Dlaczego psie szelki zamiast obroży?

Szelki dla psa to produkt, który bije rekordy popularności, a w dzisiejszych czasach posiada go w ofercie każdy sklep zoologiczny. Skąd wzięła się tak duża popularność tego typu akcesoriów spacerowych? Jedną z przyczyn jest wysoki komfort noszenia. W ofercie dla psów i kotów pojawiają się szelki regulowane czy szelki bezuciskowe, które można z łatwością dobrać do rozmiarów, a także indywidualnych wymagań każdego pupila.

Dobrze dobrany puszorek zapewnia też równomierne rozłożenie obciążeń, które powstają podczas napinania smyczy. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo naszych zwierząt oraz brak ucisku na drogi oddechowe. Będzie to szczególnie istotne w przypadku szczeniąt z brachycefaliczną budową czaszki. Tego typu rasy psów mają samoistne trudności z oddychaniem, a dodatkowa obroża może pogłębić ten problem. Dobrze dobrane, regulowane szelki dla psa rozwiążą problem ucisku na krtań, a co za tym idzie, zwiększą bezpieczeństwo pupila.

Warto także dodać, że dobrej jakości puszorek posiada kilka zabezpieczeń, które uniemożliwiają zerwanie z psów. Będą zatem bardziej bezpieczne niż tradycyjna obroża, którą można zsunąć z głowy. Dobrze wykonana uprząż będzie też pasowała do smyczy automatycznych typu Flexi, które dają większą swobodę psów poruszających się podczas spacerów.

Najlepsze szelki dla psa. Wybieramy TOP 4 sprawdzonych modeli

TOP 1 Norweskie szelki dla psa

Jak wybrać puszorek dla psa? Hitem ostatnich lat jest puszorek typu norweskiego, który kształtem przypomina literę Y. Tego typu szelki dla psa znajdziemy pod wieloma nazwami, z czego najpopularniejsze będzie określenie szelek fińskich i skandynawskich. Szelki dla psa rozpoznamy po charakterystycznych, ułożonych prostopadle do siebie dwóch pasach. Ich cechą charakterystyczną jest też specjalny uchwyt na grzbiecie, który umożliwia łatwe przytrzymanie pupila. Większość modeli posiada regulowane pasy, które można dopasować do gabarytów naszego czworonoga. Na uwagę zasługuje także często atrakcyjna cena zakupu.

Uprząż typu norweskiego jest najczęściej stosowana podczas psich sportów. Są to wygodne szelki dla psa, umożliwiające lepszą kontrolę naszego pupila podczas aktywności. Dobrze sprawdzą się zarówno dla większych psów, jak szczeniąt. Norweskie szelki dla psa świetnie sprawdzają się na trasy górskie, a zabudowane plecy z rączką umożliwią nakierowywanie pupila na właściwą trasę. Norwegi będą też idealnym rozwiązaniem dla psów ratowniczych i pracujących.

W ofercie sprzedaży znajdziemy różnorodne, kolorowe wzory dla małych i dużych pupili. Niektóre modele posiadają też specjalne podszycie z pianki. Jej zadaniem będzie minimalizowanie otarć u psów, które spędzają więcej czasu w intensywnym ruchu. Na uwagę zasługuje także atrakcyjna cena za norweskie szelki dla psa. Większość dobrej jakości puszoków dla zwierząt będzie tańsza w porównaniu z innymi, podobnej jakości modelami szelek.

Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Wybierając tego typu akcesoria dla zwierząt, pamiętajmy o dobrej jakości wykonania. Cena odgrywa tu drugorzędną rolę. Znacznie ważniejsza będzie szerokość taśmy, jakość połączeń oraz regulowane elementy. Wśród wiodących akcesoriów szelek dla psów wyróżniamy firmę Julius K9 oraz Carpatus. Każda z firm posiada własną rozmiarówkę, dlatego warto odwiedzić sklep i zapoznać się z rozmiarami konkretnych modeli. Źle dobrany puszorek typu norweskiego może doprowadzić do otarć podczas intensywnej aktywności i sprawić, że pies nie będzie chętny do ich zakładania. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak założyć szelki dla psa.

TOP 2 Szelki bezuciskowe dla szczeniąt i psów dorosłych

Kolejna popularna opcja to szelki bezuciskowe. Jak sama nazwa wskazuje, puszorek nie posiada elementów, które mogłyby wciskać się w ciało, powodować otarcia czy uciskać w obrębie szyi. Tego typu produkty posiadają pełne wypełnienie na klatce piersiowej, co umożliwia równomierne rozłożenie obciążenia powstałego podczas napinania smyczy. Jest to idealne rozwiązanie dla szczeniąt i różnego rodzaju małych zwierząt.

Zabudowane szelki bezuciskowe sprawiają, że pies może swobodnie spacerować na dłuższych trasach. Sklep zoologiczny może polecić nam szelki bezuciskowe letnie i dobrze zabudowane szelki o przeznaczeniu zimowym. Szerokie puszorki letnie zostają zabudowane lekkim, oddychającym materiałem. Dzięki temu pies nie ulega przegrzaniu w okresie silnych upałów, a mikro otwory w materiale umożliwiają dobrą cyrkulację wilgoci. W czasie zimowym dobrze sprawdza się natomiast puszorek wyposażony w dodatkowe, pełne ocieplenie. Zazwyczaj zostaje ono wszyte bezpośrednio na wewnętrzną stronę produktu, zapewniając dobry stopień izolacji przed zimnem.

Zabudowane psie szelki bezuciskowe dobrze sprawdzają się u takich ras jak mopsy, maltańczyki czy pekińczyki. Mogą być stosowane w połączeniu ze smyczami automatycznymi. Cena ich zakupu okazuje się bardzo zróżnicowana. Tanie produkty dla małego szczeniaka nabędziemy już od kilkunastu złotych. Cena za lepszej jakości, psie szelki bezuciskowe osiąga kwotę od kilkudziesięciu do ponad 100 zł. Wśród znanych producentów wyróżniamy takie marki jak Puppia, Coocky czy Truelove. Ciekawym rozwiązaniem są też szelki dla psa do samochodu, marki Trixie.

Warto także dodać, że pełne szelki występują w najszerszych gamach kolorystycznych. Znajdziemy zarówno czysto czarne szelki dla małych pupili, jak i kolorowe wzory. Przed zakupem warto dokonać dokładnego pomiaru naszego szczeniaka czy dorosłego psa. Najważniejszy okaże się obwód klatki piersiowej i szyi. Zabudowane psie szelki nie mają tak dużych możliwości regulacyjnych jak norwegi. Dlatego posiadacze szczeniaka mogą liczyć się z tym, że po pewnym czasie konieczna będzie wymiana na większy modeł. Dorosły pies nie będzie już posiadał tego typu problemów, a pełne, szerokie szelki mogą okazać się bardzo trwałym rozwiązaniem.

TOP 3 Szelki typu Guard dla psów

Puszorek typu guard posiada szerokie pasy, które krzyżują się na plecach w kształt litery X. Jeden pas materiału znajduje się dookoła tułowia, drugi rozciąga się wzdłuż szyi i łagodnie przechodzi do pleców. Obecnie jest to rozpoznawany model, sprzedawany przez każdy sklep branżowy.

Guardy najlepiej sprawdzą się noszone na psie z bardziej rozbudowaną klatką piersiową. Będą odpowiednie dla buldogów, amstafów czy bokserów, dla których nie pasuje większość standardowych szelek. Specjalna budowa gardów uniemożliwia obcieranie i nadmierne przeciążanie klatki piersiowej. Nie stanowi też ucisku na krtań, dzięki czemu dobrze sprawdzi się u psów, które mają tendencję do ciągnięcia na smyczy.

Pies biegający po trawie podczas spaceru, a także polecane szelki dla psa i ich cena
Porady, jak wybrać szelki dla psa czy też puszorek, a także ich cena

Psie szelki typu guard są polecane przez większość weterynarzy ortopedów. Ich wygodna budowa sprawia, że może je nosić pies w każdym wieku. Dodatkowo tego rodzaju produkty mogą być stosunkowo tanie i posiadać duże możliwości regulacyjne.

Wybierając psie guardy, warto pamiętać o dokładnym zmierzeniu małego czy większego pupila. Co prawda są to produkty regulowane, jednak niewłaściwa szerokość może sprawić, że pies łatwo zdejmie je ze swojego ciała. Dlatego guardy muszą być idealnie dopasowane do budowy naszego pupila. Tylko w ten sposób zapewnimy mu bezpieczny spacer. Dodatkowym mankamentem tego rozwiązania może okazać się trudność w zakładaniu (szczególnie w przypadku psów, które szarpią się podczas ubierania). Psie guardy mogą się nieco plątać, a ich zakładanie wymaga większej wprawy.

Mimo pewnych niedogodności, psie guardy znajdują wielu zwolenników. W ofercie sprzedaży znajdziemy różnorodne czarne i kolorowe produkty, dopasowane do różnej wielkości pupili. Ich cena zakupu waha się od 20-30 do ponad 100 zł. Wśród wiodących producentów quardów wyróżniamy takie firmy jak Turid Rugas czy Zee.dog.

TOP 4 Psie szelki samochodowe

Psy towarzyszą nam na spacerach, ale także podczas różnego rodzaju wyjazdów. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się szelki samochodowe. Ich budowa zazwyczaj przypomina typowe szelki bezuciskowe. Dzięki temu produkt nie obciąża klatki piersiowej czy szyi podczas intensywnego hamowania.

Szelki samochodowe posiadają specjalną, krótką smycz z uniwersalnym zapięciem do pasów samochodowych. Dobrej jakości modele pasują do większości typów aut, co jest dość wygodnym rozwiązaniem. W ofertach sprzedaży znajdziemy puszorki w różnych rozmiarach i z łatwością dopasujemy je do rozmiaru każdego pupila.

Wybierając szelki samochodowe, zwracamy uwagę na jakość wykonania. Kluczowe znaczenie będzie miał materiał użyty do produkcji pasów, jakość zaczepów oraz połączeń materiału. Tylko dobrze wykonany, trwały produkt zapewni psu bezpieczeństwo w czasie awaryjnego hamowania. Alternatywą byłyby specjalne klatki transportowe lub foteliki samochodowe dla psów. Jednak zakup tego typu, dobrej jakości produktów wiąże się już ze znacznie większą skalą wydatków i porównywalnymi wynikami dotyczącymi bezpieczeństwa jazdy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny