Ile żyją psy i jak obliczyć wiek psa

Długość życia psa

Psy żyją przeciętnie 10-13 lat. Jest to jednak średnia wyliczona z wieku, jakiego dożywają różne rasy, a jest ich na świecie około 350. Generalnie rasy małe są bardziej długowieczne od dużych, które dorastają wolniej – stają się w pełni dojrzałe dopiero w wieku około dwóch lat. Natomiast w przypadku np. jamnika o dorosłości można mówić zasadniczo już w stosunku do psa rocznego.

Ale nie tylko rasa i wielkość decyduje o tym, ile żyją psy. Znaczenie ma także tryb życia, sposób żywienia i gospodarka hormonalna psa. Zwierzę aktywne, spędzające dużo czasu w ruchu na powietrzu, ma lepszą kondycję i jest odporniejsze na choroby. Odpowiednia, zbilansowana karma, dobrana do wielkości i trybu życia, zapewnia prawidłowe odżywianie komórek, a w rezultacie wydłużenie życia. Stwierdzono również, że kastraty (zarówno psy, jak i suki) żyją średnio o rok dłużej od zwierząt niekastrowanych.

Psie lata w przypadku ras małych mogą wydłużyć się nawet do 20 – niedawno w jednej z hodowli na Śląsku właściciele pożegnali weterankę rasy yorkshire terier, której do ukończenia 21 lat zabrakło zaledwie kilku tygodni. Labrador żyje około 13 lat, podobna jest długość życia owczarka niemieckiego. Natomiast wiek 11 lat dla wilczarza irlandzkiego jest ewenementem – rasa ta dożywa przeciętnie 8-9 lat.

Jak się liczy wiek psa od urodzenia

Okres noworodkowy u szczeniąt trwa około 10-14 dni. W tym czasie oseski są ślepe, głuche i są całkowicie zależne od matki i opiekuna. Pod koniec okresu noworodkowego otwierają oczy, następnie otwierają im się kanały słuchowe. Jeżeli nie znamy dokładnej daty urodzenia szczeniąt, które są ślepe, można ją określić z dość dużą dokładnością właśnie po dniu, w którym otworzą oczy.

Po upływie około 3 tygodni od urodzenia szczenięta, oprócz mleka matki, zaczynają otrzymywać inny pokarm. W hodowlach są to specjalistyczne karmy dla małych szczeniąt, zaś w naturze matka zwraca im nadtrawione pożywienie. Jest to też początkowy okres wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych, ułatwiający w miarę precyzyjne obliczenie wieku. I tak:

 • Wiek 3-4 tygodni – wyrzynają się siekacze
 • Wiek 5-6 tygodni – wyrastają kły
 • Wiek 9-10 tygodni – szczeniak ma wszystkie zęby mleczne w liczbie 28.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Wymiana uzębienia na stałe rozpoczyna się w wieku około 5 miesięcy. Do 8. miesiąca życia szczenię powinno już mieć wszystkie zęby stałe w liczbie 42. W niektórych rasach (np. nagi chiński grzywacz) mogą występować liczne braki w uzębieniu stałym, co jest uwarunkowane genetycznie. W innych rasach mogą nie wyrosnąć pierwsze przedtrzonowce (premolarów - P1), uważane za zęby szczątkowe, oraz trzecia para trzonowców (molarów - M3) w żuchwie, traktowane jako odpowiedniki tzw. zębów mądrości” u człowieka.

Jak obliczyć wiek psa w wieku powyżej roku po uzębieniu? Po stopniu ich ścierania:

 • Starta pierwsza para siekaczy (cęgów) dolnych – 1,5 roku
 • Starta druga para siekaczy (średniaków) dolnych – 2,5 roku
 • Starte cęgi górne – 3,5 roku
 • Starte średniaki górne – 4,5 roku
 • Starta trzecia para siekaczy (okrajków) dolnych – 5,5 roku
 • Starte okrajki górne – 6 lat
 • Starte wszystkie siekacze, początek ścierania kłów – 7 lat
 • Starte kły – 8 lat
 • Siekacze i kły mają owalny kształt – 10 lat
 • Występują braki cęgów – około 11-12 lat
 • Wypadają kły – 14-15 lat.
Stary pies na legowisku oraz informcje, jak się liczy wiec psa i jak zamienić wiek psa na ludzkie lata
Jak się liczy wiek psa oraz porady, jak przeliczyć wiek psa na lata ludzkie

Starzenie się psa rozpoczyna się w różnym wieku. U ras małych, o masie ciała do 10 kg (jamnik, niskonożne teriery) proces ten zaczyna się w wieku 8 lat. Psy ras o masie ciała od 10 do 30 kg (border collie) zaczynają się starzeć w wieku 7 lat, psy ważące powyżej 30 kg (labrador) – w wieku 6 lat, natomiast psy ras olbrzymich, o masie powyżej 50 kg – w wieku 5 lat. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak założyć szelki dla psa.

Jak przeliczyć wiek psa na ludzkie lata

Pieskie lata na ludzkie, czyli kalkulator

Wielu właścicieli zadaje pytanie, jak się liczy wiek psa w porównaniu do wieku człowieka. Wymienione wyżej czynniki mają decydujący wpływ, kiedy przelicza się pieskie lata na ludzkie. Wiadomo, że psie lata biegną szybciej.

Przeliczając wiek psa na ludzkie lata należy także pamiętać o innych, niewymienionych wcześniej czynnikach – przebytych chorobach i porodach u suk. Wprawdzie nie zawsze mają, ale mogą mieć wpływ na początek procesu starzenia.

W poczekalniach gabinetów weterynaryjnych zazwyczaj są umieszczone tablice, na których znajduje się przelicznik lat psa. Jest to najczęściej tabela (znana także jako kalkulator), obejmująca wiek psa od 1 miesiąca życia do kilkunastu i więcej lat. Poniższa tabela pochodzi z jednej z przychodni weterynaryjnych i przedstawia przelicznik lat psa aż do wieku 20 lat, który w przypadku ras olbrzymich jest czysto teoretyczny.

Tabela, jak przeliczyć wiek psa na ludzkie lata

Wiek psa

Rasy małe

do 15 kg

Rasy średnie

15-45 kg

Rasy duże

powyżej 45 kg

1 miesiąc

1 rok

1 rok

1 rok

3 miesiące

5 lat

3 lata

2 lata

6 miesięcy

10 lat

8 lat

6 lat

12 miesięcy

20 lat

18 lat

12 lat

18 miesięcy

25 lat

23 lata

17 lat

2 lata

30 lat

28 lat

22 lata

3 lata

33 lata

35 lat

31 lat

4 lata

36 lat

40 lat

41 lat

5 lat

40 lat

45 lat

48 lat

6 lat

44 lata

52 lata

55 lat

7 lat

48 lat

58 lat

62 lata

8 lat

50 lat

63 lata

68 lat

9 lat

55 lat

69 lat

75 lat

10 lat

58 lat

75 lat

82 lata

11 lat

63 lata

80 lat

89 lat

12 lat

67 lat

87 lat

97 lat

13 lat

71 lat

92 lata

103 lata

14 lat

75 lat

98 lat

110 lat

15 lat

78 lat

103 lata

118 lat

16 lat

83 lata

109 lat

123 lata

17 lat

87 lat

115 lat

130 lat

18 lat

90 lat

120 lat

136 lat

19 lat

95 lat

126 lat

143 lata

20 lat

100 lat

132 lata

150 lat

Oznaki starzenia się psa, czyli schyłek psich lat

Oczywiście nie należy trzymać się sztywno powyższych przeliczeń. Aczkolwiek są one dużo bardziej wiarygodne od popularnego niegdyś „razy siedem”, to jednak są dość elastyczne. Przykładowo, wcale nie są rzadkością psy, które odchodzą z kompletnym uzębieniem. Ale zdarza się, że już kilkuletnie zwierzęta miewają zaćmę lub zmętnienie soczewek. Jest to także związane z czynnikami genetycznymi.

Starzejący się pies wykazuje się osłabionym temperamentem, mniejszą chęcią do zabawy, częstsze polegiwanie i przysypianie. Jest to związane nie tylko z pogarszającą się stopniowo kondycją, ale i ze zmniejszającą się wrażliwością na bodźce na skutek powolnej utraty słuchu i gorszego wzroku. Należy profilaktycznie w takich sytuacjach wykonać badanie krwi, gdyż nagła zmiana zachowania może także sugerować początek choroby.

Starzejący się pies wymaga również innego pożywienia. Musi ono być lekkostrawne i niskokaloryczne. Na rynku dostępne są karmy wielu renomowanych producentów, przeznaczone dla psich weteranów. Znajomość potrzeb psa, związanych z jego wiekiem, jest niezwykle istotna dla utrzymania go w jak najlepszym zdrowiu jak najdłużej.

ikona podziel się Przekaż dalej