Jaka jest cena za rasowe szczenięta?

Koszt szczeniaka jest różny. Na ostateczną kwotę za psa wpływa to, czy piesek bardzo mocno wpisuje się w ramy wzorca rasy i jest obiecujący. Znaczenie ma to, czy pochodzi z pożądanej linii np. po wybitnym psie, który już odszedł. Istotna jest renoma hodowli. Równie ważne jest to, czy rasa jest dostępna w kraju czy jednak pies ma zostać sprowadzony zza granicy.

Cena charta afgańskiego zazwyczaj waha się od 3500 do 4500 zł. W tym przedziale cenowym znajduje się także chart szkocki i hawańczyk. Owczarek border collie może być nieco tańszy. Szczenięta tej rasy psa przeważnie można kupić za 3000 – 3500 zł. 

Szczeniaki pochodzące z legalnych hodowli nie są tanie. Taniej można kupić dorosłego rasowego psa, który z jakiegoś powodu został wyłączony z planu hodowlanego. Młode pieski sprzedawane za ok. 500 – 1500 zł pochodzą zazwyczaj z pseudohodowli. Jednak to nie cena jest ostatecznym wyznacznikiem legalności hodowli, ponieważ czasami pseudohodowcy sprzedają szczeniaki drożej.

Po czym poznać, że hodowla jest legalna?

Kiedy nie znasz jeszcze żadnych hodowli, a dopiero się rozglądasz, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać. Ogłoszenia piesków wystawionych na sprzedaż możesz znaleźć na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). W takim ogłoszeniu powinny znajdować się informacje nie tylko o szczeniaku, ale także o samej hodowli. Choć to zdjęcia najczęściej przykuwają uwagę (zaraz po lub przed ceną), to jednak należy skupić się na opisie.

Legalna hodowla musi przynależeć do odpowiedniego stowarzyszenia, ponieważ wiąże się to z konieczność przestrzegania przez hodowców pewnych zasadach mających na celu dobro psów. FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) zezwala na to, aby w każdym kraju działała tylko jedna organizacja, która będzie zrzeszała wszystkich hodowców. W naszym kraju jest to ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Szczeniak może zostać wydany do nowego domu, gdy skończy 8 tygodni. Do tego czasu powinien zostać dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony, a także musi mieć wszczepiony CHIP. Nowy właściciel rasowego szczeniaka musi otrzymać jego metryczkę urodzenia, na podstawie której może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Pies rasy chart afgański długowłosy podczas spaceru, a także cena charta afgańskiego i szczeniaki
Cena za szczeniaki z rodowodem, czyli jaka jest cena charta afgańskiego i co warto wiedzieć

Piesek nie może być jedynie w tzw. typie rasy. Oznacza to, że przypomina rasowego, ale jego charakter może całkiem odbiegać od tego ze wzorca. Dodatkowo może być obarczony chorobami genetycznymi (nie sposób wyśledzić, czy nie pochodzi ze skojarzenia blisko spokrewnionych osobników). A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy chart miniaturowy?

Nie istnieje miniaturowy chart afgański ani też mops miniaturka. W wielu rasach nie ma miniaturowych psów, ale pseudohodowcy wykorzystują taki zwrot jako chwyt marketingowy. Jest to jednak dowód na to, że tak naprawdę nie znają wzorca rasy.

Chart afgański – co warto wiedzieć o tej rasie psa?

Jest to wysoki pies. Idealna wysokość w kłębie u suczki to 63-69 cm, a u psa 68-74 cm. Odpowiednia waga nie została określona we wzorcu rasy. Nie jest to pies krótkowłosy. Chart afgański ma długi włos, który jest bardzo delikatny na żebrach i bokach, a także na wszystkich kończynach. Jednak na pewnym odcinku ciała chart afgański ma krótką i przylegającą sierść. Jest to tzw. siodło. Zaczyna się od łopatek i ciągnie przez grzbiet aż do lędźwi. Krótszy włos jest także na części twarzowej, ale od czoła ku tyłowi głowy jest już długi. Uszy powinny być obficie pokryte włosami. Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia.

Ten długowłosy pies wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Nie można trymować ani strzyc sierści tego psa, ale należy go kąpać raz na tydzień. W tym celu należy wykorzystać szampon dla psów długowłosych i odżywkę. Warto pamiętać o tym, aby w czasie kąpieli nie kołtunić dodatkowo włosów, a dokładnie rozprowadzać szampon od ich podstawy po końce. Po tym zabiegu włosy psa należy wycisnąć ręcznikiem, a potem wysuszyć suszarką jednocześnie szczotkując. Chart afgański nie ma podszerstka, a jego włos okrywowy mocno się kołtuni, dlatego należy go regularnie czesać.

Chart afgański potrzebuje dużo ruchu w ciągu dnia. Jest to żywiołowy piesek, który nie ma w sobie agresji. Przywiązuje się do opiekuna i potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem, ale nie jest to pies wylewny. Może być nieufny wobec obcych. Zazwyczaj akceptuje inne zwierzęta domowe, ale podczas spacerów może rzucić się w pościg za obcym kotem.

Niska cena charta afgańskiego może kusić, ale zakup pieska z pseudohodowli nie jest najlepszym pomysłem. Pseudohodowcom nie zależy na tym, aby zachować wzorzec rasy, a także nie dbają o zdrowie swoich psów. Nie szczepią ich, nie odrobaczają, nie badają. W takich miejscach pieski żyją w okropnych warunkach i często są niedożywione. Zazwyczaj taki pies jest obarczony różnymi chorobami, a jego leczenie jest drogie i permanentne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny