Jak zabezpieczyć choinkę przed psem i kotem? Sprawdzone metody

Daj zwierzakowi czas, by przyzwyczaił się do choinki

Dla większości kotów i psów moment pojawienia się choinki w domu jest szalenie interesujący – zwłaszcza, gdy zwierzę jest młode i nie rozumie, w jakiej sytuacji się właśnie znalazło. Jeżeli chcesz, by pies lub kot pozostały bezpieczne w towarzystwie drzewka, należy ich najpierw przyzwyczaić do choinki. Wydaje się to błahym rozwiązaniem, jednak oswojenie czworonogów z choinką to ważna sprawa. Powinieneś ustawić drzewko w jednym miejscu i dać zwierzakom czas, by się z nim „zaprzyjaźniły”. Bombki i inne ozdoby poczekają – zawieszone zbyt szybko szklane bombeczki, czworonogi mogłyby jeszcze szybciej zbić. Po umieszczeniu drzewka w jego docelowym miejscu, nie zwracaj na nie uwagi. Wówczas istnieje szansa, że pies lub kot też się nim nie zaciekawią. Jeżeli jednak się tak nie stanie i pupil będzie się dziwnie zachowywał w obecności choinki, przyzwyczaj go do niej – np. spacerując z nim wokół choinki lub kładąc mu w jej pobliżu różne smaczki.

Kiedy uznasz, że zwierzę nie przewróci choinki, możesz zacząć wieszać na niej ozdoby. Oczywiście warto, by ktoś zajął się w tym czasie czworonogiem po to, by odwrócić jego uwagę od ozdabiania drzewka. Jeżeli masz wątpliwości albo martwisz się, że zwierzak zahaczy choinkę, możesz ją umocnić – np. poprzez przymocowanie drzewka do ściany. Choinka jest żywa? Nie zapominaj, że pies może próbować pić wodę ze stojaka. Może to być niebezpieczne, zwłaszcza że woda będzie zanieczyszczona żywicą. Ta z kolei może źle wpłynąć na zdrowie psa, a w najgorszym przypadku zagrozić jego życiu. Żeby pies był bezpieczniejszy, unikaj dodawania do wody nawozów. Możesz też zabezpieczyć stojak poprzez przykrycie jego górnej części workiem foliowym. Niektórzy polecają również ustawić barierki ochronne przed choinką. Jednak, ten sposób odbiera urok drzewku i niekiedy w ogóle nie stanowi przeszkody dla wyjątkowo ciekawskiego czworonoga.

Ozdoby na choinkę – co zrobić, by były bezpieczne dla zwierząt?

Zamiast zastanawiać się, jak udekorować ogród na święta lub jak udekorować balkon na święta, najpierw pomyśl o zabezpieczeniu choinki przed psem lub kotem. Bardzo ważne jest dekorowanie drzewka wigilijnego tak, by ozdoby nie zaszkodziły zwierzakom. W jaki sposób mogą im zrobić krzywdę? Otóż, niektórzy wieszają na choinkach jemiołę, która niestety może okazać się trującym przysmakiem dla zwierzęcia. Lepiej więc nie wieszać ozdób z jemioły na choince, by uniknąć problemów.

Pamiętaj, że świecące ozdoby są bardzo ciekawe dla zwierząt – zwłaszcza tych najmłodszych. Jeżeli chcesz ochronić szczeniaka lub kota przed niebezpiecznymi ozdobami ze szkła, rozsądniej będzie powiesić plastikowe bombki. Nie dość, że zwierzak może zbić szklane ozdoby, kiedy o nie zahaczy, to przecież może sobie zrobić krzywdę. Oprócz powieszenia plastikowych ozdób, warto będzie również zabezpieczyć kable od choinki, a także założyć je w miarę tak, by kot czy pies nie miały do nich dostępu. Jeżeli tylko masz możliwość, zawieś ozdoby na takiej wysokości, by zwierzę nie mogło ich sięgnąć. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bezpieczeństwie zwierząt.

Sprawdź, jak zabezpieczyć choinkę przed psem i kotem w Boże Narodzenie

Jak umocować drzewko, by zabezpieczyć je przed zwierzętami?

Jeżeli kot czasem wspina się po meblach jest ryzyko, że wspina się również po… choince bożonarodzeniowej. Obawiasz się, że drzewko nie wytrzyma ciężaru kota i przewróci się w najmniej oczekiwanym momencie? Zamiast rozmyślać teraz nad tym, jak udekorować balkon na święta, powinieneś zapewnić choince stabilność. Chyba nie chcesz, by przypadkowo wylądowała z kotem na podłodze? Psy zresztą też najczęściej nie uważają, jak idą, co również grozi przewróceniem się drzewka.

Kot zainteresowany choinką i prezentami, a także jak zabezpieczyć choinkę przed kotem i zwierzętami
Jak zabezpieczyć choinkę przed psem i kotem, czyli sposób ochrony choinki przed zwierzętami

Bardzo ważne jest zatem, byś zakupił do choinki masywny, ale też szeroki stojak. W ten sposób, ciężar drzewka będzie równomiernie rozłożony, a choinka zostanie zabezpieczona przed przewróceniem. Możesz również przymocować choinkę np. do mebli stojących obok tak, by nie miała się prawa przewrócić.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jak jeszcze zabezpieczyć choinkę przed kotem lub psem?

Jednym ze sposobów jest spryskanie ozdób specjalnym odstraszaczem na koty, który skutecznie zniechęci je przed dotykaniem świątecznych bombek. Możesz również powiesić na drzewku cytrusowe ozdoby – koty nie lubią ich zapachu, więc prawdopodobnie będą omijać choinkę. Unikaj wieszania na choince:

  • szeleszczących ozdób,
  • odsłoniętych świeczek,
  • włosia anielskiego,
  • lamet,
  • girland z łańcuchów,
  • szybko migających lampek (lepiej zamocować jednostajnie mrugające),
  • luźno zwisających dekoracji.

Pamiętaj, że ozdoby tego typu stanowią poważne, potencjalne zagrożenie dla psów czy kotów – zwłaszcza młodych i nieświadomych nowej sytuacji. Zwierzęta mogą zacząć nie tylko bawić się ozdobami na choince, ale nawet zerwać je i zjeść – to jest już niestety sytuacja zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu zwierząt.

Zastanawiasz się, jeszcze jak zabezpieczyć choinkę przed psem i kotem? Warto sprzątać igły spod drzewka, które także stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Pamiętaj również o tym, by w pobliżu choinki nie znajdowały się meble, które ułatwią zwierzakom znalezienie się bliżej choinki. Niestety, jeżeli obok choinki będzie stało krzesło, każdy kot poczuje się niemal zaproszony, by wykonać z niego skok na bożonarodzeniowe drzewko. Zakończenie popisowego susa mogłoby skończyć się tragicznie. A takiej historii wigilijnej raczej każdy wolałby… uniknąć.

ikona podziel się Przekaż dalej