Jak rozpoznać odmrożenia u psa lub kota? Praktyczny poradnik
Zima to ciężki okres dla wszystkich zwierząt, zarówno dziko żyjących, jak i dla naszych domowych pupili. Odpowiednia ochrona naszego psiaka podczas spacerów w mroźne dni jest niezwykle ważna. Niestety, pomimo naszych starań o bezpieczny zimowy spacer, temperatura może przewyższyć nasze możliwości, a każdy właściciel psa lub kota może się spotkać z ryzykiem odmrożeń u swojego ukochanego pupila. O tym, jak rozpoznać odmrożenia u psa lub kota i czym one są, dowiesz się z tego artykułu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Czym jest odmrożenie
To stan, w którym tkanki ulegają zniszczeniu na skutek niskim temperatur. Występuje, gdy ciało jest wystawione na bardzo niską temperaturę przez zbyt długi czas, co prowadzi do ograniczenia przepływu krwi do tkanek. W konsekwencji zaczynają one obumierać, co może prowadzić do uszkodzenia narządów i trwałych obrażeń.
Odmrożeniom towarzyszy niezwykle piekący ból w miejscach ich występowania. U czworonożnych zwierząt najbardziej narażone na odmrożenia są łapy, opuszki łap, nos, uszy oraz szyja. Na taki stan nasz psiak lub kot jest narażony, szczególnie gdy przebywa długi czas na powierzchni pokrytej lodem albo jest wystawiany na bardzo niskie temperatury.
Ten problem dotyczy także oczywiście psów podwórkowych, które całe dnie i noce spędzają na posesjach, nie tylko kanapowców. Mimo iż niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, psy i koty, które wychodzą na zimowe spacery, są narażone na bolesne odmrożenia. Pomimo dobrego samopoczucia podczas zabawy w mroźnej scenerii, czworonogi mogą doświadczyć pierwszych objawów odmrożenia po powrocie do domu.
Objawy odmrożenia
Odmrożenia u psa lub kota to niebezpieczne schorzenie, które może mieć groźne konsekwencje dla zdrowia zwierząt. Każdy opiekun powinien wiedzieć, jak rozpoznać odmrożenia u psa lub kota, a w przypadku wystąpienia objawów, należy natychmiast podjąć odpowiednie działania i leczenie.
W pierwszej fazie naskórek pupila wygląda blado lub nawet staje się siny. Z czasem w miejscach odmrożenia powstają obrzęki, a skóra może zacząć się łuszczyć.
Dotykając skóry zwierzęcia, można odczuć, że jest ona bardzo zimna.
W ciężkich, zaawansowanych przypadkach może dojść do martwicy tkanek, które po kilku tygodniach oderwą się od zdrowej, żywej tkanki. Ten stan wygląda bardzo podobnie jak poważne oparzenie. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ w tym przypadku łatwo może dojść do infekcji.
Pojawienie się pęcherzyków w miejscu odmrożenia lub wystąpienie czarnego koloru to sygnał, żeby jak najszybciej udać się do lecznicy weterynaryjnej.
Inne objawy towarzyszące odmrożeniom to zaburzenia czuciowe w chorych miejscach i ich wylizywanie.
Odmrożenia mogą być bardzo poważne, dlatego warto obserwować swojego psa, czy kota po powrocie do domu z długiego spaceru w zimowy dzień.
W przypadku, gdy zauważymy pierwsze symptomy odmrożeń u naszego czworonoga, konieczne jest podjęcie szybkich działań, aby uniknąć poważnych powikłań.
Pierwsza pomoc przy odmrożeniach
Przy odmrożeniach należy postępować bardzo delikatnie, ponieważ w miejscach dotkniętych tym procesem skóra jest bardzo podatna na uszkodzenie mechaniczne. Najpierw trzeba skupić się na delikatnym i stopniowym ogrzewaniu zmarzniętych części ciała, aby je odmrozić i przywrócić ich prawidłową temperaturę.
Możesz zacząć od ogrzewania łapek i innych części własnymi dłońmi. Jednak nie pocieraj odmrożonych miejsc, a jedynie trzymaj je w dłoniach.
Następnie zaleca się polewanie chłodną wodą zmarzniętych części, a po chwili letnią. Po około 10 minutach możesz jeszcze parę minut oblewać chorobowe miejsca delikatnie ciepłą wodą. Pod żadnym pozorem nie można wsadzić psa czy kota do gorącej kąpieli. Spowodujemy poważne oparzenia, a nawet szok termiczny u pupila.
Kolejno ostrożnie osusz zmoczone części ciała i sięgnij po odpowiednią maść dla zmrożonych miejsc czworonoga. Warto skonsultować się z zaprzyjaźnionym weterynarzem, aby podpowiedział jakiej maści użyć lub przypisze dodatkowo antybiotyk na zranione miejsca. Jeżeli masz w domu maść z witaminą A i alantoiną to możesz nią posmarować zamarznięte części ciała.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Zastosować można dodatkowo opatrunek bawełniany, który zabezpieczy zranione miejsca. Założony opatrunek nie tylko stworzy odpowiednie warunki do dobrej regeneracji skóry, ale również ochroni ją przed wylizywaniem przez zwierzaka.
Jeżeli jednak stan twojego pupila nadal jest niepokojący, a twoje samodzielne leczenie nie przyniosło efektów, niezwłocznie odwiedźcie weterynarza. Sprawdź także ten artykuł: Pies mieszkający na podwórku - jak zadbać o niego zimą?
Jak zapobiegać odmrożeniom
Powinniśmy zwrócić uwagę, aby w mroźne dni nie pozwolić zwierzęciu na długie przebywanie poza domem. Decydujmy się na krótkie spacery z pupilem w okresie wyjątkowo niskich temperatur. W przypadku kotów wychodzących ograniczmy im dostęp do samodzielnych wędrówek. Najlepiej przy niskich temperaturach w ogóle kota nie wypuszczać, gdyż rzadko kiedy mamy kontrolne nad godzinami jego powrotów do domu.
Zdarzy się, że nawet w na krótkim spacerze pies jest narażony na odmrożenia, dlatego zaopatrzyć się powinniśmy w specjalne buciki i ubranka osłaniające szyje oraz uszy pupila. Wybieramy ciepłe ubrania, wodoodporne, które będą chronić psiaka przed wychłodzeniem oraz zimnym wiatrem.
Psom podwórkowym bez dwóch zdań trzeba zapewnić porządną, ciepłą budę oraz regularnie sprawdzać stan ich zdrowia i skóry. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie po prostu zaproszenie psiaka do domu, przynajmniej na czas zimy.
Regularnie czyść pupilowi łapy oraz zabezpieczaj przed mrozem. Na rynku znajdziemy wiele preparatów chroniących opuszki łap przed zimnem. Wystarczy więc zaopatrzyć się w specjalne maści, aby dodatkowo zadbać o łapki przed odmrożeniami.
Szczególną uwagę zwróćmy uwagę na szczeniaki i małe kociaki, których system odpornościowy jeszcze nie do końca się wykształcił. Dodatkowo w przypadku zarówno psów, jak i kotów, należy także pamiętać, że im starsze zwierzę, tym bardziej narażone jest na odmrożenia. Tym samym, zwierzęta chore, osłabione, niedożywione i te, które nie mają odpowiedniej izolacji cieplnej w domu czy budzie, są również bardziej narażone na odmrożenia.
Rasy, bardziej narażone na odmrożenia
Niektóre rasy psów i kotów są bardziej narażone na odmrożenia niż inne, dlatego ważne jest, aby właściciele tych zwierząt wiedzieli, jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia odmrożeń i jak chronić swoje pupile przed nimi.
Psy, które są bardziej narażone na odmrożenia to przede wszystkim te, które mają krótką sierść, niską masę ciała i małą ilość tkanki tłuszczowej. Są to między innymi: chihuahua, yorkshire terier, miniaturowy, maltańczyk, doberman, greyhound, pointer itp. Psy te powinny być szczególnie dobrze chronione przed zimnem, np. poprzez stosowanie ubrań ochronnych.
Koty, które są bardziej narażone na odmrożenia, to te, które są mniejsze, krótkowłose i mniej aktywne. Należą do nich między innymi: pers, sfinks, orientalny krótkowłosy czy kot burmański. W przypadku kotów trzeba uważać na to, aby nie wypuszczali ich na zewnątrz w czasie zimy lub aby nie zostawiać ich na zewnątrz bez opieki.