Jak wybrać szczeniaka z miotu? – po pierwsze dobrze się przygotować

Wybór psa nigdy nie powinien być dziełem przypadku. Osoby decydujące się na konkretną rasę, powinny mieć przynajmniej podstawową wiedzę o jej specyfice. Z pewnością warto przygotować się jeszcze przed wizytą w hodowli.

Każda rasa posiada własny wzorzec i charakterystyczne dla siebie cechy. Wzorzec określa idealny wygląd psa w wieku dorosłym, a niektóre cechy będą kształtowały się wraz z rozwojem szczeniaka. Mimo tego warto wybrać pieska o interesujących nas predyspozycjach i cechach wyglądu.

Wybór może być podyktowany typowym dla rasy kolorem szaty, ułożeniem łat, czy rozmiarami małego szczeniaka. Dla przykładu, u owczarka niemieckiego zwracamy uwagę na jego predyspozycje fizyczne, ale i na psychikę. W każdym miocie trafiają się pieski bardziej odważne, nieco bardziej powściągliwe lub aktywne. Dlatego wybór powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi oczekiwaniami.

Małe szczeniaki w hodowli – eksterier psa wystawowego

W hodowlach możemy nabyć psy przeznaczone na tak zwane kolanka, lub małe szczenięta, które posiadają uprawnienia wystawowe. W drugim przypadku szczególnie istotny będzie eksterier, bowiem to on podlega ocenom na wystawach (podobnie jak cechy charakteru).

W miotach zdarzają się pieski o różnych rokowaniach wystawowych. Pies z uprawnieniami do brania udziału w wystawach nie powinien mieć wad dyskwalifikujących. Dobra hodowla powinna podpowiedzieć nam w zakresie idealnego wyboru. W hodowli uzyskamy także informacje na temat pielęgnacji oraz przygotowania do wystaw.

Eksterier wystawowego owczarka niemieckiego i każdej innej rasy powinien być odpowiednio sprawdzony. Warto sprawdzić uzębienie, ogólną budowę ciała, prawidłowość postawy i jakość szaty. Podstawą w hodowlach jest także udostępnienie pełnej dokumentacji szczeniąt oraz ich rodziców. Warto zwrócić uwagę na niezbędne dla danej rasy badania, a także odrobaczenia i szczepienia miotu.

Jak wybrać szczeniaka z miotu? Zwracamy uwagę na charakter

Chcąc dobrze wybrać pupila dla rodziny, często bierzemy pod uwagę jego charakter. Każda rasa posiada indywidualne predyspozycje. Niektóre słyną z nieufności do obcych i dużej odwagi, inne będą wyjątkowo przyjazne, a jeszcze kolejne niezależne. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat charakteru interesującej nas rasy.

Dużo przydatnych informacji uzyskamy także w hodowlach. Małe pieski wykazują indywidualne cechy usposobienia. W każdym miocie zdarzają się psy bardziej przebojowe, rozważne, chętne do kontaktu z człowiekiem lub bardziej wycofane. Dobry hodowca przebywa ze swoimi psami niemal na okrągło. Będzie w stanie opisać charakter psów hodowlanych, ale i cechy poszczególnych szczeniąt z miotu. Jest to bardzo cenna dawka wiedzy, która może pomóc wyborze wymarzonego owczarka niemieckiego, samoyeda i każdej innej, dowolnej rasy.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Cztery szczeniaki na rękach mężczyzny, jak wychowywać szczeniaka i jakich metod używać podczas uczenia psa dobrego zachowania
Eksterier psa wystawowego, jakimi cechami kierować się przy wyborze szczeniaka z profesojnalnej hodowli

Przed wizytą w hodowli dobrze będzie przemyśleć swoje oczekiwania. Zastanówmy się, czy interesują nas pieski z największą potrzebą przebywania u boku właściciela, spokojniejsze, a może bardziej żywiołowe. Wybór powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi przemyśleniami oraz oczekiwaniami całej rodziny. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wychować szczeniaka.

Małe pieski z predyspozycjami sportowymi

Wybór psa może być także podyktowany jego cechami fizycznymi. Dla przykładu, w przypadku owczarka niemieckiego do stróżowania, często bierze się pod uwagę osobniki o dużych rozmiarach i widocznej odwadze. Z kolei pieski przeznaczone do sportu powinny wykazywać się sprytem oraz szybkością.

W hodowli dowiemy się, które szczenię z miotu posiada najlepsze predyspozycje do danych czynności. Niektóre pieski będą idealnymi kandydatami do pokonywania torów agility, inne dobrze odnajdą się w sportach wykorzystujących węch. Wybór małego szczeniaka nie gwarantuje nam, iż w wieku dorosłym będzie on idealnie przygotowany do danego sportu. Każdy szczeniak zmienia się w czasie rozwoju. Mimo tego możemy wybrać pupila, który dobrze radzi sobie z różnego rodzaju ćwiczeniami. W hodowli można także wykonać proste testy sprawności i testy osobowości. Doświadczony hodowca będzie w stanie podpowiedzieć w zakresie wyboru najlepiej rokującego pupila.

Powyżej wskazaliśmy kilka prostych wskazówek, które mogą być pomocne przy odpowiedzi na pytanie, jak wybrać szczeniaka z miotu. Trzeba przy tym pamiętać, że zarówno charakter, jak i predyspozycje konkretnego pieska będą w dużej mierze uzależnione od warunków, w których zacznie się rozwijać. Im lepiej zadbamy o socjalizację, a w dalszych etapach o prawidłowe i pozytywne szkolenie, tym lepsze mogą być relacje pomiędzy właścicielem a zwierzakiem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny