Charakter border collie – czy to pies dla mnie?

Wiele osób szuka najlepszych hodowli border collie. Jednak na wstępie warto określić charakter oraz wymagania psów tej rasy. Bordery okazują się dość wymagające i z pewnością nie będą pupilami dla każdego.

Charakter border collie jest przeważnie bardzo łagodny. Odpowiednio prowadzone szczeniaki wyróżniają się stabilnym zachowaniem oraz uległym usposobieniem. Bez wątpienia są to psy lubiące naukę, chętne do szkolenia oraz wspólnej zabawy. Wiele rankingów typuje je na pierwszych miejscach wśród psów o najwyższej inteligencji. Jest to duży atut, ale z drugiej strony utrudnienie. Żywiołowy charakter border collie oraz wysoki iloraz inteligencji czynią z niego zajmującego pupila. Większość psów tej rasy nie lubi się nudzić, wymaga stałej stymulacji i poświęcania dużej ilości czasu ze strony właściciela. Z pewnością nie jest to pupil, który sprawdzi się dla mocno zapracowanej czy mało aktywnej osoby. Znudzony i pozostawiony sam sobie może okazać się dość problematyczny.

Żywiołowy charakter border collie świetnie sprawdza się w połączeniu z aktywnym, lubiącym sport właścicielem. Pupil może być wspaniałym towarzyszem pieszych wędrówek czy biegania. Co więcej, z chęcią zaangażuje się na zajęciach agility i będzie idealny dla osób, mających aspiracje do uczestnictwa w psich zawodach sportowych. Jako pies pasterski dobrze poczuje się także przy zaganianiu owiec, co może stać się jego życiową pasją.

Warto także pamiętać, że charakter border collie będzie w dużej mierze podyktowany predyspozycjami jego rodziców. W wielu hodowlach znajdują się szczeniaki o większych predyspozycjach sportowych czy wystawowych. Znajdziemy też szczeniaki bardziej lub mniej odważne, lubiące nowe wyzwania czy bardziej wycofane i nieufne w kontaktach z obcymi. Dlatego warto sprawdzić, czy wstępnie wybrany czekoladowy lub czarno biały pupil będzie odpowiedni dla naszej rodziny. Wszystkich niezbędnych informacji powinien udzielić hodowca, który dopasuje psa do naszych indywidualnych oczekiwań oraz realnych możliwości. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także artykuł o prawdziwym charakterze border collie.

Hodowla border collie – jak znaleźć właściwą?

Pies pasterski z odpowiednią dokumentacją

W Polsce działają różne hodowle oferujące szczeniaki border collie. Do najlepszych, uznanych na całym świecie należą hodowle zarejestrowane w ZKWP. Jest to jedyny w kraju związek, należący do międzynarodowej organizacji FCI. Z pewnością warto zwrócić na to uwagę, wybierając najlepsze w Polsce hodowle owej rasy.

Hodowla border collie może być też zarejestrowana w innych związkach i stowarzyszeniach. Jednak nie są to organizacje, które cieszą się najlepszą sławą. Szczególna sytuacja dotyczy działających w Polsce stowarzyszeń, które powstały po 1 stycznia 2012 roku. Większość z nich nie posiada egzekwowanych norm hodowlanych, a hodowle dopuszczają do rozrodu osobniki w typie rasy, odbiegające wyglądem i zachowaniem od wzorca. W efekcie szczeniaki mogą mocno różnić się od cech, którymi wyróżnia się większość rasowych psów border collie.

Sprawdzamy opinie w Internecie

Najlepsza w Polsce hodowla border collie z pewnością będzie posiadała własną stronę internetową oraz dobre opinie w Internecie. Jeśli interesują nas wybitne szczeniaki, warto przejrzeć grupy tematyczne, poświęcone danej rasie. Zazwyczaj znajdziemy tam miłośników rasy, którzy będą w stanie wyróżnić najlepsze hodowle i podpowiedzieć o kryteriach doboru konkretnego szczeniaka.

Nasz czekoladowy czy czarno biały pies pasterski będzie odzwierciedleniem wyglądu oraz charakteru swoich przodków. Dlatego dobra hodowla border collie zazwyczaj wskazuje osiągnięcia psów hodowlanych, jasno określając ich charakter, a także predyspozycje. Szukając psów, należy określić swoje oczekiwania. W Polsce znajdziemy hodowle specjalizujące się w rozmnażaniu psów o przeznaczeniu sportowym, pracującym, a także wystawowym. Z pewnością warto wziąć to pod uwagę, wybierając szczeniaki do swojego domu.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

W tym miejscu znowu z pomocą przyjdą nam opinie w Internecie. Sprawdzimy tutaj, która hodowla border collie może poszczycić się psami, zdobywającymi najlepsze miejsca na zawodach sportowych. Dowiemy się też o osiągnięciach na organizowanych w Polsce i za granicą wystawach. Na niektórych grupach możemy też przeczytać opinie o border collie, pochodzących z poprzednich miotów danej hodowli.

Najlepsze hodowle i cena border collie

Hodowle numer 1 w Polsce

Wiemy już, że najlepsze hodowle w kraju należą do FCI. W dalszym kroku możemy rozpocząć poszukiwania konkretnego miejsca, oferującego szczeniaki na sprzedaż. Wybór jednej, najlepszej hodowli wcale nie jest prosty. Wiele z nich może poszczycić się swoimi osiągnięciami wystawowymi bądź sportowymi. Co więcej interesujący nas czekoladowy czy czarno biały pies pasterski może wyróżniać się zaskakująco efektownym wyglądem. Zatem jak wybrać?

Najlepsza hodowla będzie w stanie określić charakter border collie w wieku szczenięcym. Doświadczony hodowca podpowie, który pupil będzie odpowiadał naszym wymaganiom sportowym lub wystawowym. Co więcej, pomoże dopasować szczeniaki, które lepiej poradzą sobie w kontakcie z dziećmi, będą bardziej odważne czy wyjątkowo łagodne. Są to ważne kryteria wyboru sprawiające, że przyszły właściciel może zakupić psa, który spełni jego oczekiwania.

Dużo szczeniaków border collie na trawie, a także hodowle psów i hodowla border collie
Polecana hodowla border collie w Polsce, czyli najlepsze hodowle

Wśród najbardziej renomowanych hodowli w Polsce wyróżniamy między innymi Feel The Magic With BC, Dynamic-Quest, Alderaan, Mystique Regnie czy LSD Farm (głównie psy pracujące). Są to jedynie przykłady miejsc, które posiadają najlepsze opinie i cieszą się powszechnym uznaniem. W rzeczywistości znajdziemy znacznie więcej hodowli, które mogą poszczycić się wybitnymi szczeniętami. W Internecie odnajdziemy listę hodowli należących do ZKWP. W ten sposób bez trudu wyszukamy placówki zlokalizowane w swojej okolicy. Dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z przynajmniej kilkoma hodowlami i odwiedzenie ich osobiście. Dzięki temu dowiemy się, jak wygląda czekoladowy czy biało czarny pies pasterski, poznamy jego charakter i będziemy mogli wybrać idealne dla siebie szczenię.

Cena border collie

Pies pasterski collie jest dość popularną rasą o dużych wymaganiach. Jego hodowla wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu na aktywność fizyczną, pielęgnację czy zapewnienie odpowiedniej aktywności umysłowej. Dlatego bordery są dość drogą rasą.

Nasz czekoladowy czy czarno biały pies pasterski może kosztować od 4500 zł wzwyż. Jest to bardzo atrakcyjna cena border collie, przeważnie o przeznaczeniu na kolanka. Psy w tej cenie rzadko mają uprawnienia do brania udziału w wystawach. Bardziej rozpoznawalne, renomowane hodowle posiadają nieco droższe oferty sprzedaży. Standardowa cena border collie FCI przeważnie mieści się w przedziale 4500-6000 zł. W owej kwocie nabędziemy piękne szczenięta o wybranych przez nas predyspozycjach sportowych bądź wystawowych.

Cena border collie z najlepszych skojarzeń może czasem wynosić około 7000 zł, a niekiedy nawet więcej. Jest to stawka najlepszych hodowli, sprzedających szczenięta o wyjątkowym wyglądzie czy predyspozycjach sportowych. W niektórych przypadkach cena border collie może okazać się nawet dwukrotnie wyższa. Dotyczy to głównie hodowli zagranicznych.

ikona podziel się Przekaż dalej