Jak rozdzielić gryzące się psy? Praktyczny poradnik krok po kroku
Psy często bawią się w zapasy, jednak zdarzy się, że granica między „udawaną” a prawdziwą walką może być bardzo cienka. Gdy sprawy stają się zbyt poważne, rzucające się na siebie psy z zębami z pewnością wywołują silny stres u właściciela. Musimy jednak zachować zimną krew i trzymać się pewnych zasad, ponieważ chaotyczne postępowanie tu nie pomoże. Warto wiedzieć, jak rozdzielić gryzące się psy bezpiecznie, a o tym dowiesz się z tego artykułu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o psy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Powody, dla których dwa psy się atakują
Jednymi z nich są takie emocje jak lęk, zazdrość, dominacja, czy obrona zasobu, jakim może być terytorium lub właściciel. Brak prawidłowej socjalizacji również znacząco wpłynie na relacje psiaka z innymi.
Mimo braku problemów behawioralnych u naszego psa i zaspokojenia wszystkich potrzeb nadal mogą występować konflikty z innymi psami. Jest to naturalne, szczególnie gdy drugi pies jest natarczywy lub agresywny. Każdy właściciel powinien wiedzieć, jak rozdzielić gryzące się psy, ponieważ nie można przewidzieć, czy nasz pupil zostanie zaatakowany na spacerze przez innego.
Od tego, czy dojdzie do konfliktu między psami, zależy bardzo wiele czynników, w tym wiek psa, płeć, wcześniejsze doświadczenia życiowe, przechodzenie traumy itp. Możemy wcześniej rozpoznać sygnały wysyłane przez pupila o tym, że drugi pies nie przypadł mu do gustu i nie widzi w nim przyjaciela dla siebie. Gdy będziemy reagować wystarczająco wcześnie, możemy odciągnąć naszego czworonoga i do żadnej bójki nie dojdzie. Zamiast zastanawiać się jak rozdzielić gryzące się psy, najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jak temu zapobiegać.
Jak zapobiegać atakom między psami
Mowa ciała psa powie ci wszystko. Zjeżona sierść, sztywna postawa ciała, szczerzenie kłów, czy powolne, niskie skradanie się to jedne z sygnałów dla nas, aby odciągnąć bezpiecznie psa od drugiego. Jeżeli twój pies jest spuszczony to lepiej od razu go przywołać do siebie. Tak unikniesz ewentualnej bójki. Gdy sytuacja ma miejsce w domu, to psy należy odizolować lub trzymać na dystansie.
Każdy kontakt naszego pupila z obcym pieskiem powinien być uważnie obserwowany. Pamiętaj, aby się przy tym nie stresować i nie zachowywać się w gwałtowny sposób. Jeżeli wcześniej twój pies został zaatakowany lub sam zaatakował, może być to trudne, żeby nie odczuwać stresu przy kolejnych bliskich kontaktach z innymi psami. Musisz wiedzieć, że pupil wyczuje Twoje spięcie, co może już być zapalnikiem do negatywnego nastawienia do drugiego psa. Dlatego spokój właściciela jest równie ważny. Natomiast co robić, gdy mimo zachowania środków ostrożności psy rzucą się na siebie?
Jak rozdzielić gryzące się psy
Ważną informacją jest, że bardzo rzadko dochodzi do krwawych bójek. Zwierzaki zazwyczaj rozejdą się same i to bez żadnego szwanku. Mimo tego, kiedy dojdzie do zaciętej walki między psami i nie odpuszczają, trzeba ingerować. Należy robić to, jak najbardziej bezpiecznie dla psów, jak i dla nas samych. Ważna jest tu współpraca z drugim człowiekiem, którym będzie to najprawdopodobniej właściciel drugiego psa. Jeżeli uda ci się odciągnąć swojego pupila to istnieje ryzyko, że puszczony luzem przeciwnik dalej będzie atakował. Dlatego działać trzeba wspólnie.
Nie ma jednego idealnego sposobu na walczące psy. Silnie pobudzone i rozemocjonowane czworonogi przestają kontrolować co i jak mocno gryzą, dlatego niewykluczone, że gdy twoja ręka pojawi się w zasięgu pyska, również ucierpi. Niemniej jednak istnieją metody, które mogą okazać się przydatne i pomóc Ci bezpiecznie rozczepić dwa psy walczące ze sobą.
Odwróci uwagę psów
Można spróbować wybić psy z furii i swoistego transu poprzez dźwięki. Zazwyczaj wołanie naszego psa po imieniu nie wystarczy, nawet gdy przywołanie mamy opanowane do perfekcji. Wtedy musimy sięgnąć po bardziej doraźne środki. Nagły hałas zdezorientuje walczące zwierzaki i umożliwi ich złapanie oraz odciągnięcie przez właścicieli. Możesz wykorzystać klucze i uderzać nimi o coś metalowego albo użyć klaksonu samochodu, jeżeli jest taka możliwość. Wszystko, co spowoduje duży huk, się nada.
Złap psa za obrożę
Kiedy jeden z psów złapie drugiego zębami i nie chce puścić.
Próbując odciągnąć za obrożę dwa gryzące się psy, jest duże prawdopodobieństwo, że sami zostaniemy ugryzieni. Taka metoda może działać w przypadku małych psów, gdyż nawet jeśli nas zaatakują, obrażenia nie będą aż tak poważne, jak w przypadku większych psów.
Natomiast co robić w sytuacji, gdy jeden pies trzyma drugiego zębami i nie chce puścić? Stosunkowo rzadko się to zdarza, ale każdemu może się przytrafić.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Ludzie wtedy często próbują rozczepić psa napastnika, ciągnąć go cała siła do siebie. Jest to ogromny błąd, ponieważ najpewniej dojdzie do wyrwania całych fragmentów skóry i mięśni psa ofiary. Trzeba delikatnie chwycić za obrożę psa gryzącego i płynnie podciągnąć go do góry. Tym sposobem, przyduszając psa, ten zacznie słabnąć i sam otworzy pysk z braku sił. Następnie należy szybko zabezpieczyć pogryzionego psiaka i odciągnąć atakującego, zapinając go na smyczy, aby sytuacja nie powtórzyła się po chwili. Sprawdź także ten artykuł: Jak oduczyć psa gryzienia? Oto 3 najlepsze sposoby.
Odizoluj walczące psy
Najlepiej sprawdziłaby się duża deska drewniana, metalowa czy plastikowa, którą pewnym ruchem trzeba wsadzić między psy. To pozwoli rozczepić zwierzaki i ograniczy kontakt między nimi. Niestety, ale rzadko kiedy będziemy dysponować takim przedmiotem pod ręką. Wykorzystać możemy wszystkie przedmioty które mamy przy sobie. Umieścić między psami możemy także poduszkę czy plecak. Tym sposobem odseparujemy psy bez ich dotykania i narażania się na obrażenia. Spróbować można narzucić na psa koc, kurtkę czy ręcznik i tak owiniętego pupila szybko odciągnąć od rywala.
Najczęstsze błędy opiekunów
W stresujących sytuacjach często działamy impulsywnie i bez zastanowienia. Niestety, ale w trakcie bójki psów poprzez swoje czyny możemy nieświadomie tylko pogorszyć sytuację. Przedstawiamy błędy, jakich należy unikać.
Czekanie do ostatniej chwili
Czyli ignorowanie sygnałów wysyłane przez psy. Dowiedziałeś się już, po jakich sygnałach możesz zauważyć, że pies nie darzy drugiego sympatią. Zamiast czekać na rozwój sytuacji, który może zakończyć się agresywną walką psów lepiej zapobiegać i przywołać pupila do siebie. Jeżeli interakcja psów ma natomiast miejsce w domu, a widzimy napięcie między nimi najlepiej trzymać je na dystansie od siebie lub w dwóch różnych pomieszczeniach.
Nerwy, krzyki, przemoc
Nakręcają psa do bójki jeszcze bardziej. Mijając psa na spacerze, gdzie właściciel widzi już wrogo nastawionego swojego czworonoga do drugiego, zdarza się, że nerwowo do niego krzyknie. Niestety, ale często będzie to zapalnikiem do ataku. Powinniśmy więc zachować spokój i nie być chaotycznym.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, bardzo często walki między psami nie kończą się źle. Krzyki, próby kopnięć psów czy inne rodzaje przemocy mogą je jednak nasilić i doprowadzić do tego, że krew się rzeczywiście poleje. Psy, zamiast po chwili ustawić się same do pionu i odpuścić dalszej walki, będą nakręcone przez właścicieli ją kontynuowały. Postaraj się zachować zimną krew i działać rozważnie. Pod żadnych pozorem nie można bić psów, ciągnąc za ogon czy ściskać za krocze…
Postawa właściciela jak gdyby nic się nie stało
Jeżeli twój pies został zaatakowany przez drugiego, pamiętaj, że może się to odbić na jego psychice. Obserwuj swojego czworonoga przez najbliższe dni po przykrym incydencie. Odczuwanie lęku i strachu przed innymi psami może spowodować, że twój ukochany pupil sam zacznie być agresywny. Z tego względu rozpocznij jak najszybciej terapie psa i pracuj z nim, aby wrócił do normalności.
Gdy to twój pies zaatakował, nigdy tego nie bagatelizuj. Twój włochaty przyjaciel może mieć poważne problemy ze sobą i jeśli nie wiesz, w czym tkwi problem i od czego trzeba zacząć, a takie zachowanie się powtarza — jak najszybciej zgłoś się do dobrego behawiorysty. Pomoże ci w pracy nad agresywnymi zachowaniami twojego pupila, które mogą mieć wiele przyczyn.