Jak założyć szelki dla psa? Poradnik zakładania uprzęży
Jeszcze niedawno psy wyprowadzano głównie w obrożach. Od kilku lat jednak coraz częściej widuje się zwierzaki w specjalnie przystosowanych szelkach. Jest to dobra alternatywa, zapewniająca zarówno właścicielowi, jak i psu wygodę. I choć popularność szelek szybko wzrasta, to jednak właściciele psów często zadają sobie pytanie: jak założyć szelki dla psa? Okazuje się bowiem, że w niektórych przypadkach jest to spory problem, zwłaszcza gdy szelki chcemy założyć ruchliwemu szczeniakowi. Zobaczmy, jakie są rodzaje uprzęży, czy trzeba tresować szczeniaka, aby się do niej przyzwyczaił oraz jak krok po kroku założyć uprząż dla psa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.
Rodzaje szelek dla psa
Istnieją różne rodzaje szelek dla psa, które mogą różnić się nie tylko wyglądem, ale również sposobem zakładania. Warto również pamiętać, że nie każdy model będzie pasował do dowolnej rasy. Zawsze należy zwracać uwagę na to, czy uprząż dla psa da się wyregulować, gdyż inne wymagania będą mieli właściciele wybierający szelki dla yorka, a inne opiekunowie psów o większych gabarytach. Zanim dowiemy się, jak zakładać szelki, warto poznać rodzaje dostępnych szelek.
Wśród najpopularniejszych szelek dla psów, wyróżniamy:
- szelki spacerowe – najpopularniejsze i najczęściej wybierane. Dostępne są w różnych rozmiarach oraz kolorach. Świetnie sprawdzają się podczas krótszych i dłuższych spacerów, nie nadają się jednak do celów sportowych; mogą z nich korzystać zarówno kundelki, jak i psy rasowe;
- szelki sportowe – wykonywane ze specjalnych materiałów, które nie obcierają i nie uciskają podczas ruchu. Dzielą się na: szelki do biegania, szelki zaprzęgowe, szelki z obciążeniem oraz inne. Powinny być dobierane w zależności od aktywności, jaką będzie wykonywał pies;
- szelki profesjonalne – stosowane u psów, które pełnią określone zadania, np. psy tropiące, pies przewodnik;
- szelki samochodowe – czyli takie, które można podpiąć w klamrę do pasa samochodowego. Idealne na podróż.
Jak widać,rodzaje szelek różnią się wieloma parametrami, dlatego produkty te warto dobierać indywidualnie do psa.
Jak dobrać uprząż dla psa?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, uprząż dla psa należy dobierać indywidualnie,szelki dla yorka nie muszą być duże, jednak jeżeli dobieramy szelki dla dobermana lub psa husky, trzeba będzie zwrócić uwagę na ich wymiary. Oczywiście najlepsze są takie modele, które można wyregulować, gdyż w takie łatwiej jest ubrać dowolnego psa, choć warto również zwrócić uwagę na zakres tej regulacji.
Niezależnie od tego, jakiemu psu chcemy zakładać szelki, podczas ich wyboru należy wykonać kilka punktów:
- zmierzenie psa – wymiary, które mogą okazać się potrzebne do wyboru szelek to: obwód szyi w najszerszym punkcie, obwód klatki piersiowej w najszerszym punkcie oraz długość pomiędzy tymi dwoma obwodami od góry i od dołu;
- sprawdzić materiał, z jakiego wykonane są szelki – warto zwrócić uwagę na to, czy w szelkach nie znajdują się żadne ostre elementy, które mogłyby psa uciskać. Najlepiej wybrać szelki z miękkiego materiału, który szybko wysycha;
- sprawdzić zapięcia – najlepiej wybierać szelki, które łatwo będzie zapiąć.
Oczywiście sam dobór szelek dla psa nie wystarczy, trzeba również wiedzieć, jak ułożyć psa, aby je ubrać, jak reagują na zakładanie szelek kundelki, a jak psy rasowe oraz czy trzeba tresować szczeniaka, aby tę czynność w ogóle udało się wykonać?
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jak założyć szelki dla psa – instrukcja krok po kroku
Ze względu na rodzaj szelek dla psów, mogą się one różnić sposobem zakładania. Do większości produktów dołączona jest instrukcja zakładania, aczkolwiek w praktyce nie zawsze postępowanie zgodnie z nią się udaje. Problem pojawia się, gdy chcemy uprząż założyć szczeniakowi oraz ruchliwym psom, które nie potrafią ustać w miejscu, a dotyk szelek na skórze im przeszkadza.
Można wiedzieć, jak ułożyć psa oraz jak dokładnie, krok po kroku zakładać uprząż dla psa, a i tak najczęściej, aby osiągnąć sukces, trzeba po prostu dużo ćwiczyć. Najlepiej zacząć tresować szczeniaka już od małego, aby dorosły pies był przyzwyczajony do noszenia uprzęży. Trzeba również uzbroić się w cierpliwość i podchodzić do zadania ze spokojem, gdyż nasza nerwowość i agresywne zachowanie udzielą się psu, który będzie reagował podobnie. Nie powinniśmy też starać się zakładać szelek na siłę, gdyż może to tylko zniechęcić psa do całego doświadczenia. Jeżeli widzimy, że nasz pupil już ma dość, dajmy spokój i spróbujmy jeszcze raz później lub następnego dnia. Szczeniakowi łatwiej będzie wpoić rutynę niż dorosłemu psu, dlatego zaleca się przyzwyczajanie do uprzęży już małych psów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach maltańczyka?
Starając się odpowiednio ułożyć psa, można spróbować zachęcić go smakołykiem. Sprawdza się to szczególnie u szczeniaków, które jeszcze nie kojarzą zabiegów z próbą nakłonienia ich do czegoś. Najważniejsze jest to, aby się nie zniechęcać. Niektóre psy szybciej zareagują na nasze działania, inne później, istotna jest nasza wytrwałość oraz powtarzalność czynności. Sami siebie również musimy motywować do działania, skoro zdecydowaliśmy się zakładać szelkiraz dziennie, musimy konsekwentnie się tego trzymać i każdego dnia znaleźć chwilę, aby spróbować osiągnąć sukces. Z drugiej strony, niektóre psy mogą przyzwyczaić się do tego od samego początku i okaże się, że niepotrzebnie obawialiśmy się, iż założenie uprzęży będzie stanowiło problem. Uprząż dla psów to zakup wart rozważenia.