaczną zaczepiać lub nawet psocić. Warto mieć na uwadze to, że chihuahua jest ciekawski i wejdzie w każdym możliwy kąt. Są to pieski inteligentne, które potrzebują odpowiedniego treningu. Należy tylko pamiętać, żeby w czasie ćwiczeń nie krzyczeć na nie. Są bardzo wrażliwe i mogą poczuć się odrzucone, co w żaden sposób nie sprawi, że będą się lepiej słuchały. Warto jednak zachować konsekwencję. Chihuahua są bystre i dostrzegą, kiedy mogą sobie na coś pozwolić. Im więcej będzie się im ulegało, tym częściej będą nieposłuszne, aż w końcu przestaną się całkiem słuchać. Trzeba pilnować, aby każda wypowiedziana komenda została wykonana przez psa. Jeżeli nie będzie chciał np. zejść z kanapy, to należy do niego podejść i samemu go ściągnąć.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Chihuahua krótkowłosa czy długowłosa?

Uważa się, że jest to najmniejszy pies na świecie. Z tego względu, dosyć często można spotkać się z określeniem „miniaturka” czy „miniaturki”. Jednak w tej rasie psów nie występuje odmiana miniaturowa jak w przypadku pudla czy jamnika. Tutaj wzrost nie jest brany pod uwagę. Według wzorca rasy ważna jest tylko waga. Pies chihuahua powinien ważyć od 1,5 do 3 kg. Dopuszczalne jest, aby waga była mniejsza (w granicach od 500 g do 1,5 kg), ale większa już nie. Chihuahua powinien być umięśniony i krępy.

Chihuahua występuje w dwóch odmianach. Długowłosa ma włos okrywowy prosty lub lekko falisty, który w dotyku jest delikatny i jedwabisty. Podszerstek nie jest gęsty. Na ogonie, uszach, łapach i z tyłu wszystkich kończyn tworzy się pióro, a na szyi powstaje tzw. kryza. Chihuahua krótkowłosa ma miękkie i błyszczące futerko. Włos przylega gładka do ciała. Jedynie nieco dłuższa sierść może być na szyi i ogonie, ale na pyszczku i uszach powinna zostać krótka. Dopuszczalne jest, aby na podbrzuszu i przy gardle włos był przerzedzony. Chihuahua może mieć różne umaszczenia z wyjątkiem marmurkowego.

Pielęgnacja w obu przypadkach nie jest trudna. Chihuahua o krótkich włosach trzeba wyczesywać raz w tygodniu, a o długich co 2-3 dni (zwłaszcza za uszami, pod ogonem i przy szyi). Zazwyczaj nie tracą dużo włosów, ale suczki mogą linieć po cieczce lub urodzeniu szczeniąt, a psy na wiosnę. Chihuahua kąpie się w razie potrzeby przy użyciu odpowiedniego szamponu. Po zabiegu należy dobrze wysuszyć psa suszarką. Podczas spacerów w chłodne dni należy zakładać im ubranko, a latem uważać, aby nie doszło do przegrzania.

Zarówno cena owczarka australijskiego, jak i każdego psa nie może być zbyt niska. Jeśli znajdziesz ofertę, gdzie chihuahua kosztuje 500 zł, miej na uwadze, że jest to podejrzane. Poza kilkoma przypadkami, kiedy cena za rasowego psa faktycznie może wynosić ok. 1000 zł, to legalni hodowcy nie sprzedaj szczeniaków tak tanio. Chihuahua żyje średnio ok. 12-15 lat, dlatego warto dobrze się rozejrzeć i wybrać odpowiednią hodowlę.

ikona podziel się Przekaż dalej