Jak wybrać szczeniaka z miotu? – po pierwsze dobrze się przygotować

Wybór psa nigdy nie powinien być dziełem przypadku. Osoby decydujące się na konkretną rasę, powinny mieć przynajmniej podstawową wiedzę o jej specyfice. Z pewnością warto przygotować się jeszcze przed wizytą w hodowli.

Każda rasa posiada własny wzorzec i charakterystyczne dla siebie cechy. Wzorzec określa idealny wygląd psa w wieku dorosłym, a niektóre cechy będą kształtowały się wraz z rozwojem szczeniaka. Mimo tego warto wybrać pieska o interesujących nas predyspozycjach i cechach wyglądu.

Wybór może być podyktowany typowym dla rasy kolorem szaty, ułożeniem łat, czy rozmiarami małego szczeniaka. Dla przykładu, u owczarka niemieckiego zwracamy uwagę na jego predyspozycje fizyczne, ale i na psychikę. W każdym miocie trafiają się pieski bardziej odważne, nieco bardziej powściągliwe lub aktywne. Dlatego wybór powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi oczekiwaniami.

Małe szczeniaki w hodowli – eksterier psa wystawowego

W hodowlach możemy nabyć psy przeznaczone na tak zwane kolanka, lub małe szczenięta, które posiadają uprawnienia wystawowe. W drugim przypadku szczególnie istotny będzie eksterier, bowiem to on podlega ocenom na wystawach (podobnie jak cechy charakteru).

W miotach zdarzają się pieski o różnych rokowaniach wystawowych. Pies z uprawnieniami do brania udziału w wystawach nie powinien mieć wad dyskwalifikujących. Dobra hodowla powinna podpowiedzieć nam w zakresie idealnego wyboru. W hodowli uzyskamy także informacje na temat pielęgnacji oraz przygotowania do wystaw.

Eksterier wystawowego owczarka niemieckiego i każdej innej rasy powinien być odpowiednio sprawdzony. Warto sprawdzić uzębienie, ogólną budowę ciała, prawidłowość postawy i jakość szaty. Podstawą w hodowlach jest także udostępnienie pełnej dokumentacji szczeniąt oraz ich rodziców. Warto zwrócić uwagę na niezbędne dla danej rasy badania, a także odrobaczenia i szczepienia miotu.

Jak wybrać szczeniaka z miotu? Zwracamy uwagę na charakter

Chcąc dobrze wybrać pupila dla rodziny, często bierzemy pod uwagę jego charakter. Każda rasa posiada indywidualne predyspozycje. Niektóre słyną z nieufności do obcych i dużej odwagi, inne będą wyjątkowo przyjazne, a jeszcze kolejne niezależne. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat charakteru interesującej nas rasy.

Dużo przydatnych informacji uzyskamy także w hodowlach. Małe pieski wykazują indywidualne cechy usposobienia. W każdym miocie zdarzają się psy bardziej przebojowe, rozważne, chętne do kontaktu z człowiekiem lub bardziej wycofane. Dobry hodowca przebywa ze swoimi psami niemal na okrągło. Będzie w stanie opisać charakter psów hodowlanych, ale i cechy poszczególnych szczeniąt z miotu. Jest to bardzo cenna dawka wiedzy, która może pomóc wyborze wymarzonego owczarka niemieckiego, samoyeda i każdej innej, dowolnej rasy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Cztery szczeniaki na rękach mężczyzny, jak wychowywać szczeniaka i jakich metod używać podczas uczenia psa dobrego zachowania
Eksterier psa wystawowego, jakimi cechami kierować się przy wyborze szczeniaka z profesojnalnej hodowli

Przed wizytą w hodowli dobrze będzie przemyśleć swoje oczekiwania. Zastanówmy się, czy interesują nas pieski z największą potrzebą przebywania u boku właściciela, spokojniejsze, a może bardziej żywiołowe. Wybór powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi przemyśleniami oraz oczekiwaniami całej rodziny. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wychować szczeniaka.

Małe pieski z predyspozycjami sportowymi

Wybór psa może być także podyktowany jego cechami fizycznymi. Dla przykładu, w przypadku owczarka niemieckiego do stróżowania, często bierze się pod uwagę osobniki o dużych rozmiarach i widocznej odwadze. Z kolei pieski przeznaczone do sportu powinny wykazywać się sprytem oraz szybkością.

W hodowli dowiemy się, które szczenię z miotu posiada najlepsze predyspozycje do danych czynności. Niektóre pieski będą idealnymi kandydatami do pokonywania torów agility, inne dobrze odnajdą się w sportach wykorzystujących węch. Wybór małego szczeniaka nie gwarantuje nam, iż w wieku dorosłym będzie on idealnie przygotowany do danego sportu. Każdy szczeniak zmienia się w czasie rozwoju. Mimo tego możemy wybrać pupila, który dobrze radzi sobie z różnego rodzaju ćwiczeniami. W hodowli można także wykonać proste testy sprawności i testy osobowości. Doświadczony hodowca będzie w stanie podpowiedzieć w zakresie wyboru najlepiej rokującego pupila.

Powyżej wskazaliśmy kilka prostych wskazówek, które mogą być pomocne przy odpowiedzi na pytanie, jak wybrać szczeniaka z miotu. Trzeba przy tym pamiętać, że zarówno charakter, jak i predyspozycje konkretnego pieska będą w dużej mierze uzależnione od warunków, w których zacznie się rozwijać. Im lepiej zadbamy o socjalizację, a w dalszych etapach o prawidłowe i pozytywne szkolenie, tym lepsze mogą być relacje pomiędzy właścicielem a zwierzakiem.

ikona podziel się Przekaż dalej