Opis rasy amstaff

Jak wygląda pies rasy amstaff?

American Staffordshire Terrier jest umięśnionym psem o średniej wysokości 43-48 cm i wadze wahającej się od 28 do 40 kg. Mały amstaff, mając 3 miesiące waży już około 14 kg, a docelowa waga i wzrost osiągane są około 16-19 miesiąca życia.

Rasa należy do psów bez podszerstka. Ich włos okrywowy jest krótki i przylegający do ciała. Wzorzec rasy dopuszcza każdą maść jednolitą (np. kolor czarny lub szary), a także pręgowaną lub łaciatą. FCI odrzuca jednak umaszczenie czarne-podpalane, czekoladowe i białe. Popularny Amstaff blue nie jest oczywiście niebieski, kolor jego sierści to rozcieńczony czarny, który przyjmuje szary lub grafitowy odcień określany jako błękitny.

Wbrew pojawiającym się ogłoszeniom nie istnieje amstaff miniaturka. Mini amstaff terrier to chwyt pseudohodowców, którzy chcą sprzedać psy niezgodne swoim wyglądem ze wzorcem rasy.

Charakter amstaffa

American Staffordshire Terrier to rasa bardzo aktywnych czworonogów. Wymagają one regularnych ćwiczeń nie tylko, by utrzymać swoją charakterystyczną muskulaturę, ale także w celu uniknięcia problemów behawioralnych. Amstaffy znane są jako psy agresywne, ale tak naprawdę bardzo kochają swoich właścicieli i świetnie dogadują się z dziećmi. Ze względu na swoją budowę ciała mogą jednak przypadkowo przewrócić dzieci, dlatego zabawa zawsze powinna być nadzorowana przez osoby dorosłe.

Amstaffy charakteryzują się silną wolą i mogą stanowić szkoleniowe wyzwanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o maltańczyku białym?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Ile kosztuje pies rasy amstaff?

Kupno rasowego psa to wydatek około 3 tysięcy złotych. Cena jest jednak zależna od hodowli.

Warto wiedzieć także, ile kosztuje jego utrzymanie. Szacunkowe kwoty to 100-200zł miesięcznie, ale widełki mogą się rozszerzać w miesiącach rutynowych wizyt u lekarza weterynarii lub po kontuzjach, którym czasem ulegają psy tej rasy.

Szczeniak amstaffa – postępowanie krok po kroku

Szczenię amstaffa może stanowić wyzwanie, dlatego istotne jest, by jego szkolenie zacząć już w pierwszych tygodniach życia. Po przywiezieniu szczeniaka do domu nasze działanie powinno skierować się na odpowiednie zsocjalizowanie go z innymi zwierzętami. Zdecydowanie zaleca się, aby American Staffordshire Terrier uczestniczył w kursach socjalizacji szczeniąt lub podstawowych klasach posłuszeństwa. W przypadku zaniedbania tej kwestii pies będzie miał problemy w dorosłym życiu. Skrajną sytuacją jest rozwinięcie agresji wobec innych zwierząt. Zanim jednak zaczniemy chodzenie na zajęcia, szczenię powinno mieć już wszystkie zalecane szczepienia.

Podczas szkolenia ważne jest pozytywne wzmocnienie, czyli szkolenie psa przy użyciu nagród. Nagradzać psa można smakołykami, zabawkami, pochwałami i zabawami. Kary w postaci krzyku lub przemocy są niedopuszczalne. Doprowadzają bowiem do braku zaufania i zerwania więzi psa z człowiekiem. Jedyną formą pokazywania szczeniakom i dorosłym psom, że postąpiły niewłaściwie może być nasze ignorowanie zwierzęcia.

Zanim zaczniemy zajęcia poza domem, możemy zacząć szkolenie psa samodzielnie. Pierwsze lekcje mogą polegać na oswojeniu psa z obrożą lub szelkami. Następnie możemy zacząć naukę chodzenia na smyczy. Aby zainteresować szczenię, potrzebne są przysmaki. Używamy jego imienia, pokazujemy smakołyk i delikatnie ruszamy smycz. Jeśli podejdzie do nas, zmniejszamy napięcie smyczy, by szczeniak amstaffa zrozumiał, że jego ruch wiązał się z odpuszczeniem presji smyczy. Każdy krok w dobrą stronę musi zostać nagrodzony. Szczeniaczki są bardzo wrażliwe i nie wolno ich nadmiernie stresować. Sesje muszą się kończyć pozytywnie i na początku być krótkie. Następna na liście jest nauka siadania, leżenia, zostawania w miejscu i przychodzenia na zawołanie.

Zachowania, do których nie można dopuszczać to między innymi skakanie na ludzi. Amstaff amerykański to silny pies, który z czasem może takim zachowaniem wyrządzić komuś krzywdę. Zrezygnować warto także z zabaw dominacyjnych jak przeciąganie liny. Pies, który wygra w kilku tego typu zabawach, może zacząć uważać się za lidera stada.

Szczeniaki powinny być uczone tolerowania wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Przebywając w domu, kiedy są zrelaksowane i czują się bezpieczne, warto chwytać je za łapy oraz unosić ogon. Oswoi to je z późniejszym obcinaniem pazurów oraz wyciskaniem zawartości gruczołów okołoodbytowych. Zaglądanie do uszu oraz pyska w przyszłości umożliwi nam ich czyszczenie i mycie psich zębów.

Nie tylko zdjęcie, czyli jaka powinna być hodowla psów rasy amstaff?

Kupno psa powinno być świadomą i przemyślaną decyzją. Wybór hodowli, z której będzie pochodził nasz pies, jest bardzo istotny. Tak naprawdę bowiem nie liczy się zdjęcie psa i jego zgodność ze wzorcem rasy tylko jego usposobienie. Charakter amstaffa kształtuje genetyka oraz socjalizacja, a obie te rzeczy mają powiązanie z hodowlą. Dobrze jest poznać matkę szczeniąt oraz ich innych krewnych.

Szczenię przed sprzedażą powinno być odrobaczone i zwykle pierwszy raz zaszczepione. Część hodowców chipuje swoje szczeniaczki lub dołącza chip do dokumentów psa, by nowy właściciel sam zdecydował o czasie zachipowania i w tym celu udał się do lekarza weterynarii.

Cena psa jest zatem powiązana z rzetelnością ludzi prowadzących hodowlę i zabiegami, jakimi poddawane były psy przed sprzedażą.

Wystrzegajmy się hodowli opisujących swoje psy jako amstaff miniaturka lub mini amstaff terrier, gdyż nie ma takiej rasy. Czarny rynek pseudohodowli i nieodpowiedzialnej sprzedaży psów powinien być przez nas omijany szerokim łukiem.

Decydując się na amstaffa, musimy wykazać się konsekwencją i poważnie podejść do kwestii szkolenia i socjalizacji psa. W ten sposób zwiększamy szanse, że nasz pies będzie posłuszny i bardzo przyjacielski.

ikona podziel się Przekaż dalej