Jak przyzwyczaić psa do pozostawania samemu w domu? Wyjaśniamy
Pies to zwierzę społeczne, które najlepiej czuje się w stadzie. Jednak nie oznacza to, że szczeniak lub dorosły pupil nie mogą pozostawać same w domu bez opiekuna. Przy odpowiednim przygotowaniu, zostawanie samemu nie będzie dla zwierzaka stresujące. Dlatego warto wiedzieć, jak przyzwyczaić psa do pozostawania samemu w domu. Poniżej opiszemy kilka prostych kroków.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tresurze.
Jak przyzwyczaić psa do pozostawania samemu w domu? Aktywność przed wyjściem
Każdy dorosły pies, jak i mały szczeniak wymagają odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Pozostawione same sobie, znudzone i pełne energii mogą gorzej znosić samotność. Efektem często jest niszczenie przedmiotów domowych, głośne ujadanie, drapanie w drzwi, a w skrajnych przypadkach nawet wygryzanie własnego futra. Dlatego jeden z kroków zmierzających do pozostawienia pupila w domu to rozładowanie jego energii.
Dobrą praktyką okazuje się wyjście na spacer lub pobawienie się z pieskiem. Dłuższy, wypełniony zabawą lub węszeniem spacer może skutecznie zmęczyć zarówno szczeniaka, jak i dorosłego pieska. Po powrocie nasz pies powinien być już bardziej spokojny i lepiej zniesie nieobecność właściciela.
Pewną formą rozładowania aktywności są także różnego rodzaju zabawki. Niektóre szczeniaki i dorosłe psy świetnie odnajdują się z zabawkami typu kong, mata węchowa lub gryzak. Szczególnie młody szczeniak w domu będzie bardzo zadowolony, jeśli pozostawimy mu atrakcyjną zabawkę. Musi to być produkt bezpieczny, który możemy pozostawić z pupilem.
Jak przyzwyczaić psa do pozostawania samemu w domu? Prawidłowe pożegnanie i powitanie
Niejednokrotnie pozostawienie psa samego jest dużym stresem dla samego opiekuna. Zarówno dorosły pies, jak i mały szczeniak w domu świetnie odczytują emocje swojego właściciela. Stres, podniesiony głos, ekspresyjne głaskanie będą dla niego sygnałem świadczącym, że należy spodziewać się czegoś niedobrego. Dlatego chcąc nauczyć psa zostawania w domu, sami musimy się do tego odpowiednio przygotować.
Nasz dorosły pies lub szczeniak w domu mogą zajmować się gryzakiem lub ulubioną zabawką. Większość behawiorystów zaleca spokojne przygotowanie się do wyjścia i opuszczenie domu tak, jakby nie było to nic wyjątkowego. Zajęty zabawą szczeniak może nawet nie zauważyć, że właściciel wymknął się z budynku. Brak czułego pożegnania będzie dla niego sygnałem, że właściwie nic nadzwyczajnego się nie stało.
Ta sama zasada dotyczy powitania. Stęskniony za właścicielem pies może bardzo żywiołowo okazywać swoją radość. Pamiętajmy, że takie emocje, choćby bardzo radosne, mogą doprowadzić do pojawienia się lęku przed ponownym wyjściem właściciela. Dlatego warto nauczyć pupila odpowiedniego przywitania. Nie chodzi o to, by całkowicie ignorować zwierzaka przy przywitaniu. Znacznie lepiej będzie wprowadzić dowolną komendę (np. siad). Jeśli pies wykona zadanie, możemy go spokojnie przywitać. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dorosłych psów dużych ras. Ekspresyjne skakanie, szczekanie i podgryzanie właściciela przy przywitaniu mogłoby być dla niego mocno niekomfortowe.
Jak przyzwyczaić psa do pozostawania samemu w domu? Naukę wprowadzamy stopniowo
Wiele osób chciałoby błyskawicznie nauczyć psa zostawania bez opiekuna. Jednak zbyt szybkie szkolenie może okazać się mocno problematyczne. Znacznie lepszym pomysłem na to, by nauczyć pupila prawidłowych zachowań, jest stopniowe przyzwyczajanie go do nowej sytuacji.
Młody szczeniak w domu nie zna jeszcze zasad i trybu życia domowników. Możemy nauczyć go zostawania bez opiekuna poprzez kilka etapów. W pierwszym kroku wychodzimy z domu dosłownie na kilka chwil. Szczeniak może być wtedy pochłonięty swoimi zabawkami lub odpoczynkiem. Każde kolejne przebywanie bez opiekuna powinno być nieco dłuższe. Jeśli odpowiednio je wprowadzimy, pies zacznie je uważać za coś absolutnie normalnego.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Inna sytuacja dotyczy dorosłych psów, które od lat były przyzwyczajone do stałej obecności właściciela. Nagłe pozostawanie bez opiekuna może być dla nich niezwykle stresujące. W tym przypadku nauka zostawania samemu w domu może być znacznie dłuższa i wymaga od właściciela dużo cierpliwości. Jak nauczyć dorosłego psa? Ogólne kroki wyglądają tak samo, jak w przypadku nauki szczeniaka. Na początek pozostawiamy psa bez opiekuna na kilka chwil. Możemy stać za drzwiami i nasłuchiwać, czy zwierzak nie szczeka i nie drapie w drzwi. Co bardzo ważne, drzwi ponownie otwieramy jedynie wtedy, gdy psiak jest spokojny. W przeciwnym razie (otwieranie podczas drapania i szczekania) możemy przez przypadek wzmocnić negatywne zachowania. Sprawdź także ten artykuł na temat tresury psa krok po kroku.
Dorosły pies wymaga więcej czasu na naukę niż młody szczeniak w domu. Pozostawanie bez opiekuna nie będzie dla niego nazbyt stresujące, jeśli odpowiednio go do tego przygotujemy. Każdy pies powinien posiadać własne miejsce, będące azylem spokoju. Może to być legowisko lub specjalny kojec, w którym zwierzak czuje się bezpieczny. Jeśli planujemy zostawienie psa na dłużej bez opiekuna, pomyślmy o kwestii czystości. Niektórzy proszę znajomych, aby zaopiekowali się psem i wyprowadzili na spacer. Inni zostawiają w domu specjalną kuwetę (stosowane głównie w przypadku szczeniąt).
W ofercie sprzedaży pojawia się także wiele gadżetów, które mają zmniejszyć stres psa podczas zostawania bez opiekuna. Do popularnych produktów należą specjalne kamerki z wbudowanym głośnikiem. Można łączyć się z nimi online, stale kontrolować poczynania pupila, a w razie potrzeby, odezwać się do niego i uspokoić. Niektóre gadżety posiadają nawet wbudowane czujniki szczekania, które automatycznie powiadamiają właściciela. Inne akcesoria wyposaża się w specjalne, automatyczne podajniki na przysmaki. Niewątpliwie jest to grupa ciekawych produktów, jednak opinie o ich skuteczności zależą od wybranego modelu i oczekiwań użytkowników. Żaden, nawet najbardziej zaawansowany gadżet nie zastąpi osobistej opieki ze strony właściciela i nie będzie w stanie nauczyć pupila odpowiednich zachowań.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o szkoleniu, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Dowiesz się z nich, jak nauczyć psa komendy zwalniającej. Podpowiemy także, jaki wybór będzie najlepszy, duży czy mały pies do domu?