Pies po kastracji – jak kastracja wpływa na psa?

Zachowanie psów po sterylizacji i kastracji – jak zmienia się pies?

Zabieg kastracji jest nieco poważniejszy niż sterylizacja. Sterylizacja u zwierząt pełni bowiem funkcję antykoncepcji, podczas kiedy kastracja to całkowite wycięcie jąder bądź jajników. W związku z tym, że wycina się cały narząd, ingeruje się dość mocno w naturalną gospodarkę hormonalną u psów. W związku z tym, psi organizm już nie będzie funkcjonował tak samo – bo przestaje produkować hormony płciowe. Podobnie zachowuje się kotka po sterylizacji. Zachowanie zwierząt zmienia się wraz z funkcjami odpowiadającymi za cykl płciowy. Funkcje te, po zabiegu kastracji zanikają (jest to np. cieczka u suczek).

Po kastracji zmianie ulegają również te obszary zwierzęcego organizmu, które z seksualnością nie są bezpośrednio powiązane. Co może zmienić psa albo jako może się zmienić kotka po sterylizacji? Otóż, zmiany mogą pojawić się np. w strukturze sierści. U niektórych psów bujny i gruby robi się chociażby podszerstek. Każdy pies dochodzi do siebie w swoim własnym tempie i jego zachowanie może się znacznie różnić od innych wykastrowanych psów. Niektóre rasy wykazują np. tendencję do przybierania na wadze – a jest to spowodowane zwiększeniem się apetytu u psów. Po zabiegu kastracji psy mogą również wykazywać mniejszą chęć na jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Jak wygląda zachowanie psów po kastracji?

Po kastracji pies nie będzie zachowywał się dokładnie tak samo, jak przed zabiegiem. Zmiany pojawią się wiec nie tylko w organizmie, ale też w zachowaniu czy psychice poddanych zabiegowi zwierząt. Fakt, ile żyją pekińczyki bądź inna rasa, dla większości hodowców nie ma tak ogromnego znaczenia, jak właśnie np. zachowanie psów po kastracji. Przed zabiegiem pies często jest agresywny, co ma związek z ich testosteronem i „podkręconym” popędem seksualnym. Kiedy samiec będzie wykastrowany i spotka się z suczką mającą cieczkę, będzie – a raczej powinien – zachowywać się spokojnie. Nie powinno być zatem problemów np. z wyciem psów, ujadaniem bądź uciekaniem z podwórka.

Pies leżący na podłodze w domu oraz pies po kastracji i jego zachowanie
Pies po kastracji krok po kroku, czyli zachowanie, rekonwalescencja i porady

Niektórzy myślą jednak, że opieka nie będzie psom potrzebna po kastracji. Mało doświadczeni hodowcy sądzą, że psy stają się uległe po zabiegu. Jednak, sam zabieg nie zmieni psa, gdy np. ten jest agresywny przez złe wychowanie. Jeżeli pies jest groźny i sprawia problemy, podstaw powinno się szukać również w jego psychice, a nie tylko w hormonach. Oczywiście, zabieg jest dobrym środkiem zaradczym na różne zaburzenia zachowań (takie, jak obrona swojego terenu). Jeśli jednak pies cierpi na hiperseksualność i wykonuje ruchy kopulacyjne na różnych obiektach, nie powinno to być podstawą do kastracji psa. Tego typu zachowanie zwalczysz za pomocą zwiększenia wysiłku fizycznego swojego czworonoga. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jaka jest cena sterylizacji psa.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Pies po kastracji – ile trwa rekonwalescencja?

Jak zachowuje się pies po zabiegu kastracji?

To, ile żyją pekińczyki bądź inna rasa, jest oczywiście ważną kwestią prowadzenia hodowli lub wychowywania psa. Jednak, powinno się również zwrócić uwagę na istotne kwestie takie, jak zachowanie psów po kastracji. Nie każdy będzie zachowywał się tak samo, np. czasem pies gryzie ogon, nie radząc sobie z kumulacją nowych emocji. Jednak, nie każdy pies gryzie ogon. Niektóre zmiany czasem są bowiem niemal niezauważalne. U innych zaś, problemy mogą pozostać – niekoniecznie związane z popędem płciowym, ale z agresją. Niebezpieczne jest zatem przeprowadzanie zabiegu kastracji u psa, który ma problemy natury behawioralnej.

U agresywnych psów, testosteron wpływa na hamowanie lęku, a także ma bezpośredni wpływ na pewność siebie psa. Jeżeli zaś wykastrujesz psa lękliwego, może on zacząć się wycofywać bądź przejawiać większą skłonność do agresji. Czy kastracja jest więc dobrym rozwiązaniem w przypadku psów agresywnych? Niektórzy ją doradzają zabieg, jednak behawioryści go odradzają – bo sama kastracja wcale nie zmieni agresywnego psa w potulnego czworonoga.

Jak opiekować się psem po kastracji?

Pies po kastracji powinien zostać najpierw pod obserwacja lekarza, który będzie kontrolował proces przebudzania się psa po zabiegu. Lekarz powinien go pilnować, ponieważ pies będzie wówczas słabszy. W dodatku, nie będzie czuł bólu. Jednak wrażliwszy będzie na hałasy, a czasem może mieć też halucynacje. Po przypilnowaniu przez doktora, pies powinien odpoczywać w swoim domu, przy opiekunie i rodzinie. W dzień zabiegu, nie karm psa – bo może on przypadkowo zwymiotować pokarm, a w najgorszym przypadku udusić się. Oczywiście, po zabiegu trzeba też zwrócić uwagę na niepokojące zmiany u psów. Koniecznie zgłoś się do weterynarza, jeżeli zauważysz:

  • drgawki,
  • przewlekłe wymioty,
  • obfite krwawienie z rany,
  • utratę przytomności,
  • dyszenie albo niespokojny oddech,
  • zahamowanie oddawania moczu (przez dwie doby).
ikona podziel się Przekaż dalej